Հայկական գինու համտես Բելգիայում
ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում սեպտեմբերի 28-ին Բելգիայի Թագավորական Ակադեմիայում անցկացվեց հայկական գինինների համտես, որը կազմակերպվել էր Բելգիայում ՀՀ դեսպանությանն և ԵՄ-ում ՀՀ առևտրական ներկայացուցչի կողմից՝ Հայաստանի Խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի ու բելգիական «Armenian Brandy and Wine» ընկերության հետ համագործակցությամբ, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հայկական գինիներ համտեսելու հնարավորություն ունեցան ԵՄ և Բելգիայի Թագավորության ավելի քան 300 բարձրաստիճան պաշտոնյաններ, Բելգիայի գործարար և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Համտեսին ներկայացված էին հայկական գինեգործական ոլորտի 15 ընկերությունների 37 լավագույն գինիների տեսականի:
Ինչպես նշեցին կազմակերպիչները, միջոցառման նպատակն է նպաստել ԵՄ շուկայում հայկական գինեգործական ոլորտի ճանաչելիության բարձրացմանը, խթանել դեպի ԵՄ շուկա արտահանման ծավալների աճը և բացահայտել նոր գործընկերներ:
Սա Բելգիայում ՀՀ դեսպանության և ԵՄ-ում ՀՀ առևտրական ներկայացուցչի կողմից կազմակերպված 2-րդ նմանօրինակ միջոցառումն է: Որպես առաջին միջոցառման գործնական արդյունք՝ գինիների ներմուծմամբ զբաղվող բելգիական ընկերությունները ընթացիկ տարում ներմուծել են ավելի քան 20000 շիշ հայկական գինի:

Дегустация армянских вин в Бельгии
В рамках мероприятий, посвященных 25-летию независимости Армении 28 сентября в Королевской Академии Бельгии состоялась дегустация армянских вин, организованная посольством РА в Бельгии и торговым представителем РА в ЕС в сотрудничестве с Фондом виноградарства и виноделия Армении и бельгийской компанией «Armenian Brandy and Wine», сообщает пресс-служба М�?Д РА.
Продегустировать армянские вина получили возможность более 300 высокопоставленных чиновников ЕС и Королевства Бельгия, представители деловых и общественных кругов Бельгии.
На дегустации были представлены 37 лучших сортов вин 15 компаний сферы виноделия Армении.
Как отметили организаторы, целью мероприятия было повышение узнаваемости армянской винодельческой сферы на рынке ЕС, стимулирование роста объемов экспорта на рынки ЕС и выявление новых партнеров.
Это второе подобное мероприятие, организованное посольством РА в Бельгии и торговым представителем РА в ЕС. Практический итог первого мероприятия: бельгийские компании, занимающиеся импортом вин, в текущем году импортировали более 20 тысяч бутылок армянских вин.