ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց իսրայելահայ խեցեգործ, գործարար Նշան Բալյանին և նրա տիկնոջը
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց իսրայելահայ խեցեգործ, գործարար Նշան Բալյանին և նրա տիկնոջը՝ Սիբա Բալյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը շնորհավորեց խեցեգործ Բալյանների մեծ հայրենակցի՝ Կոմիտասի անվան թանգարան ինստիտուտում կազմակերպված «Կուտինայի հայկական հախճապակու արվեստը» ցուցահանդեսի կապակցությամբ, որտեղ ցուցադրվում են Նշան Բալյանի մոր՝ Մարի Բալյանի և Բալյան ընտանիքի աշխատանքները: Սփյուռքի նախարարն իր հիացմունքը հայտնեց գերդաստանի ավանդույթը շարունակող ու կատարելագործող արվեստագետի գործունեության վերաբերյալ, ով խեցեգործական իրերի գործարաններ ունի Երուսաղեմում և Հորդանանում և տարածաշրջանում ոլորտի ճանաչված ինժեներ է: Նախարարը հույս հայտնեց, որ Նշանն իր ընտանիքի ավանդույթները կփոխանցի նաև Հայաստանի խեցեգործներին, և հայրենիքում ևս գործարան կհիմնի:
Նշան Բալյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ իր ընտանիքի ստեղծագործությունները ցուցադրվել են Վաշինգտոնում, Բոստոնում, Իսպանիայի Ալիկանտե քաղաքում, Թելավիվում, սակայն Կուտինայի Հանճարեղ զավակի՝ Կոմիտասի անվան թանգարանի ցուցադրությունը բացառիկ էր, ոգևորող ու պարտավորեցնող:
Հայոց ցեղասպանությունից առաջ Երուսաղեմի եկեղեցու գմբեթը վերանորոգելու նպատակով անգլիացիների կողմից Քյոթահիայից Իսրայել տեղափոխված երեք հայ խեցեգործների՝ Օհանյանների, Գարագաշյաններիև Բալյանների ընտանիքները հիմնեցին իրենց դպրոցն ու գործը, և երկու ընտանիքները մինչ այսօր, մեկ դարից ավելի զարգացնում են իրենց արվեստը:
Խեցեգործ վարպետը հպարտությամբ նշեց, որ այցելելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, թանգարան-ինստիտուտում գտել է իր հոր՝ Սեդրակ Բալյանի պատրաստած հայկական զինանշանով պնակը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла израильского армянина, мастера по керамическим изделиям, предпринимателя Ншана Баляна и его супругу
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/11/Նախարար.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла израильского армянина, мастера по керамическим изделиям, предпринимателя Ншана Баляна и его супругу Сибу Балян.
Тепло приветствовав гостей, министр поздравила с открытием в Музее-институте великого соотечественника гончаров Балянов Комитаса выставки «Армянское керамическое искусство Кутины», на которой демонстрируются работы матери Ншана Баляна Мари Балян и семьи Балянов. Министр Диаспоры выразила свое восхищение деятельностью продолжателя семейных традиций, который имеет свои предприятия по изготовлению керамических изделий в �?ерусалиме и �?ордании, является известным в этой отрасли инженером. Министр выразила надежду, что что Ншан передаст традиции своей семьи и мастерам-керамистам Армении, создаст свое предприятие и на Родине.
Ншан Балян выразил благодарность за теплый прием и отметил, что произведения его семьи демонстрировались в Вашингтоне, Бостоне, испанском городе Аликанте, Тель Авиве, однако выставка в музее имени гениального сына Кутины Комитаса исключительна, воодушевляет и обязывает.
Семьи троих мастеров-керамистов Оганянов, Гарагашянов и Балянов еще до Геноцида армян были перевезены англичанами из Бутании в �?зраиль для ремонта купола церкви в �?ерусалиме. Они основали свою школу и дело, и две из семей до сего дня, на протяжении более столетия развивают свое искусство.
Матер-керамист с гордостью отметил, что, посетив Цицернакабердский мемориал, нашел в Музее-институте тарелку с армянским гербом, изготовленную его отцом Седраком Баляном.