Արցախի հաջորդ պաշտպանները մենք ենք լինելու. «Արի տուն-2016» ծրագրի մասնակից. լուսանկարներ
Հուլիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլի մասնակիցներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ինչպես նաև՝ Եռաբլուր պանթեոն և զորամաս: Մասնակիցներից շատերն առաջին անգամ էին տեսնում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրն ու մեծ հուզմունքով էին լցված:
Զարմանալի է, բայց նրանցից մի քանիսը Ցեղասպանության թանգարանում մեր պատմությունն էին ներկայացնում այլազգի հյուրերին: Այն հարցին, թե որտեղից գիտեն այդ ամենը, պատասխանեցին. «Ինչպիսի մարդ պետք է լինենք, որ մեր պատմությունը չիմանանք»:
Արիտունցիները մեծ ուշադրությամբ ու ցավով էին շրջում թանգարանում, շատերը նույնիսկ չկարողացան զսպել իրենց հուզմունքը: 12-ամյա կիպրոսահայ  Լարա Ալթունյանն ասաց, որ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը տեսել էր միայն նկարներում, շատ տպավորված է, որ այն իրականում կարողացավ տեսնել և այդ պահին իրեն լիարժեք հայ զգաց: «Եռաբլուր այցելության ժամանակ, երբ տեսա Արցախի հերոսների գերեզմանները, հասկացա, որ Արցախի հաջորդ պաշտպանները մենք ենք լինելու»,- «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում նշեց Լարան:
«Շատ էի ուզում Ծիծեռնակաբերդ այցելել, ինձ համար այն շատ մեծ նշանակություն ունի: Երբ առաջին անգամ տեսա հուշահամալիրը, աչքերս արցունքով լցվեցին: Եթե Հայոց ցեղասպանությունը չլիներ, մենք օտար քաղաքներում չէինք ապրի ու չէինք պայքարի մեր մշակույթը պահպանելու համար: Իսկ Եռաբլուրում առաջին անգամ իմացա, որ ինձնից ընդամենը մեկ տարի մեծ երիտասարդներն իրենց կյանքն են զոհել մեր հայրենիքը պաշտպանելու համար»,- նշեց Լիբանանից ժամանած 17-ամյա Լարա Գյուլումյանը:
Լիբանանից ժամանած մեկ այլ մասնակից՝ Ռիտա Վահրադյանը, «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ Ծիծեռնակաբերդում ամեն ինչ այնքան ազդեցիկ էր, որ այն զգացողությունն ունեցավ, ասես ինքն էր 1915 թվականին տանջանքների ու չարչարանքների ենթարկվում, ասես իր եղբայրներն ու քույրերն էին կոտորվում. «Հիմա ես ապրում եմ Լիբանանում, բայց այստեղ է իմ տեղը, այստեղ է իմ հայրենիքը: Ես ուրիշ հայրենիք չունեմ: Ուզում եմ ապրել Հայաստանում», -հավելեց Ռիտան:

Participant of the 2016 “Ari Tun” Program: “We are going to be the next defenders of Artsakh” (photos)
On July 15, the participants of the 4th stage of the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex, the Armenian Genocide Museum-Institute, as well as Yerablur Military Pantheon and a military unit. Most of the participants were visiting Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex for the first time and were very emotional.
Amazingly, some of them were presenting the history of the Armenian people to foreigners at the Armenian Genocide Museum-Institute. When asked how they knew, they said the following: “What kind of Armenians would we be, if we didn’t know our history?”
The participants of the program were touring the Armenian Genocide Museum-Institute attentively and with great sorrow, and many weren’t even able to hold back their tears. Cypriot-Armenian Lara Altounian, 12, said she had only seen the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex in photos and that she was very impressed with the fact that she was able to see it and feel fully Armenian. “When I saw the tombs of the heroes of Artsakh during the visit to Yerablur Military Pantheon, I realized that we are going to be the next defenders of Artsakh,” Lara stated in an interview with Hayern Aysor.
“I had really wanted to visit Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex. It is of great significance for me. When I saw the memorial complex for the first time, my eyes were filled with tears. If the Armenian Genocide didn’t take place, we wouldn’t be living in foreign cities and wouldn’t have to fight to preserve our culture. At Yerablur Military Pantheon, for the first time, I found out that young Armenians who were only a year older than me had sacrificed their lives to defend our homeland,” 17-year-old Lebanese-Armenian Lara Gyouloumian mentioned.
In an interview with Hayern Aysor, another Lebanese-Armenian participant Rita Vahradian said everything was so influential at Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex that she felt as if she was the one undergoing torture and sufferings in 1915 and her brothers and sisters were being massacred. “I live in Lebanon, but this is where my homeland is. I don’t have any other homeland. I want to live in Armenia,” Rita added.