Համահայկական փառատոն Ֆրանսիայում
Սեպտեմբերի 17-ին, ժամը 11:00-ից մինչև 19:00, Հայ Առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմը կազմակերպում է իր առաջին համահայկական փառատոնը:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ փառատոնը կայանալու է Փարիզի հայաշատ արվարձաններից մեկում՝ Ալֆորվիլ քաղաքի Կոմիտաս փողոցում, հայկական Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցու առջև: Փառատոնի աջակիցն է Ալֆորվիլի քաղաքապետարանը:
Ֆրանսիայի Հայոց թեմը նպատակն ունի այս տոնական միջոցառումը կազմակերպել ամեն տարի՝ Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում հաջորդաբար։ Այս տարվա փառատոնը համընկնում է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 25-ամյակին և Ֆրանսիայի Հայոց թեմի ստեղծման 10-ամեակին։
Փառատոնի օրը Կոմիտաս փողոցն ամբողջությամբ փակ է լինելու: Լինելու է բեմ և պարահարթակ, իսկ հատուկ պատրաստված տաղավարներում վաճառվելու են գրքեր, հուշանվերներ, ձեռագործ աշխատանքներ, ուտեստներ և այլն:

Общеармянский фестиваль во Франции
Французская епархия Армянской Апостольской церкви 17 июля с 11:00 по 19:00 организует свой первый общеармянский фестиваль.
Как передает «Армяне сегодня», фестиваль состоится в одном из армянонаселенных пригородов Парижа – на улице Комитас города Алфорвиль, у армянской церкви Св.Погос-Петрос. Поддержку фестивалю оказывает мэрия Алфорвиля.
Армянская епархия Франции намерена организовывать это праздничное мероприятие ежегодно – последовательно в разных городах Франции. Фестиваль нынешнего года совпадает с 25-летием независимости РА и 10-летием создания армянской епархии Франции.
В день фестиваля улица Комитас будет полностью перекрыта, на ней будут смонтированы сцена и танцплощадка, а в специально подготовленных павильонах будут продаваться книги, сувениры, рукоделия, национальные блюда и др.