Հայաստանը և Իրաքը շահագրգիռ են երկկողմ փոխգործակցության զարգացման գործում
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Իրաքի փոխվարչապետ Ռոուշ Նուրի Շաուեյսի գլխավորած կառավարական պատվիրակությանը: Կառավարության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել երկկողմ փոխգործակցության մակարդակից և նշել, որ այն դրական արդյունքներ է տալիս: «Հայաստանը կարևորում է և շահագրգիռ է Իրաքի հետ հարաբերությունների զարգացման և խորացման գործում: Տեսնում ենք, որ առկա է երկկողմ համագործակցության ընդլայնման մեծ ներուժ, ինչի վառ վկայությունն է վերջին մեկ տարվա ընթացքում երկու երկրների միջև գրանցված առևտրաշրջանառության զգալի աճը»,– ասել է վարչապետը:
Նշելով, որ Իրաքը ևս շահագրգիռ է Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման գործում,  Նուրի Շաուեյսին նշել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության կազմում մեր երկիր է ժամանել իրաքցի գործարարներից բաղկացած մեծ խումբ, որի նպատակն է նոր կապեր ստեղծել հայ գործընկերների հետ:
Կողմերը կարևորել են նաև երկու երկրների միջև ուղիղ ավիաչվերթերի կազմակերպումը, մուտքի արտոնագրերի դյուրացումը: Վարչապետի խոսքով՝ շինարարական հայկական կազմակերպությունները ևս շահագրգիռ են մասնակցել Իրաքում այդ բնագավառում իրականացվող ծրագրերին: Իրաքի փոխվարչապետը ողջունել է այդ գաղափարը և պատրաստակամություն հայտնել քննարկել այն իր երկրի կառավարությունում:
Անդրադառնալով Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությանը՝ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ մեր երկիրը կարող է կամուրջ հանդիսանալ Իրաքի համար ՄՄ-ի անդամ պետությունների հետ կապերի սերտացման գործում: Իրաքի փոխվարչապետը շնորհավորել է ՄՄ-ի վերաբերյալ հայկական կողմի կայացրած որոշման կապակցությամբ, ինչը միմիայն կնպաստի տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ու նոր ծրագրերի իրականացմանը:
Իրաքի փոխվարչապետը Տիգրան Սարգսյանին է փոխանցել իր երկրի վարչապետ Նուրի ալ-Մալիքիի ջերմ ողջույնները: Իր հերթին  ՀՀ կառավարության ղեկավարը խնդրել է Իրաքի վարչապետին փոխանցել Հայաստան այցելելու հրավերը՝ իրեն հարմար ժամանակահատվածում:
Այնուհետև Տիգրան Սարգսյանի ներկայությամբ ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը և Իրաքի փոխվարչապետ Ռոուշ Նուրի Շաուեյսը ստորագրել են տնտեսական, առևտրային, գիտական և տեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր:

Armenia and Iraq are interested in developing partnership
Prime Minister Tigran Sargsyan received the governmental delegation led by Iraqi Deputy Prime Minister Roush Nuri Shaueys. The head of government expressed satisfaction with the level of partnership and mentioned that the partnership is successful. “Armenia attaches importance to and is interested in the development and deepening of relations with Iraq. We see that there is great potential for the expansion of cooperation, the brilliant evidence of which is the significant growth of the trade turnover in the past year,” the Prime Minister said.
Mentioning that Iraq is also interested in the development of relations with Armenia, Nuri Shaueys mentioned that his delegation includes a large group of Iraqi businessmen whose goal is to establish new contacts with their Armenian partners.
The sides attached importance to the organizing of direct flights between the two countries and the facilitation of the visa regime. According to the Prime Minister, Armenian construction firms are also interested in participating in the field-related programs in Iraq. Iraq’s Deputy Prime Minister welcomed that idea and expressed willingness to discuss that with Iraqi government officials.
Touching upon Armenia’s decision to join the Customs Union, Tigran Sargsyan mentioned that Armenia can serve as a bridge for the strengthening of Iraq’s relations with CU member countries. Iraq’s Deputy Prime Minister congratulated Armenia’s membership to the CU, which will only contribute to the development of economic relations and the implementation of new projects.
The Iraqi Deputy Prime Minister transmitted the warm greetings of his country’s Prime Minister to Tigran Sargsyan. In his turn, the head of the Armenian government asked the Iraqi Deputy Prime Minister to transmit his invitation to visit Armenia at an appropriate time.
After the talks, RA Deputy Prime Minister, Minister of Territorial Administration and Deputy Prime Minister of Iraq Roush Nuri Shaueys signed an agreement on cooperation in the spheres of economy, trade, science and technology in the presence of Tigran Sargsyan.