«Հայրենիք կարող է լինել և´ մեր ծնողը, և սահմանային վերջին կետը». Հայոց բանակի զինվոր
Օրեր առաջ Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում այցելեցինք Հայաստանի զորամասերից մեկը: Գտնվելով հայրենիքի պաշտպանների շրջապատում՝ որոշեցի առիթը բաց չթողնել և փոքրիկ հարցազրույց վերցնել հայ զինվորից: Սերժանտ Մկրտիչ Գևորգյանը զորամասի լավագույն զինծառայողներից է, այդ պատճառով որոշեցի, որ հենց նրա հետ պետք է զրուցել:
-Մկրտի´չ, որքա՞ն ժամանակ է՝ ծառայում եք Հայոց բանակում:
– Արդեն 1 տարի է: Սկզբում ուսումնական փուլ եմ անցել ուսումնական զորամասերից մեկում, իսկ այս զորամասում՝ 6 ամիս է ինչ ծառայում եմ:
– Հե՞շտ հարմարվեցիք ծառայությանը:
– Այո, որովհետև փոքրուց այս կյանքն ինձ ծանոթ է եղել, քանի որ հայրս զինվորական էր: Բոլոր զինծառայողներին էլ խորհուրդ կտամ շուտ հարմարվել, այդպես նրանց ծառայությունը ավելի հեշտ կընթանա:
– Առաջնագծում երբևէ եղել ե՞ք:
– Այո, «Զինվոր» հասարակական կազմակերպության հետ տարբեր համերգային շրջագայություններով եղել ենք Արցախում և Հայաստանի սահմանային զորամասերում: Իսկ մարտական հենակետերում մեր զինվորներին ոգևորելու համար՝  երգել ենք հայրենասիրական տարբեր երգեր:
– Մկրտի´չ, ի՞նչ է Ձեզ համար հայրենիքը:
– Հայրենիքը լայն հասկացություն է: Հայրենիք կարող է լինել և´ մեր ծնողը, և սահմանային այն վերջին կետը, որտեղ հատվում է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը: Հայրենիքը մեր հողն է, մեր բնօրրանը, սրբությունը, ու եթե պետք լինի՝ հանուն նրա մեր կյանքն էլ կտանք, ինչը ապացուցվեց Ապրիլյան քառօրյա պատերազմում:
– Ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն սփյուռքահայ պատանիներին, որոնք այսօր այցելել էին զորամաս:
– Ցանկացած հայ տղայի համար մեծ պատիվ է ծառայել Հայոց բանակում, կապ չունի նա Սփյուռքում է ապրում, թե՝ Հայաստանում: Օրինակ՝ ինձ համար մեծ պատիվ է ծառայել իմ երկի, ծնողի ու ժողովրդի համար: Խորհուրդ կտամ, որ եթե կարող են ծառայել ու իրենց պարտքը տալ հայրենիքին, երբեք չխուսափեն ծառայությունից:
Հ.Գ. Շատ հաճելի էր, որ ծրագրի մասնակիցները մեծ հետաքրքրությամբ էին շրջում զորամասում և ցանկանում էին ավելին իմանալ հայ զինվորի ու Հայոց բանակի մասին:

«Родиной может быть и наш родитель, и крайняя точка границы»: солдат Армянской армии
Днями раньше в рамках программы Министерства Диаспоры «Ари тун» посетили одну из воинских частей Армении. Находясь среди  защитников Родины, решила не упускать случая с взять небольшое интервью у армянского воина. Сержант Мкртич Геворгян – один из лучших военнослужащих части, поэтому решила побеседовать именно с ним.
– Мкртич, сколько времени служите в Армянской армии?
– Уже год. Поначалу проходил учебный период в одной из частей, а в этой служу уже 6 месяцев.
– Легко приспособились к службе?
– Да, потому что эта жизнь мне знакома с детства: отец был военным. Всем военнослужащим советую быстрее приспособиться, так их служба пройдет легче.
– На передовой бывали когда либо?
– Да, с общественной организацией «Зинвор» с концертными гастролями бывали в Арцахе и приграничных частях  Армении. На боевых опорных пунктах, чтобы воодушевить наших солдат, пели патриотические песни.
– Мкртич, чем является для Вас Родина?
– Родина понятие растяжимое. Родиной может быть и наш родитель, и крайняя точка границы, где проходит карабахо-азербайджанская граница. Родина – наша земля, наш дом, святыня, и если нужно, отдадим за нее нашу жизнь, что доказала четырехдневная апрельская война.
– Что посоветуете юношам из армянской Диаспоры, которые сегодня посетили Вашу часть?
– Для любого армянского парня большая честь служить в Армянской армии. Не имеет значения, живет он в Диаспоре или Армении.  Для меня, например, большая честь служить моей стране, родителям и народу. Посоветую, если есть возможность отслужить и отдать долг Родине – ни в коем случае не избегать этого.
P.S. Очень приятно, что участники программы с большим интересом обошли воинскую часть и хотели побольше узнать об армянском воине и Армянской армии.