Նոր և ստույգ տեղեկություններ Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ Սիրիայում տիրող իրավիճակի հետ կապված, ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր, Սիրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Ժիրայր Ռեիսյանի հետ:
Սերժ Սրապիոնյան- Պարոն Ռեիսյան Հայաստանում տարածվում են լուրեր, որ Հալեպում խուճապ է, որ մարդիկ հավաքվել են, իրենց տեղափոխող չկա, Հայաստան բերող չկա, ի՞նչ կուտակումներ կան Հալեպում, ինչպիսի՞ն է դրությունը հիմա:
Ժիրայր Ռեիսյան – Հիմա հանդարտ է: Այս պահին մեզ մոտ խուճապ չկա:
Սերժ Սրապիոնյան – Մարդկանց կուտակումներ կա՞ն, ովքեր ուզում են գալ Հայաստան, բայց միջոցներ չկան:
Ժիրայր Ռեիսյան – Նման բան չկա, որ մարդիկ այստեղից ցանկանան Հայաստան գալ և չկարողանան: Կարող են պահեր լինել, որ հրթիռակոծումներ լինեն, կարող են վնասներ և զոհեր լինեն, սակայն խուճապային իրավիճակ, որ մարդիկ դիմեն Հայաստան գալու համար, չկա:
Սերժ Սրապիոնյան – Շա՞տ են դիմում, որ Հայաստան գան: Իրենց տեղեկացրեք, որ մենք պատրաստ ենք ընդունելու:
Ժիրայր Ռեիսյան – Եթե Հայաստան գալու դիմումներ ստանանք, դրանք կուղարկվեն Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսին և միաժամանակ ձեզ էլ տեղյակ կպահենք: Անհանգստության հարց չկա, բայց խնդրում եմ՝ այստեղ-այնտեղից լսված խոսքերին չհավատալ, այլ միայն պաշտոնական աղբյուրներից տեղեկանալ:

New and precise information about state of affairs in Syria
According to Hayern Aysor, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan had a phone conversation with Member of the Parliament of the Syrian Arab Republic, representative of the Armenian community of Syria Zhirayr Reyisian to discuss the current state of affairs in Syria.
Serzh Srapionyan: Mr. Reyisian, Armenia is receiving news that Aleppo is in panic and that there is nobody to help transfer the people to Armenia. What is the situation in Aleppo at this moment?
Zhirayr Reyisian: Now it is calm. There is no panic.
Serzh Srapionyan: Are there clusters of people who want to come to Armenia, but have no funds?
Zhirayr Reyisian: There is no such thing. There might be moments when there might be people killed or wounded due to bombardments, but the Armenians of Aleppo have no problem with coming to Armenia.
Serzh Srapionyan: Are there any Armenians who would like to come to Armenia? Let them know that Armenia is ready to receive them.
Zhirayr Reyisian: If we receive applications, we will send them to the Consul General of the Republic of Armenia in Aleppo and let you know. There is no need to worry, but I ask you not to take news from different places for granted and only believe the news from official sources.