ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կայացավ իսրայելահայ բանաստեղծուհի Անուշ Նագգաշյանի գրքի շնորհանդեսը
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Խնկո-Ապոր գրադարանում կայացավ իսրայելահայ բանաստեղծուհի Անուշ Նագգաշյանի «Ես հայ եմ» մանկական բանաստեղծությունների գրքի շնորհանդեսը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ, գրականագետ, բ.գ.թ. Սերժ Սրապիոնյանը: Գնահատելով Ա.Նագգաշյանի բանաստեղծությունը` պարոն Սրապիոնյանը նշեց. «Մանկական բանաստեղծությունների այս փոքրիկ ժողովածուով Անուշը բերում է թարմ միտք: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, բարձր գնահատելով Անուշի բանաստեղծությունները, արդեն իսկ հանձնարարել է թարգմանել դրանք նաև արևելահայերեն` այսպիսով գիրքը հասանելի դարձնելով նաև հայության մյուս՝ արևելահայ հատվածի համար»:
Նախարարի տեղակալը հավելեց, որ «Ես հայ եմ» խորագիրը կրող ժողովածուի մանկական բանաստեղծություններով Անուշ Նագգաշյանը Սփյուռքում ապրող հայ մանուկներին ծանոթացնում է Հայրենիքի հետ:
ԵՊՀ հայ գրականության ամբիոնի վարիչ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Սամվել Մուրադյանն առանձնացրեց հեղինակի` մանուկների լեզվով խոսելու բացառիկ շնորհը:
Լինելով մանկական բանաստեղծությունների բազմաթիվ ժողովածուների հեղինակ` Հայաստանի գրողների միության նախագահի պաշտոնակատար Էդվարդ Միլիտոնյանը նշեց, որ հայ մանկագրությունն այսօր լավ գրողների կարիք ունի, Անուշ Նագգաշյանը գալիս է լրացնելու այդ բացը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը` հիմնադրման առաջին իսկ օրերից իր կողքին գտնվելու և աջակցելու համար` Անուշ Նագգաշյանը միջոցառման ավարտին հանդես եկավ իր ստեղծագործությունների ասմունքով:

По инициативе Министерства Диаспоры РА состоялась презентация книги армянской поэтессы из �?зраиля Ануш Наггашян
По инициативе Министерства Диаспоры РА 16 октября в библиотеке Хнко-Апера состоялась презентация книги детских стихов армянской поэтессы из �?зраиля Ануш Наггашян «Я армянин».
С приветственной речью выступил заместитель министра Диаспоры РА, литературовед, кфн Серж Срапионян. Оценив творчество А.Наггашян, господин Срапионян отметил: «Этим маленьким сборником детских стихов Ануш привносит свежую мысль. Министр Диаспоры РА Грануш Акопян, высоко оценив стихи Ануш, уже поручила перевести их и на восточноармянский –  тем самым сделав книгу доступной и другому сегменту армянства – восточноармянскому».
Замминистра добавил, что «детскими стихами сборника под названием «Я армянин» Ануш Наггашян знакомит армянский детей, живущих в Диаспоре, с Родиной.
Заведующий кафедрой армянской литературы ЕГУ, дфн, профессор Самвел Мурадян выделил исключительный талант автора говорить языком детей.
Будучи автором множества сборников детских стихов, исполняющий обязанности председателя Союза писателей Армении Эдвард Милитонян отметил, что армянская детская литература сегодня нуждается в хороших писателях, и Ануш Наггашян призвана заполнить этот пробел.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за то, что со дня основания было рядом с ней и поддерживало, Ануш Наггашян в завершение мероприятия выступила с декламацией своих стихов.