Նյու Յորքում տեղի կունենա ՀՀ տնտեսությունում արտաքին ներդրումների գրավմանը նվիրված ներդրումային ֆորում
Նյու Յորքում հոկտեմբերի 10-11 կայանալու է Հայաստանի տնտեսությունում արտաքին ներդրումների գրավմանը նվիրված ներդրումային ֆորումը:
«Ամերիկայի ձայնը»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ղեկավար Կարեն Մկրտիչեանը:
Նրա խոսքով, Նյու Յորքի ֆինանսական շրջանում՝ Ուոլ սթրիթում կայանալիք միջոցառմանը ելույթ է ունենալու Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի և Ասիական զարգացման բանկի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու ընկերությունների ղեկավարներ:
«Սա 15 տարիների ընթացքում առաջին նման միջոցառումն է և մենք դեռևս չունենք ներդրողների ցուցակ», – նշել է Մկրտիչեանը:
Ֆորումի կազմակերպիչներն են Հայաստանի կառավարությունն ու Ասիական զարգացման բանկը: Միջոցառմանը ներկա կլինեն առաջատար տնտեսական մեկնաբաններ՝ Hyatt Hotels, ABBYY, Reddit, PicsArt և մի շարք այլ ընկերությունների ղեկավարներ:
«Մենք ներկայացնելու ենք Հայաստանի տնտեսության 8 ոլորտ և դրանց աջակցմանն ուղղված պետական ծրագրերը: Դրանից բացի, յուրաքանչյուր ոլորտի մասին կխոսեն այդ ոլորտում հաջողություններ արձանագրած ընկերությունների ներկայացուցիչներ», – նշել է Կարեն Մկրտիչեանը:
Մասնավորապես, ներդրողներին են ներկայացվելու Հայաստանում արևային էներգիայի, երկաթգծային բեռնափոխադրումների, Հյուսիս-Հարավ մայրուղու կառուցման, հանքավայրերի գործարկման, գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրերի հեռանկարները ինչպես նաև՝ բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարները:
Կարեն Մկրտիչեանի խոսքով, չնայած շրջափակմանը և կոռուպցիային, Հայաստանի տնտեսությունը կարող է արտերկրյա ներդրողների համար հետաքրքրություն ներկայացնել։
«Հայաստանը եվրոպական և ամերիկյան ընկերությունների համար հարթակ դառնալու ներուժ ունի, որոնք այնուհետև կարող են իրենց արտադրանքը տեղափոխել Ռուսաստան և Եվրասիական տնտեսական միության այլ երկրներ առանց մաքսավճարների»,– ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ղեկավարը նշել էր, որ Հայաստանի տնտեսության մեջ արտերկրյա ներդրումների չափը զգալի նվազել է այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը Եվրամիության հետ տնտեսական համագործակցության խորացման փոխարեն նախընտրեց անդամակցել Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ ԵՏՄ-ին.
«Ուղղակի արտաքին ներդրումների ծավալը զգալի նվազել է և այն կարող է մի շարք պատճառներ ունենալ: Դրանցից մեկն իմ կարծիքով այն է, որ մենք անցումային շրջանում ենք: Մինչ այն պահը, երբ Հայաստանը որոշեց միանալ Եվրասիական տնտեսական միությանը, ակնկալիքն այն էր, որ երկիրը կմիանա Եվրամիությանը կամ Եվրոպական գործընկերությանը: Երբ դա տեղի չունեցավ, մի շարք եվրոպական ընկերություններ, որոնք ներդրումներ էին կատարում, այժմ նվազեցնում են սպասելիքները»,– նշել է Կարեն Մկրտիչեանը:
Եվրամիության շուկան, որը կբացվեր Հայաստանի առջև ԵՄ տնտեսական համագործակցության պայմանագրի ստորագրման դեպքում, գերազանցում է Եվրասիական տնտեսական միությանը 10 անգամ, թե՛ տնտեսական ներուժով և թե՛քաղաքացիների գնողունակությամբ:

В Нью-Йорке состоится инвестиционный форум, посвященный привлечению внешних инвестиций в экономику РА
В Нью-Йорке 10-11 октября состоится инвестиционный форум, посвященный привлечению внешних инвестиций в экономику РА.
Как передает «Голос Америки», об этом сообщил руководитель Фонда развития Армении Карен Мкртчян. По его словам, на мероприятии, предстоящем в деловом районе Нью-Йорка Уолл-стрит, выступит Президент Армении Серж Саргсян, а также высокопоставленные чиновники Всемирного банка и Азиатского банка развития, руководители компаний.
«Это первое подобное мероприятие за 15 лет, и мы пока не имеем списка инвесторов», – отметил Мкртчян.
Организаторы форума – правительство Армении и Азиатский банк развития. На мероприятии будут присутствовать ведущие экономические комментаторы Hyatt Hotels, ABBYY, Reddit, PicsArt, а также руководители ряда других компаний.
«Мы представим восемь сфер экономики Армении и государственные программы, ориентированные на содействие им. Кроме того, о каждой сфере будут говорить представители компаний, добившихся успехов в этих сферах», – отметил Карен Мкртчян.
В частности, инвесторам будут представлены перспективы проектов развития солнечной энергетики, железнодорожных перевозок, строительства магистрали Север-Юг, эксплуатации месторождений, сельского хозяйства в Армении, а также перспективы развития высоких технологий.
По словам Карена Мкртчяна, несмотря на блокаду и коррупцию, экономика Армении может представлять интерес для иностранных инвесторов.
«Армения обладает потенциалом стать площадкой для европейских и американских компаний, которые затем могут переправлять свою продукцию в Россию и другие страны Евразийского экономического союза без уплаты пошлины», – сказал он.
В то же время руководитель Фонда развития Армении отметил, что размер иностранных инвестиций в экономике Армении существенно сократился после того, как руководство Армении, взамен углубления экономического сотрудничества с Евросоюзом, предпочло членство в Евразийском экономическом союзе.
«Объемы прямых внешних инвестиций ощутимо сократились, и тому может быть целый ряд причин. Одна из них, на мой взгляд, в том, что мы находимся на переходном этапе. До того момента, когда Армения решила присоединиться к ЕАЭС, ожидалось, что страна примкнет к Евросоюзу или Европейскому партнерству. Когда этого не произошло, ряд европейских компаний, которые вкладывали инвестиции, ныне сокращают ожидания», – отметил Карен Мкртчян.
Рынок Евросоюза, который открылся бы перед Арменией в случае подписания договора об экономическом сотрудничестве с ЕС, десятикратно превышает рынок ЕАЭС – как в плане экономического потенциала, так и платежеспособности граждан.