Արցախի հաջորդ պաշտպանները մենք ենք լինելու. «Արի տուն-2016» ծրագրի մասնակից. լուսանկարներ
Հուլիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլի մասնակիցներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ինչպես նաև՝ Եռաբլուր պանթեոն և զորամաս: Մասնակիցներից շատերն առաջին անգամ էին տեսնում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրն ու մեծ հուզմունքով էին լցված:
Զարմանալի է, բայց նրանցից մի քանիսը Ցեղասպանության թանգարանում մեր պատմությունն էին ներկայացնում այլազգի հյուրերին: Այն հարցին, թե որտեղից գիտեն այդ ամենը, պատասխանեցին. «Ինչպիսի մարդ պետք է լինենք, որ մեր պատմությունը չիմանանք»:
Արիտունցիները մեծ ուշադրությամբ ու ցավով էին շրջում թանգարանում, շատերը նույնիսկ չկարողացան զսպել իրենց հուզմունքը: 12-ամյա կիպրոսահայ  Լարա Ալթունյանն ասաց, որ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը տեսել էր միայն նկարներում, շատ տպավորված է, որ այն իրականում կարողացավ տեսնել և այդ պահին իրեն լիարժեք հայ զգաց: «Եռաբլուր այցելության ժամանակ, երբ տեսա Արցախի հերոսների գերեզմանները, հասկացա, որ Արցախի հաջորդ պաշտպանները մենք ենք լինելու»,- «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում նշեց Լարան:
«Շատ էի ուզում Ծիծեռնակաբերդ այցելել, ինձ համար այն շատ մեծ նշանակություն ունի: Երբ առաջին անգամ տեսա հուշահամալիրը, աչքերս արցունքով լցվեցին: Եթե Հայոց ցեղասպանությունը չլիներ, մենք օտար քաղաքներում չէինք ապրի ու չէինք պայքարի մեր մշակույթը պահպանելու համար: Իսկ Եռաբլուրում առաջին անգամ իմացա, որ ինձնից ընդամենը մեկ տարի մեծ երիտասարդներն իրենց կյանքն են զոհել մեր հայրենիքը պաշտպանելու համար»,- նշեց Լիբանանից ժամանած 17-ամյա Լարա Գյուլումյանը:
Լիբանանից ժամանած մեկ այլ մասնակից՝ Ռիտա Վահրադյանը, «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ Ծիծեռնակաբերդում ամեն ինչ այնքան ազդեցիկ էր, որ այն զգացողությունն ունեցավ, ասես ինքն էր 1915 թվականին տանջանքների ու չարչարանքների ենթարկվում, ասես իր եղբայրներն ու քույրերն էին կոտորվում. «Հիմա ես ապրում եմ Լիբանանում, բայց այստեղ է իմ տեղը, այստեղ է իմ հայրենիքը: Ես ուրիշ հայրենիք չունեմ: Ուզում եմ ապրել Հայաստանում», -հավելեց Ռիտան:

Следующими защитниками Арцаха будем мы: участники программы «Ари тун» (фото)
Участники 4-го этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун» 15 июля посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд, Музей-институт Геноцида армян, а также пантеон «Ераблур» и воинскую часть. Многие из участников впервые видели мемориальный комплекс Цицернакаберд и были очень взволнованы.
но некоторые из них представляли нашу историю иностранным гостям. На вопрос, откуда знают все это, ответили: «Какими должны быть людьми, чтобы не знать собственную историю».
Аритунцы обходили экспозицию музея с большим вниманием и болью, многие не смогли сдержать волнения. 12-летняя армянка с Кипра Лара Алтунян сказала, что мемориальный комплекс Цицернакаберда видела до этого только на фотографиях, очень впечатлена тем, что смогла увидеть воочию и почувствовать себя полноценной армянкой.
«При посещении Ераблура, когда увидела могилы героев Арцаха, поняла что следующими защитниками Арцаха будем мы», – в беседе с «Армяне сегодня» отметила Лара.
«Очень хотела посетить Цицернакаберд, он имеет для меня большое значение. Когда впервые увидела мемориальный комплекс, не смогла сдержать слез. Не будь Геноцида армян, мы бы не жили на чужбине и не боролись бы за сохранение нашей культуры. А на Ереаблуре впервые узнала, что молодые люди всего на год старше меня пожертвовали жизни во имя защиты Родины», – отметила 17-летняя Лара Гюлумян из Ливана.
Другая участница из Ливана, Рита Ваградян, в беседе с «Армяне сегодня» сказала, что в Цицернакаберде все было настолько впечатляюще, что она испытала такое чувство, будто и сама в 1915 году подвергалась мукам и истязаниям, что погибали ее братья и сестры. «Сейчас я живу в Ливане, но мое место здесь, здесь моя Родина. Другой Родины у меня нет. Я хочу жить в Армении», – сказала Рита.