«ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ երկար ճանապարհ ունենք անցնելու». Հայկ Լեփեջյան
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը Ավստրալիայի «Հայաստան-Սփյուռք» գործակցության մարմնի կազմակերպիչ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ավստրալիայի մասնաճյուղի ներկայացուցիչ և Ռամկավար ազատական կուսակցության Ավստրալիայի մասնաճյուղի ղեկավար Հայկ Լեփեջյանն է:
-Պարո՛ն Լեփեջյան, Ձեր այցելությունները Հայաստան պարբերական բնույթ են կրում: Կարո՞տն է Ձեզ Հայրենիք բերում, թե՞ նաև այլ առաքելություններ եք կատարում:
-Ամառային արձակուրդներին պարտադիր Հայաստան եմ գալիս: Շատ եմ սիրում ամառային Հայաստանը վայելել: Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր հայ ամառային արձակուրդն անցկացնելու և իրեն լիարժեք հայ զգալու համար այլ երկրներ գնալու փոխարեն տարվա ընթացքում գոնե մեկ անգամ պետք է Մայր հայրենիք գա: Արդեն երկու ամիս է, որ Հայաստանում եմ: Այստեղ ամեն մի օրս շատ հագեցած է, ինչն էլ շատ հաճելի է: Այժմ վայելում եմ նաև հայաստանյան աշունը և սպասում, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահագներում ապրող զարմիկներս միանան ինձ: Եթե մեզանից յուրաքանչյուրը որոշի իր արձակուրդը Հայաստանում անցկացնել, ապա դա պարզապես հիանալի գաղափար կլինի:
Եկել ենք նաև տեսնելու՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ավստրալիայի մասնաճյուղի Հայաստանում իրականացրած ծրագրերը:
-Ի ՞նչ ծրագրեր են իրականացվել:
-Տավուշի մարզի Խաչարձակ գյուղում 4 ջերմոցներ ենք կառուցել, որտեղ բանջարեղեն են աճեցնում: Գնացինք տեսնելու կատարված աշխատանքը:
Նման նախաձեռնություններով փորձում ենք գյուղաբնակների համար պայմաններ ստեղծել, որպեսզի չհեռանան իրենց տնից ու հողից: Այս գյուղում նաև հիմնադրամի Արգենտինայի մասնաճյուղի ջանքերով դպրոց է կառուցվել:
Ծրագրեր ունենք իրականացնելու Գեղարքունիքի մարզի Գավառ քաղաքի դպրոցներից մեկում, որտեղ ջերմամատակարարման հարցը պետք է լուծենք:
Եղեգնաձորի Եղեգնիս գյուղում ոռոգման ջրի վնասված խողովակաշարն ենք վերանորոգել, մեկ այլ խողովակաշար էլ տեղադրեցինք՝ բնակչությանը խմելու ջուր մատակարարելու նպատակով:
Պարո՛ն Լեփեջյան, որքան նկատելի է՝ Ավստրալիայի հայ համայնքը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ սերտ համագործակցության մեջ է: Համատեղ ուժերով Հայաստան-Սփյուռք կապերը զարգացնելու ուղղությամբ ի՞նչ աշխատանքներ են տարվում:
-Նախ ասեմ, որ յուրաքանչյուր այցելության ընթացքում պարտադիր հանդիպում եմ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին` իբրև Ավստրալիայի «Հայաստան-Սփյուռք» գործակցության մարմնի կազմակերպիչ տարաբնույթ  հարցեր քննարկելու և հստակեցնելու մեր հետագա անելիքները:
Արդեն 5 տարի է՝ աշխատում ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ: Այս համագործակցության ընթացքում Ավստրալիայի հայ համայնքը շատ առաջընթաց ունեցավ, Հայրենիք-Սփյուռք կապերն ավելի սերտացան, համայնքը սկսեց մշակութային ակտիվ կյանքով ապրել:
Միշտ զգացել ենք ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի սրտացավ ու անկեղծ վերաբերմունքը մեր նկատմամբ: Նախկինում բոլորովին այլ պատկեր էր: Հիշում եմ, երբ 2012 թվականին Հրանուշ Հակոբյանը Ավստրալիա այցելեց, խանդավառություն առաջացավ համայնքում. սկսեցինք ավելի կորովով աշխատել՝ մեր հոգում ունենալով հզոր Հայաստան ունենալու տեսլականը:
Մասնակցում ենք նաև նախարարության կողմից իրականացվող՝ «Արի տուն», «Իմ Հայաստան» փառատոն և մյուս ծրագրերին: Մի խոսքով, ավստրալահայ համայնքն ու Հայրենիքն ավելի մոտեցան իրար:  Նույնիսկ ՀՀ սփյուռքի նախարարության՝ «Ճանաչել, վստահել և գործակցել» նշանաբանը մեր նշանաբանն է դարձել:
Նախարարության հետ իրականացվող կարևոր ծրագրերից է Ավստրալիայում հայոց լեզվի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպումը: Հայաստանից արդեն երկու ուսուցիչ է Ավստրալիա գործուղվել:
Վերապատրաստման այս դասընթացները պետք է զորացնենք ու հաճախակի դարձնենք, քանի որ սփյուռքահայ երիտասարդների մեջ Մայրենիի հանդեպ սեր արթնացնելը շատ կարևոր է բոլորիս համար:
Կարծում եմ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ դեռևս երկար ճանապարհ ունենք անցնելու. մեր արդյունավետ համագործակցությունը շարունակական բնույթ է կրելու:
-Համայն հայության համար տարին հոբելյանական է. սեպտեմբերի 2-ին նշեցինք Արցախի Հանրապետության 25-ամյակը, իսկ սեպտեմբերի 21-ին տոնելու ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակը: Ավստրալահայ համայնքն ի՞նչ նախաձեռնություններով  է  հանդես գալու այս առիթով:
– Սեպտեմբերի 18-ին համայնքի ուժերով հատուկ տոնակատարությամբ նշելու են Արցախի անկախության 25-ամյակը:
Նոյեմբերի 12-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ավստրալիայի մասնաճյուղը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ, դրամահավաք-ճաշկերույթ է կազմակերպելու, որի հասույթից որոշակի գումար ուղարկելու ենք Հայաստանին և Արցախին:
Տոնական ճաշկերույթին ելույթ են ունենալու Հայաստանից հրավիրված երգիչներ  Ռուզան Ավետիքյանը, Արմեն Դավթյանը և երաժիշտ Սերգեյ Այվազյանը:
Առհասարակ, ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցությամբ՝ Հայաստան-Սփյուռք մշակութային կապերը զարգացնելու նպատակով համերգային ծրագրով Հայաստանից շատ երգիչ-երգչուհիներ են եկել: Նրանք իրենց ժողովրդական կատարումներով ավստրալահայերին ոչ միայն ուրախություն են պարգևել, այլև օգնել են մոտ լինել ազգային ակունքներին: Նման նախաձեռնությունները խթանում են կապվածությունը Հայաստանի, հայկական մշակույթի հանդեպ, հատկապես՝ հայ երիտասարդների շրջանում:
Անմոռանալի պահեր ապրեցինք անցյալ տարի Սիդնեյի Թումբալոնգ զբոսայգու Դարլինգ Հարբոր նավահանգստի մոտ տեղի ունեցած Սիդնեյի ամենամյա Հայկական փառատոնի ժամանակ, որը ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի հովանավորությամբ  և ՀՄԸՄ-ի, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության, Հայ օգնության միության համատեղ նախաձեռնությամբ էր իրականացվել: Փառատոնն իր ներկայությամբ պատվել էր նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, իսկ երգիչներ Զարուհի Բաբայանն ու Համլետ Գևորգյանն իրենց կատարումներով ազգային շունչ ու ոգի տարածեցին շուրջբոլորը: Ներկա էին նաև այլազգիներ, որոնք հիացած էին հայկական մշակույթով:
Վերջերս Ռամկավար ազատական կուսակցությունը նոր կազմ գումարեց: Որո՞նք են նորընտիր կուսակցության հետագա ծրագրերը:
– Իբրև Ռամկավար ազատական կուսակցության (ՌԱԿ) Ավստրալիայի մասնաճյուղի ղեկավար՝ կարող եմ ասել, որ շարունակելու ենք աշխատել կուսակցության անփոփոխ գաղափարով՝ լինել Հայաստանի և հայ ժողովրդի կողքին՝ նպաստելով Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության ամրապնդմանը:
Հուսով եմ՝ ՌԱԿ-ը, նորընտիր ատենապետ Սերխիո Նահապետյանի և փոխատենապետ Լևոն Բլքյանի գլխավորությամբ՝ առաջ կընթանա և կկարողանա լուծել իր առջև դրված խնդիրները: Կարևոր ձեռքբերում եմ համարում ԵՌԱԿ-ի (Երիտասարդ ռամկավար ազատական կուսակցություն) և «Միրաք» պատանեկան-ուսանողական շարժման  ստեղծումն ու գործունեությունը, որոնց կազմում արդեն շատ պատանիներ ու աղջիկներ են ընդգրկված:

«С Министерством Диаспоры РА нам предстоит долгий путь»: Айк Лепечян
Собеседник «Армяне сегодня» – организатор органа взаимодействия «Армения-Диаспора» Австралии, представитель автралийского филиала Общеармянского фонда «Айастан», руководитель филиала партии Рамкавар-Азатакан в Австралии Айк Лепечян.
– Господин Лепечян, Ваши визиты в Армению носят периодический характер. Тоска приводит Вас на Родину, или осуществляете иные миссии?
– На летние каникулы обязательно приезжаю в Армению. Очень люблю летнюю Армению. Думаю, каждый армянин, чтобы провести летний отдых и почувствовать себя полноценным армянином, взамен поездок в другие страны должен хоть раз в год бывать на Родине. Уже два месяца нахожусь в Армении, дни очень насыщены, и это весьма приятно. Ныне наслаждаюсь   также армянской осенью и ожидаю, что проживающие в США племянники присоединятся ко мне. Если каждый из нас решит проводить отпуск в Армении, это будет просто замечательная идея.
Приехали также посмотреть программы, реализованные в Армении австралийским филиалом Общеармянского фонда «Айастан».
– Какие реализованы программы?
– В селе Хачардзак Тавушской области построили 4 теплицы, где выращиваются овощи. Поехали посмотреть проделанную работу.
Такими же инициативами пытаемся создать для сельчан условия, чтобы не покидали свою землю. В этом селе построена также  школа усилиями аргентинского филиала фонда.
Намечены к реализации программы в одной из школ города Гавар Гегаркуникской области, где нужно решить вопрос теплообеспечения.
В селе Ехегнис Ехегнадзора отремонтировали поврежденный трубопровод оросительной воды, еще один трубопровод смонтировали для обеспечения населения питьевой водой.
– Господин Лепечян, насколько заметил, армянская община Австралии находится в тесном сотрудничестве с Министерством Диаспоры РА. Какая работа по развития связей Армения-Диаспора ведется совместными усилиями?
– Прежде замечу, что при каждом приезде непременно встречаюсь с министром Диаспоры РА Грануш Акопян как организатор австралийского органа взаимодействия «Армения-Диаспора», чтобы обсудить различные вопросы и уточнить дальнейшие задачи.
Уже пять лет работаем с Министерством Диаспоры РА. В процессе этого сотрудничества армянская община Австралии пережила большой прогресс, связи Родина-Диаспора еще более окрепли, община начала жить культурной жизнью.
Всегда ощущали сердобольное и искреннее отношение к нам министра Диаспоры РА Грануш Акопян. Прежде картина была совершенно иной. Помню, когда в 2012 году Грануш Акопян посетила Австралию, в общине возникло воодушевление, начали активнее работать, лелея в душе видение могучей Армении.
Участвуем также в «Ари тун», фестивале «Моя Армения» и других программах Министерства. Одним словом, армянская община Австралии и Родина стали еще ближе друг к другу. Даже девиз  Министерства Диаспоры РА «Знать, доверять и сотрудничать» стал нашим.
Среди важных реализуемых новаторских программ – организация в Австралии курсов по переподготовке педагогов армянского языка, для чего из Армении уже командированы двое специалистов. Эти курсы переподготовки должны усилить и сделать их более частыми, поскольку пробуждение среди армянской молодежи Диаспоры любви к родному языку для всех нас крайне важно.
Полагаю, с Министерством Диаспоры РА нам предстоит долгий путь: наше плодотворное сотрудничество будет носить долгосрочный характер.
– Для всего армянства год юбилейный: 2 сентября отметили 25-летие Республики Арцах, а 21 сентября будем праздновать 25-летие независимости Республики Армения. С какими инициативами выступит армянская община Австралии в этой связи?
– Силами общины 18 сентября специальным празднеством отметим 25-летие независимости Арцаха.
Австралийский филиал Общеармянского фонда «Айастан», при содействии Министерства Диаспоры РА, 12 ноября организует благотворительный банкет, из поступлений на котором определенная сумма будет отправлена в Армению и Арцах. На мероприятии выступят приглашенные из Армении певцы Рузан Аветикян, Армен Давтян и музыкант Сергей Айвазян.
Вообще, в сотрудничестве с Министерством Диаспоры РА с целью развития культурных связей Армения-Диаспора из Армении приезжают с концертными программами многие певцы и певицы. Своими народными исполнениями они не только доставляют радость армянам Австралии, но и помогают быть ближе к национальным истокам. Такие инициативы стимулируют привязанность к Армении, армянской культуре, особенно среди молодежи.
Незабываемые мгновения пережили в прошлом году во время ежегодного армянского фестиваля, проходившего у порта Дарлинг Харбор парка Тумбалонг Сиднея. Он был осуществлен под патронатом Министерства Диаспоры РА, комиссии Ай-Дат Австралии по инициативе ВАБС, Общенационального образовательного и культурного союза, Союза армянской помощи. Своим присутствием фестиваль почтила  также министр Диаспоры РА Грануш Акопян, а певцы Заруи Бабаян и Гамлет Геворгян своим исполнением распространили вокруг национальный армянский дух. Присутствовали и представители других национальностей, восхищенные армянской культурой.
– Недавно партия Рамкавар-Азатакан избрала новый состав руководящих органов. Каковы дальнейшие программы партии?
– Как руководитель австралийского филиала партии Рамкавар-Азатакан, могу сказать, что мы продолжим работать с неизменной идеологией партии – быть вместе с Арменией и армянским народом, содействовать укреплению триединства Армения-Диаспора-Арцах.
Надеюсь, что ПРА под руководством новоизбранного председателя Серхио Нагапетяна и вице-председателя Левона Блкяна будет двигаться вперед и сумеет решить стоящие перед ней задачи. Важным достижением считаю создание и деятельность Молодежной партии Рамкавар-Азатакан и детско-юношеского студенческого движения «Мирак», в составе которых уже много юношей и девушек.