Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը, Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների, «Իմ Հայաստան» փառատոնի, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի ղեկավարները:
Ներկայացվեցին շաբաթվա ընթացքում կատարված ընթացիկ աշխատանքները և իրականցված միջոցառումները:
Նախարարը հանձնարարեց առավել հետևողականությամբ կյանքի կոչել ՀՀ կառավարության ծրագրի Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը վերաբերող դրույթներն ու քայլերը և յուրաքանչյուր շաբաթ զեկուցել ծրագրի կատարման ընթացքը, ամփոփել արդյունքները և ներկայացնել կատարված աշխատանքները:
Գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց կառավարության հանձնարարությամբ նախարարության գործունեության վերաբերյալ հանրային իրազեկման նոր կարգի մշակումը և դրա կիրառությունը, շաբաթվա ընթացքում իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվության հրապարակումը:
Նախարարը հանձնարարեց ավելի մասսայականացնել, կիրառելի ու արդյունավետ դարձնել Սփյուռքի նախարարության էլեկտրոնային գրադարանը, համագործակցելով սփյուռքյան դպրոցների հետ` թարմացնել մեծ պահանջարկ ունեցող ուսումնական, գիտական և գեղարվեստական գրքերի ցանկը և գրադարանում տեղադրել դրանք:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին հանձնարարվեց առավել հետևողականորեն իրականացնել իրենց վերապահված գործառույթները: Տրվեցին այլ հանձնարարականներ, նշանակվեցին պատասխանատուներ ու համակարգողներ:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/11/խորհրդակցություն.jpg)
В Министерстве Диаспоры РА 7 ноября под руководством министра Грануш Акопян состоялось совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян, Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений, фестиваля «Моя Армения», электронного издания «Армяне сегодня».
Были представлены проделанные в течение недели текущие работы и осуществленные мероприятия.
Министр поручила более последовательно претворять в жизнь положения и шаги программы правительства РА, касающиеся взаимодействия Армения-Диаспора, и еженедельно докладывать о ходе реализации программы, обобщать итоги, представлять проделанную работу.
Глава ведомства отметила важность разработки и применения по поручению правительства нового порядка общественного информирования о деятельности Министерства, публикации обобщенной информации о работе, проделанной в течение недели.
Министр поручила сделать более массовой, применимой и эффективной электронную библиотеку Министерства Диаспоры, в сотрудничестве со школами Диаспоры обновить перечень пользующейся большим спросом учебной, научной и художественной литературы и поместить ее в библиотеке.
Руководителям структурных подразделений было поручено еще более последовательно выполнять возложенные на них функции. Были даны иные поручения, назначены ответственные и координаторы.