Թուրքիան Գերմանիայից պահանջում է հրաժարվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևից
Թուրքիան նոր պայման է առաջադրել Գերմանիային՝ Ինջիրլիքի ռազմաբազայում գտնվող գերմանացի զինվորներին այցելելու թույլտվության դիմաց: Թուրքական «Hürriyet» թերթի կայքի տեղեկացմամբ՝ Թուրքիան Գերմանիայի կառավարությունից պահանջել է հայտարարել, որ Բունդեսթագի կողմից հաստատված Հայոց ցեղասպանության բանաձևը որևէ իրավական ուժ չունի:
Գերմանական «Der Spiegel» թերթի համաձայն՝ թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը հայտարարել է.«Մենք կարող ենք հանդուրժել Դաշնային խորհրդարանի ընդունած որոշումը, սակայն Գերմանիայի կառավարությունն էլ պետք է հայտարարի, որ ցեղասպանության մասին բանաձևը չի հանգեցնի իրավական պատժամիջոցների»,- տեղեկացնում է ermenihaber.am-ը:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը ակտիվ ջանքեր են գործադրում՝ երկու երկրների միջև սուր անհամաձայնությունների առիթ հանդիսացող Ինջիրլիքի կոնֆլիտը հանգուցալուծելու համար: Վերջին շրջանում Գերմանիայի ԱԳՆ երկու փոխնախարարները մեկը մյուսի ետևից այցելել են Թուրքիա, իսկ սեպտեմբերին նախատեսվում է նաև Շտայնմայերի այցը Անկարա: Թուրքական կողմը հույս ունի, որ այդ այցի շրջանակներում գերմանացի նախարարը Ցեղասպանության բանաձևի վերաբերյալ Թուրքիայի համար այնքան սպասված մեկնաբանություններ կանի:
Մյուս շաբաթ Չինաստանում կայանալիք «G-20» գագաթնաժողովի ընթացքում նախատեսվում է նաև Անգելա Մերկելի անմիջական հանդիպումը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Իսկ օրերս Թուրքիա այցելած Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Էլմար Բրոկը տեղեկացրել է, որ գերմանացի զինվորականներին այցելելու թույլտվության հաստատման դեպքում Մերկելը ևս կարող է այցելել Թուրքիա:
Հիշեցնենք, որ սույն թվականի հունիսի 2-ին Բունդեսթագը ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև՝ խոստովանելով նաև Ցեղասպանության իրագործման մեջ Գերմանիայի մեղքի բաժինն ու հանցակցությունը: Դրանից հետո Թուրքիան արգելել էր Գերմանիայի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ այցելելու Ինջիրլիք ռազմաբազայում տեղակայված գերմանական ռազմական ուժերին: Գերմանական կողմը, այնուամենայնիվ, համառորեն շարունակում է պահանջել այցի թույլտվություն տրամադրել՝ սպառնալով, որ հակառակ դեպքում Գերմանիան իր ռազմական ուժերը կտեղափոխի Հորդանան կամ Կիպրոսի հունական մաս:

Turkey demands that Germany reject the Armenian Genocide Resolution
Turkey has set a new condition for Germany in order for the Germans to visit the German soldiers at the military base in Injirlik. According to the Turkish Hurriyet, Turkey has demanded that the German government declare that the Armenian Genocide Resolution adopted by the German Bundestag has no legal force.
According to the German Der Spiegel, a high-ranking Turkish official has declared the following: “We can tolerate the decision adopted by the Federal Parliament, but the German government must also declare that the resolution on the genocide will not lead to legal sanctions,” as reported ermenihaber.am.
Chancellor of Germany Angela Merkel and Minister of Foreign Affairs Frank Walter-Steinmeier are making active efforts to settle the Injirlik conflict, which is a matter of discord between the two countries. Recently, the two Deputy Ministers of Foreign Affairs of Germany visited Turkey one after another, and Steinmeier will be visiting Ankara in September. The Turkish party hopes the German Minister makes the comments about the Armenian Genocide Resolution that Turkey has been anticipating for so much.
Angela Merkel is expected to meet with President of Turkey Recep Tayyib Erdogan during the upcoming G-20 Summit in China next week. Deputy of the European Parliament Elmar Brock, who recently visited Turkey, has informed that Merkel might also visit Turkey in case of permission to visit the German soldiers.
On June 2, 2016, the German Bundestag adopted a resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide and also confessed that Germany had its share of the blame and was an accomplice to the perpetration of the Genocide. After that, Turkey prohibited several high-ranking German officials from visiting the German military forces stationed in the Injirlik military base. Nevertheless, the German party persistently continues to demand permission, posing a threat that Germany will transfer its military forces to Jordan or to the Greek side of Cyprus.