Ակտոբեում էլ ունեցանք խաչքար
Հոկտեմբերի 29-ին Ղազախստանի Ակտոբե քաղաքում Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու տարածքում տեղի ունեցավ խաչքարի բացումը։ Այն Ակտյուբինսկի մարզում առաջին հայկական քրիստոնեական խորհրդանիշն է։
Գրանիտե խաչքարը պատրաստվել է Երեւանում եւ տեղափոխվել Ակտոբե քաղաք: Այն թվով 7-րդն է, որոնք տեղադրվել են Ղազախստանի տարբեր քաղաքներում: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում ` Ղազախտանում ՀՀ հյուպատոսը:
Բացման արարողությանը մասնակցում էին մարզի ակիմի (մարզպետի) տեղակալ Ասկար Շերիյազդանովը, ՂՀ-ում ՀՀ հյուպատոս Մհեր Բադալյանը, ՂՀ և ՌԴ տարբեր քաղաքներից ժամանած համայնքների նախագահներ, Ակտոբեի հայկական համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, քաղաքի իմամը և տեղի բնակիչներ։ Խաչքարը օծեցին Հայ Առաքելական եկեղեցու Տաշքենդ քաղաքի «Սուրբ Փիլիպոս» եկեղեցու քահանա Ղազախստանի եւ Ուզբեկիստանի հայերի հոգեւոր հովիվ տեր Հովհաննես Գրիգորյանը եւ Աստրախանի  Հայ Առաքելական «Սուրբ Հռիփսիմե»  եկեղեցու քահանա տեր Մարկոս Սարգսյանը:
Շնորհավորելով հայ համայնքին Հայաստանի դեսպանության եւ դեսպանի անունից խաչքարի տեղադրման կապակցությամբ՝  Մհեր Բադալյանը նշեց, որ այս օրը հոգեւոր  տոն է Ղազաղստանում ապրող հայերի համար:
Խաչքարը տեղադրվեց «Ուրարտու» հայկական համայնքի ջանքերով: Համայնքի ղեկավար Հայկ Տերտերյանը ընգծեց, որ «խաչքարը մի սրբատեղի, կոթող է այստեղ բնակվող մոտ երկու հազար հայերի համար, քանի որ Ակտոբե քաղաքում չկա հայկական եկեղեցի»:

Появился хачкар и в Актобе
В городе Актобе Казахстана, на территории русской Православной церкви 29 октября состоялось открытие хачкара. Это первый армянский христианский символ на территории Актюбинской области.
Гранитный хачкар изготовлен в Ереване и доставлен в Актобе. Это по счету седьмой хачкар, установленный в городах Казахстана.
В церемонии открытия участвовали заместитель акима (губернатора) области Аскар Шериязданов, консул РА в Республике Казахстан Мгер Бадалян, руководители общин, прибывшие из разных областей Казахстана и РФ, многочисленные представители армянской общины Актобе, имам города, местные жители. Хачкар освятили иерей церкви Св.Пилипос Армянской Апостольской церкви города Ташкент, духовный пастырь армян Казахстана и Узбекистана Ованес Григорян и иерей Армянской Апостольской церкви Св.Рипсиме Астрахани Маркос Саркисян.
Поздравив от имени посольства и посла Армении армянскую общину с установкой хачкара, Мгер Бадалян отметил, что этот день – духовный праздник для армян Казахстана.
Как передает «Армяне сегодня», хачкар установлен усилиями армянгской общины «Урарту». Руководитель общины Айк Тертерян подчеркнул, что «хачкар – место паломничества, памятник для проживающих здесь почти двух тысяч армян, поскольку армянской церкви в Актобе нет».