Հայրենիքը սիրում են` ինչպիսին այն կա
Անանց, երբեմն նույնիսկ չգիտակցված մի սեր կա անթեղված հայրենիք ունեցող մարդկանց հոգում: Ու հայ մարդուն շատ ծանոթ է այդ զգացումը, եթե նույնիսկ նա հեռու է, եթե նույնիսկ սեփական կամքով է հեռացել այն եզերքից, որի անունն է Հայաստան ոստան: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում լավ գիտեն, թե հայրենակարոտ հայերի հոգում ինչպես է ալիքվում այդ սեր-կարոտը: Գիտեն նաև, որ ինքնաճանաչումի ափ պետք է դուրս բերեն հատկապես պատանեհասակ սփյուռքահայերի ինքնորոնման նավը: Գիտեն և ի սկզբանե իրենց թիվ 1 խնդիրն են համարում հայ երեխաներին տուն կանչել` Հայաստան-մոր ձայնով…
Հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի հերթական ակորդները դեռ երկար արձագանքվելու են Հայրենիքից իրենց ապրելատեղիներ վերադարձած երեխաների հուշերում: Ծրագրի նախաձեռնող ու իրագործող գերատեսչությունում ևս չեն թոթափել տպավորությունների հարուստ «բեռը»: Եվ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ ՀԱԿՈԲՅԱՆԻ հետ հանդիպելով` նրա աշխատասենյակում անակնկալից կանգ առանք մի պահ. ողջունեց` դժվարանալով հայացքը կտրել էկրանից: Ինչ-որ նոր ֆիլմ կամ սենսացիոն եթերասյուժե չէր նրան կլանել: Ընդմիջման ժամ էր, և նախարարը որոշել է վերստին օրեր առաջ իրեն հյուրեկ երեխաների համերգի տեսահոլովակը դիտել: Մեր անկախութ յան քառորդդարյա հոբելյանին նվիրված «Իմ Հայաստան» փառատոնի մասնակիցների շուրթերից խոստովանության պես էր հնչում`
– Իմ Հայաստանը իմ Արարատ լեռն է:
– Իմ Հայաստանը մեր հայրենիքը պահող զինվորն է……
Մեր մայրենին է նրանց Հայաստանը, Սասնա Դավթի Թուր-Կեծակին ու Կոմիտասի «Հորովելը», անառիկ Արցախը: Եվ այսպես` Սփյուռքից եկած երեխաները փորձում էին պատառ առ պատառ ամբողջացնել իրենց ճանաչած Հայաստանը: Իսկ Օպերային թատրոնում փառատոնի բացման համերգի մասնակիցներին ու ներկաներին հուզել էր նաև Նախարարի խոսքը`
– Իմ Հայաստանը ի´մ սերն է, մեր 10 միլիոն հայերի սերն է: Մենք ուրախ ենք, հպարտ ու հիացած ենք այս տղաների խրոխտ ու աղջիկների հեզաճկուն պարով: Իմ «Հայաստան» փառատոնի կանչով նրանք եկան 25 երկրներից` 48 պարային խմբերով և մշակութային հրավառություն դարձրին տոնը:
Ի դեպ` փառատոնին մասնակցում էին պարային խմբերի 1100 և երգչախմբերի 380 կատարողներ:
– Ամառը սովորաբար արձակուրդային տրամադրությամբ է համակում մարդկանց, ու սովորաբար ակտիվությունը նվազում կամ մարում է: Ձեր ղեկավարած գերատեսչությունում աշխույժը գագաթնակետին է հասնում` մեկը մյուսին հաջորդող` ազգապահպանմանը նպաստող ծրագրերով: Առաջնահերթ համարվող, գերակա ուղղութ յունները մնում են նո՞ւյնը, փոխվե՞լ են որոշ շեշտադրումներ:
– Բնականաբար, հարափոփոխ ժամանակը, տարիների փորձը, զարգացումները հանգեցնում են որոշակի շեշտադրումների փոխոխության: Բայց Սփյուռքի նախարարության մնայուն ռազմավարությունը հայապահպանությունն է: Ի՞նչ անել, ի՞նչ կառուցա-կարգեր կիրառել, որ կարողանանք Սփյուռքում հային հայ պահել, այսինքն` տեսակի պահպանման խնդիրն է, որը ամենամեծ հարցն է` ծառացած ոչ միայն Սփյուռքի նախարարության, այլ ողջ հայության, նրա կառույցների առջև: Եվ, ընդհանրապես, ոչ միայն Սփյուռքի նախարարության, այլ ամբողջ հայ ժողովրդի համար ծառացած մնայուն և գերագույն արժեքները, կարծում եմ, երկուսն են` տեսակի պահպանումը և հզոր, զարգացած Հայաստան ունենալը: Եթե մենք այդ երկու արժեքները կարողանանք պահպանել, ուժեղացնել, ապա շատ ու շատ հարցերի պատասխան կունենանք, հաջողություններն էլ մեզ կուղեկցեն: Ունենալ հզոր, կայացած երկիր, որն աշխարհասփյուռ զավակներին դեպի իրեն կձգի: Եթե Հայրենիքն ուժեղ չեղավ, հզոր ու ապահով չեղավ, ապա կգտնվեն մարդիկ, որ կհեռանան: Հայ ժողովրդի գերխնդիրը պետք է լինի հավաքական եղանակով Հայաստանը առաջ տանելը, բոլորի ուշադրության կենտրոնում հայրենիք ունենալը, որպեսզի բոլորը ձգտեն դեպի Հայաստան: Այս գլխավոր հիմնահարցերը պահանջում են մտածված, լուրջ ծրագրեր ունենալ: Ծրագրեր, որոնցով փորձում ենք ավելի ամրացնել Սփյուռք-Հայրենիք կամուրջները: Եթե այդ կամուրջները չամրանան, չուժեղանան, ապա համաշխարհայնացման պայմաններում ուծացումը կարող է իր սև գործն անել` ձուլել, համահարթեցնել հիմնականում փոքր ազգերին, մշակույթներին, լեզուներին: Մենք պետք է կարողանանք ան-ընդհատ, հատկապես, հայ երիտասարդությունը ներարկել արմատներին կառչած մնալու գիտակցումը: Մեր ծրագրերի միջոցով փորձ ենք անում աշխարհի տարբեր ծայրերից եկած հայ երիտասարդությանը ճանաչելի դարձնել հայրենիքը, որպեսզի նրանք իրենց ոտքի տակ հայրենի հողը զգան, հմայվեն Մասիսով, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում իրենց մոմը վառեն, խոնարհվեն Ցեղասպանության զոհերի հուշարձանի առջև, Եռաբլուրում մերօրյա հերոսների շիրիմներին հարգանքի տուրք մատուցեն և, չեմ կասկածում, որ այդ դեպքում երիտասարդը հայ կմեծանա:
Հայրենաճանաչողության ծրագիրը պետք է հասնի նրան, որ յուրաքանչյուր հայ երիտասարդ այցելի Հայաստան: Պատահական չէ, որ մենք շարժում ենք սկսել` «Հանգստացիր հայրենիքում գոնե 3 տարին մեկ անգամ»: Շատ հաճախ կարելի է լսել, որ հրեաները միասնական են, հետաքրքիր է նրանց մոտեցումը. տարբեր վայրերում իրար հանդիպելիս` նրանք ասում են. «Հաջորդ տարի Երուսաղեմում»: Ես կարծում եմ, որ մենք ունե´նք այդ խնդիրը: 7-8 միլիոն հայեր ապրում են Հայրենիքից հեռու և մեր նպատակային աշխատանքը կարող է լինել այն, որ նրանք Հայաստանը անպայման տեսնեն, ուխտագնացության գան Հայրենիք:
– «Արի տուն» ծրագրին այս տարի նաև երկրորդ անգամ մասնակցողներ կային:
– Այո, ծրագիրն այս տարի այդ առանձնահատկությունն ուներ: Հրավիրել էինք նաև 5-6 տարի առաջ «Արի տուն» ծրագրի որոշ մասնակիցների, ովքեր այս ընթացքում չափահաս են դարձել, սովորում են համալսարաններում կամ արդեն աշխատում են: Եվ համոզվեցինք, որ այստեղ անցկացրած օրերը խոր հետք են թողել նրանց հոգիներում: Մյուս կողմից որոշ լրագրողներ ժամանակին հոռետեսությամբ էին լցված ծրագրի հանդեպ և ջանք ու եռանդ չէին խնայում` այն սևացնելու համար: Հաճելի մի փաստ արձանագրեցինք. մայր հայրենիքում իրար հետ ծանոթանալով` տարբեր երկրներում ապրող հայ զավակները շարունակել են ընկերներ մնալ` հատկապես օգտագործելով համացանցի հնարավորությունները: Եվ այդ ընկերությունը հաստատուն պահելու համար որոշել են ամեն տարի հանդիպել Երևանում: Քանի որ մեր ծրագիրը թույլ չի տալիս, որ նույն մարդը երկրորդ անգամ մասնակցի (որպեսզի հնարավորինս ավելի շատ երիտասարդներ ներգրավվեն), նրանք որոշում են կայացրել, և արդեն 5 տարի իրենց ամառային հանգիստն անցկացնում են հայրենիքում: Ինձ համար հուզիչ էր նաև այն պահը, երբ Մոնիկա անունով մոսկվաբնակ մի աղջիկ, ով արդեն տնտեսագիտական ինստիտուտի 4-րդ կուրսի ուսանող է, մինչ ծրագրին մասնակցելը հայերեն ոչ մի բառ չի իմացել: Մեր ծրագրի շնորհիվ սկսել է տառերը սովորել և, վերադառնալով Մոսկվա, Հայորդաց տանը շարունակել է սովորել մայրենի լեզուն: Այս և նմանատիպ այլ օրինակները նկատի ունենալով եմ երբեմն ասում, որ մենք այս պահին սերմեր ենք ցանում. հայ մնալու սերմեր, որոնք պետք է ծլարձակեն, պտուղ տան հայ երիտասարդների հոգիներում:
– Արդյո՞ք միայն Սփյուռքի նախարարության ծրա-գրերը բավարար են, որպեսզի հայրենաճանաչ դառնալով` ձգտեն անընդհատ կամ ընդմիշտ Հայաստան վերադառնալ: Նկատի ունեմ զբոսաշրջության ոլորտի անկատարությունը և սոցիալ-կենցաղային ոչ բարենպաստ վիճակը, որի պատճառով տեղացիներն էլ հիասթափվում ու արտագաղթում են: Արդյո՞ք այդ ամենը եկվորներին չեն մղի` շարունակելու բարեկեցիկ հեռուներից սիրել հայրենիքը:
– Իհարկե, Հայաստանը դեռևս հեռու է կատարյալ լինելուց: Իհարկե, հայրենիքը, որի մասին երիտասարդությունը լսում է և որը ճանաչում է մեզ հյուրընկալվելու ընթացքում, կարող է նաև չհամապատասխանել նրանց պատկերացումներին: Մեր ծրագրերը երկարատև չեն, որպեսզի երեխաները հասցնեն խորանալ, տեսնել դժվարութ յունները: Սակայն հենց նույն ծրագրի շրջանակներում նրանք ապրում են հայկական ընտանիքներում, տեսնում են հայկական ամենօրյա կենցաղը: Այնպես չի, որ նրանք բոլորովին անտեղյակ են դժվարություններից: Բացի այդ, չմոռանանք, որ մեր առաջնահերթ խնդիրը Հայաստանը ճանաչելի դարձնելն է, այլ ոչ թե հիմնախնդիրներով երեխաներին բեռնելը: Նախ, նրանք փոքր են` 14-15 տարեկան: Իսկ արդեն չափահաս դարձած մարդուն պետք է ներկայացնենք ոչ միայն երազային հայրենիքը, այլ նաև` իրական վիճակը: Եվ ամեն բանական արարած պարտավոր է գիտակցել, որ հայրենիքը պետք է սիրել, այնպիսին, ինչպիսին այն կա, հայրենիքը պետք է սիրել` որովհետև նա քոնն է, ու նաև դու ես պարտավոր հայրենիքին ծառայել` դպրոցում, բանակում, աշխատատեղում` նվիրյալ աշխատանքով: Նման գաղափարները պետք է դառնան մեր երիտասարդների հավատամքը:
– Դատելով սփյուռքահայության հետ Ձեր հաճախակի առնչություններից` ինչպե՞ս է տրամադրված սփյուռքահայը:
– Շատ դեպքերում Հայաստանում Սփյուռքն ընկալվում է որպես մի հավաքական կառույց, որը պիտի նաև միասնական կարծիք ու վերաբերմունք ունենա: Մինչդեռ 7-8 միլիոն մարդու և 30 հազար կազմակերպության կարծիքը չի կարող նույնը լինել: Ամենադրականից մինչև ամենաբացասականը կա: Միևնույն երևույթին կարող են ոմանք դրական վերաբերվել, ոմանք` բացասաբար` ինչպես և Հայաստանում է: Հնարավոր չէ, որ միլիոնավոր մարդկանց կարծիքը նույնը լինի: Բայց կարևոր մի իրողություն չանտեսենք. երկրի համար վտանգի, օրհասի ժամանակ Սփյուռքը համախմբվում, բռունցքվում է, և բոլորի (կամ` գրեթե բոլորի) մտահոգության էպիկենտրոնը Հայաստանն է դառնում (Սպիտակի երկրաշարժ, Ղարաբաղյան հիմնահարց…) :
Ապրիլյան դեպքերը դրա ամենաթարմ ապացույցն են: Չեղավ մի հայ, որ ինչ-որ ձևով չարձագանքեր: Այս դեպքում կարող ենք ասել` հավաքական սփյուռք: Իսկ մնացած երևույթների, խնդիրների վերաբերյալ, իհարկե, կարծիքները շատ տարբեր են: Չմոռանանք, որ մենք, որպես ազգ, հիմնականում բաժանված ենք երկու մասի` հայրենապահներ և հայրենապաշտներ:
Նրանք, ովքեր դրսում են` հայրենիքն են պաշտում, հայրենիքի մասին են մտածում, ինչու չէ` նաև նյութապես օգնում: Նրանցից յուրաքանչյուրն ուզում է իր պատկերացրած հայրենիքը տեսնել: Իսկ այստեղ ապրողների սուրբ պարտականությունն է հող հայրենին պահպանել, նրա անվտանգությունը ապահովել: Այնպես որ, այս հողի վրա ապրողներս ենք պահում, պաշտպանում մեր պապերից մեզ բաժին հասած այն փոքրիկ կտոր հողը, որ կոչվում է Հայաստան և Արցախ, որն արդեն 25 տարի մաքառում է` իր ինքնությունը պահելով ու աշխարհասփյուռ իր զավակների համար հույսի հանգրվան մնալով: Եվ ամեն մի հայ, որտեղ էլ, որ ապրելիս լինի, մեկ նպատակ պետք է ունենա, մեկ մոտեցում. որ մեր փոքրիկ Հայաստանը դառնա այն երազների Հայաստանը, որ բոլորս ենք ուզում, ինչպես հզորացնենք և զարգացնենք մեր ոստանը…

Родину любят такой, какая она есть
Непреходящая, порой даже неосознанная любовь таится в душах людей, имеющих Родину. �? армянину очень знакомо это чувство, даже если он вдали, даже если по собственной воле покинул места, имя которым – Армения. В Министерстве Диаспоры РА хорошо знают, как в душах тоскующих по Родине армян закипает эта любовь-тоска. Знают также, что на берег самопознания нужно привести в первую очередь корабль поиска своего «я» юных армян Диаспоры. Знают, и изначально считают своей задачей номер один собирать дома армянских детей  зовом Матери-Армении…
Очередные аккорды программы познания Родины «Ари тун» еще долго будут откликаться в памяти детей, возвратившихся с Родины в месте постоянного проживания. В ведомстве, инициировавшем и реализовавшем программу также пока не «избавились» от богатого «груза» впечатлений. �? встретившись с министром Диаспоры РА Грануш Акопян в ее рабочем кабинете, от неожиданности на мгновение растерялись: приветствовала, с трудом оторвав взгляд от экрана. Не какой-то новый фильм или сенсационный сюжет так увлек ее – был час перерыва, и министр решила посмотреть видеозапись концерта детей, посетивших днями ранее  Министерство. �?з уст участников фестиваля «Моя Армения», посвященного четвертьвековому юбилею нашей независимости, звучало, как признание:
– Моя Армения – моя гора Арарат.
– Моя Армения – воин, оберегающий нашу Родину…
�?х Армения – наш родной язык, Тур-Кецаки Давида Сасунского и «Оровел» Комитаса, неприступный Арцах. Вот так приехавшие из Диаспоры дети пытались по крупицам обобщить познанную ими Армению. А участников и гостей концерта открытия фестиваля в оперном театре взволновали и слова министра:
– Моя Армения – моя любовь, любовь наших 10 миллионов армян. Мы рады, горды и восхищены этим гордым танцем парней и изящными движениями девушек. По зову фестиваля «Моя Армения» они – 48 танцевальных ансамблей, – приехали из 25 стран мира и превратили этот праздник в культурную феерию.
Кстати, в фестивале участвовали 1100 исполнителей танцевальных ансамблей и 380 – хоров.
– Летом обычно людей охватывают отпускные настроения, и активность, как правило, стихает или гаснет. В руководимом же Вами ведомстве активность достигает своего пика в следующих одна за другой программах, способствующих сохранению нации. Первоочередные, приоритетные направления остаются прежними – сместились некоторые акценты.
– Естественно, скоротечное время, накопленный годами опыт, развития приводят к смене некоторых акцентов. Но неизменной стратегией Министерства Диаспоры остается сохранение армянства. Что делать, какие задействовать структуры, чтобы суметь сохранить армянина армянином в Диаспоре – проблема сохранения типа, являющаяся самой большой проблемой, стоящей не только перед Министерством Диаспоры, но и всем армянством, его структурами. �? вообще, главными, неизменными ценностями не только для Министерства Диаспоры, но и всего армянского народа, полагаю, остаются два фактора –  сохранение типа и наличие могучей, развитой Армении. Если мы сумеем сохранить, усилить две эти святыни, то получим ответы на очень многие вопросы и нам будем сопутствовать удача. �?меть могучую, состоявшуюся страну, притягивающую  к себе разбросанных по всему миру сынов. Если Родина не будет сильной, могучей и надежной, то найдутся люди, которые покинут ее. Сверхзадачей армянского народа должно быть продвижение Армении собирательным образом, концентрация внимания всех на Родине, чтобы все стремились в Армению. Этот главный вопрос требует наличия серьезных, продуманных программ.  Программ, которыми мы стремимся укрепить мосты Родина-Диаспора. Если эти мосты не станут крепче, то в условия глобализации ассимиляция способна сделать свое черное дело – поглотить, уравнять в основном малые нации, культуры, языки. Мы должны суметь постоянно прививать, особенно армянской молодежи, осознание сохранения связи с корнями. Посредством наших программ пытаемся знакомить армянскую молодежь, приезжающую со всего мира, с Родиной, дабы они почувствовали под ногами родную землю, восхищались Масисом, зажгли свечу в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, преклонили колени перед мемориалом жертв Геноцида армян, на Ераблуре воздали дань памяти героям нашего времени, и не сомневаюсь, что в этом случае молодой человек вырастет армянином.
Программа познания Родины должна достичь того, чтобы каждый молодой армянин посетил Армению. Не случайно мы начали движение под девизом «Отдыхай на Родине хотя бы раз в три года». Очень часто можно слышать, что евреи сплочены. �?нтересен их подход. Встречаясь в разных местах, они говорят друг другу: «На следующий год в �?ерусалиме». Я думаю, у нас имеется эта проблема. 7-8 миллионов армян живут вдали от Родины, и наша целенаправленная работа может сводиться к тому, чтобы они непременно увидели Армению, приехали в паломничество на Родину.
– В программе «Ари тун» в этом году были также люди, участвовавшие во второй раз.
– Да, такая особенность у программы в этом году была. Пригласили некоторых участников программы «Ари тун» 5-6 летней давности, которые за это время стали совершеннолетними, учатся в университетах или уже работают. �? убедились, что проведенные здесь дни оставили глубокий след в их душах. С другой стороны, некоторые журналисты в свое время пессимистично были настроены к программе, не жалели сил и энергии, чтобы очернить ее.  Мы констатировали приятный факт: познакомившись на Матери-Родине, живущие в разных странах армянские дети продолжали дружбу, используя возможности  �?нтернета. �? чтобы сохранить эту дружбу, решили каждый год встречаться в Ереване. Поскольку наша программа не позволяет человеку вторично принимать участие (дабы по возможности больше молодежи вовлечь), они решили, и уже 5 лет проводят свой летний отдых на Родине. Меня взволновал и момент, когда проживающая в Москве девочка по имени Моника, ныне уже студентка 4 курса экономического университета, до участия в программе ни слова не знала на армянском. Благодаря нашей программе начала учить буквы, и возвратившись в Москву, в «Айцордац тун» продолжала учить родной язык. Учитывая этот и многочисленные подобные примеры, я иногда говорю, что в данный момент мы сеем семена – семена сохранения армянственности, которые должны пустить ростки, дать плоды в душах молодых армян.
– Достаточно ли одних программ Министерства Диаспоры для того, чтобы, познав Родину, люди стремились постоянно или навсегда возвратиться в Армению? �?мею ввиду несовершенство сферы туризма и неблагоприятные социально-бытовые условия, вследствие чего местные также разочаровываются и эмигрируют. Не подтолкнет ли все это людей продолжать из благополучного далека любить Родину?
– Конечно, Армения все еще далека от совершенства. Конечно, Родина, о которой молодежь много слышит и познает посредством наших программ, может и не соответствовать их представлениям. Наши программы кратковременны, чтобы дети успели углубиться, заметить трудности. Однако в рамках этой программы они живут в армянских семьях, видят их каждодневный быт. Не так, чтобы они совершенно не были в курсе трудностей.  Кроме того, давайте не забывать, что первоочередная наша задача сделать Армению узнаваемой, а не грузить детей проблемами. Во-первых, они маленькие, 14-15 лет. А уже совершеннолетнему человеку нужно представлять не Родину мечтаний, а реальное положение дел. �? каждое разумное существо обязано осознавать, что Родину нужно любить такой, какая она есть, Родину нужно любить, потому что она твоя, и ты тоже обязан служить Родине – в школе, в армии, на рабочем месте, – преданным трудом. Эти идеи должны стать вероисповеданием нашей молодежи.
– Судя по Вашему частому общению с армянами Диаспоры, как они настроены?
– Диаспора в Армении зачастую воспринимается как собирательная структура, которая также должна иметь единое мнение и отношение. Между тем 7-8 миллионов человек и 30 тысяч организаций не могут иметь одно и то же мнение. Диапазон – от самого позитивного до абсолютно негативного. К одному и тому же явлению одни могут относиться позитивно, другие – негативно, как и в Армении. Невозможно, чтобы мнения миллионов людей полностью совпадали. Но давайте не пренебрегать одной важной реалией: в час угрозы для страны Диаспора сплачивается, сжимается в кулак и эпицентр озабоченности всех (или почти всех) становится Армения (Спитакское землетрясение, Карабахский конфликт…)
Апрельские события – самое свежее подтверждение тому. Не нашлось ни одного армянина, который бы не откликнулся тем или иным образом. В этом случае можно говорить о собирательной Диаспоре. В отношении же прочих проблем, явлений мнения, конечно, совершенно различны. Давайте не забывать, что мы, как нация, расколоты на две части – хранители Родины и боготворящие ее.
Те, кто за рубежом, боготворят Родину, думают о ней, почему бы нет, помогают материально. Каждый из них хочет видеть Родину такой, какой представляет. А священный долг живущих здесь – сохранить, сберечь родную землю, обеспечить ее безопасность. Так что мы, живущие на этой земле, храним и бережем доставшийся нам от предков этот клочок земли, именуемый Армения и Арцах, который уже 25 лет борется, сохраняя свою идентичность и оставаясь для разбросанных по всему миру сынов приютом надежды. Каждый армянин, где бы он ни жил, должен иметь одну цель, единый подход: чтобы наша маленькая Армения стала Арменией тех мечтаний, к которым все мы стремимся, и думать, как развить и усилить нашу Родину…