Տեղի ունեցավ Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի ընդլայնված նիստը
Սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցավ Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի ընդլայնված նիստը, որին մասնակցեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նիստը վարեց Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի նախագահ Շահան Գանտահարյանը:
Նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց նիստին մասնակից բոլոր խմբագրապետերին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին՝ Հայաստանի անկախության 25-ամյա տարեդարձի առթիվ: «Բոլորս ոգեշնչվեցինք 25-ամյակի առթիվ կազմակերպված զորահանդեսով և հպարտության աննկարագրելի զգացումով հետևեցինք հայոց բանակի և հայկական զինուժի նման փառահեղ ցուցադրումներին, – նշեց Հ.Հակոբյանը՝ հավելելով, – անկախ Հայաստանի կերտման և զարգացման գործում իր մեծ ներդրումը բերեց հայկական Սփյուռքը՝ դառնալով հավերժ ներկայություն Հայրենիքում»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատարը շնորհավորեց նաև հեռակապով նիստին միացած Իրանի «Ալիք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Դերենիկ Մելիքյանին՝ թերթի 85-ամյակի առթիվ և հոբելյանական միջոցառումները հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար:
Անդրադառնալով Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի կազմակերպման աշխատանքներին՝ Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց մասնակից լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին հավասարապես արտահայտվելու հնարավորության ընձեռումը: «Վստահ եմ, որ մեր ընդունած հագեցած օրակարգի քննարկման շրջանակներում կհնչեն բազմազան կարծիքներ և առաջարկություններ: Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք` 25-ամյա գործակցության հանրագումարներին և հետագա անելիքներին վերաբերող բոլոր հարցերը կլսվեն, կմեկտեղվեն և կուղենշվեն առաջիկա ծրագրերը», – ընդգծեց նա:
Օրակարգում էին ս.թ. հոկտեմբերի 20-24-ը Հայաստանում և Արցախում կայանալիք Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի ծրագրի նախագծի քննարկման, ըստ թեմատիկ ուղղությունների՝ նիստերի բաշխման, Ստեփանակերտից հեռակապով մասնակցության և Արցախից ուղիղ հեռարձակումների հնարավորությանը վերաբերող հարցեր:
Նիստին մասնակցեցին Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը, Լրատվամիջոցների համահայկական ընկերակցության նախագահ Տիգրան Հարությունյանը, ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը, «Ազգ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանը, ԱՄԷ-ի «Այգ» ռադիոյի գլխավոր խմբագիր Շաքե Մանկասարեանը, նախարարության աշխատակիցներ:
Հեռակապով նիստին մասնակցեցին Ռուսաստանից «Նոեվ կովչեգ» մեդիայի տնօրեն Գրիգոր Անիսոնյանը, Իրանի «Ալիք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Դերենիկ Մելիքյանը, Լիբանանի «Խօսնակ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Համբիկ Մարտիրոսյանը, Չեխիայի «Օրեր» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանը, Լիբանանի «Զարթօնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը, Կանադայի «Հորիզոն» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Վահագն Գարագաշյանը և Արցախի ժուռնալիստների միության նախագահ Կիմ Գաբրիելյանը, որոնց ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց նիստին միանալու համար:
Քննարկվեցին տեղեկատվական միացյալ համակարգի ստեղծման նախադրյալներին և համապատասխան մեխանիզմներին, Հայաստանի դիվանագիտական-Սփյուռքի հասարակական կազմակերպությունների համագործակցության ուղիներին, ՀՀ պետականաշինության աշխատանքներում Սփյուռքի ներգրավման միջոցներին, Հայոց պետականության ամրապնդման նպատակով համահայկական ներուժի հավաքագրմանը և ուղղորդմանը, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման աշխատանքներում Սփյուռքի զորակցությանը, ինչպես նաև Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք` 25-ամյա գործակցության հանրագումարներին և հետագա անելիքներին վերաբերող հարցերը համաժողովում ներկայացնելու ձևաչափերը:

Состоялось расширенное заседание координирующего органа общеармянских форумов журналистов
Двадцать третьего сентября состоялось расширенное заседание координирующего органа общеармянских форумов журналистов, в котором участвовала исполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян.
Заседание вел главный редактор Ливанской ежедневной газеты «Аздак», председатель координирующего органа общеармянских форумов журналистов Шаан Гантаарян.
�?сполняющая обязанности министра Грануш Акопян поздравила всех участвовавших в заседании редакторов и представителей СМ�? с 25-й годовщиной независимости Республики Армения. «Все мы воодушевлены военным парадом, посвященным 25-летию, и с неописуемым чувством гордости следили за столь славной демонстрацией Армянской армии и армянских ВС. В деле создания и развития независимой Армении свой большой вклад внесла армянская Диаспора, став вечным присутствием на Родине», – отметил Г.Акопян.
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА поздравила также присоединившегося по �?нтернету к заседанию главного редактора �?ранской ежедневной газеты «Алик» Дереника Меликяна по поводу 85-летия газеты и организацией юбилейных мероприятий на должном уровне.
Коснувшись работ по организации 8-го Общеармянского форума журналистов, Грануш Акопян отметила важность создания равных возможностей для того, чтобы высказались представители СМ�? и участники форума. «Уверена, что в рамках обсуждения принятой нами насыщенной повестки прозвучат многочисленные мнения и предложения. Все вопросы, касающиеся итогов 25-летнего взаимодействия Армения-Арцах-Диаспоры и дальнейших планов будут заслушаны, обобщены и намечены предстоящие программы», – подчеркнула она.
В повестку включены обсуждение проекта программы 8-го Общеармянского форума журналистов, предстоящего 20-24 октября в Армении и Арцахе, вопросы распределения заседаний по тематическим направлениям, участия по �?нтернету из Степанакерта и возможности прямой трансляции из Арцаха.
В заседании участвовали председатель Союза журналистов Армении Астхик Геворгян, председатель Общеармянской ассоциации СМ�? Тигран Арутюнян, декан факультета журналистики ЕГУ Нагаш Мартиросян, главный редактор газеты «Азг» Акоп Аветикян, главный редактор радио «Айг» ОАЭ Шаке Манкасарян, сотрудники Министерства.
По �?нтернету в заседании участвовали из России директор медии «Ноев ковчег» Григорий Анисонян, главный редактор �?ранской ежедневной газеты «Алик» Дереник Меликян, главный редактор Ливанского журнала «Хоснак» Амбик Мартиросян, главный редактор Чешского журнала «Орер» Акоп Асатрян, главный редактор Ливанской ежедневной газеты «Зартонк» Севак Акопян, главный редактор Канадского еженедельника «Горизонт» Ваагн Гарагашян и председатель Союза журналистов Арцаха Ким Габриелян, которых и. о. министра Диаспоры РА Грануш Акопян выразила благодарность за присоединение к заседанию.
Были обсуждены вопросы, касающиеся предпосылок создания объединенной информационной системы и ее соответствующих механизмов, путей сотрудничества дипломатических Армении и общественных Диаспоры организаций, средств вовлечения Диаспоры  в работы по государственному строительству РА, концентрации и направления общеармянского потенциала с целью усиления армянской государственности, содействия Диаспоры работам по международному признанию Республики Арцах, а также обобщения 25-летнего взаимодействия Армения-Арцах-Диаспора и предстоящих задач, формат представления этих вопросов на форуме.