Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ԱՄՆ Վուսթըր քաղաքից ժամանած ուխտավորներին
Հուլիսի 10-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Մասաչուսեթսի Վուսթըր քաղաքից ժամանած ուխտավորների` ուղեկցությամբ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության միաբան Հոգեշնորհ Տ. Սահակ ծայրագույն վարդապետ Եմիշյանի: Այս մասին հայտնում են Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
Վեհափառ Հայրապետին ներկայացնելով ուխտավորներին` Հայր Սահակն անդրադարձավ նաև Վուսթըր քաղաքի պատմությանը` ընդգծելով, որ հայկական համայնքն այնտեղ ունի հնագույն պատմություն:
Այնուհետև իր հայրապետական խոսքը ներկաներին փոխանցեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` ողջունելով հայորդիների` Հայրենիք ուխտավորաբար այցելելու հանձնառությունը: Վեհափառ Հայրապետը չափազանց կարևոր նկատեց նրանց կապը Հայրենիքի և Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի հետ` հորդորելով Հայրենիքի տեր ու զավակ համարել իրենց: Նորին Սրբությունը նշեց, որ նման այցերը նաև մեծ նշանակություն ունեն հայրենաբնակ հայորդիների համար, ովքեր առանձնահատուկ ուրախություն են ապրում` տեսնելով, թե ինչպես են Սփյուռքում իրենց եղբայրներն ապրում հայաշունչ կյանքով:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ եղավ Հայոց երկրի շինության գործում Սփյուռքի ունեցած լուրջ ներդրմանը: Այս առիթով Նորին Սրբությունն իր գնահատանքը հայտնեց ուխտավորներին հայոց կյանքում նրանց բերած օգտաշատ ծառայությունների համար:
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ Հայ Եկեղեցու և հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարմանն ուղղված ջանքերին:

Католикос Всех армян принял паломников из города Вустр США
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 10 июля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял паломников из города Вустр штата Массачусетс США в сопровождении архимандрита Католикосата Великого Дома Киликийского Саака Емишяна. Об этом сообщает из информационной службы Первопрестола.
Представляя Верховному Патриарху паломников, Отец Саак коснулся также истории города Вустр, подчеркнув, что армянская община имеет там многовековую историю.
Затем свое патриаршее слово высказал Католикос Вскех прмян, приветствовав сынов армянского народа, приехавших на родину в паломничество. Он расценил как чрезвычайно важную их связь с Родиной и Первопрестольным Святым Эчмиадзином, призвав считать себя хозяевами и сынами Отечества. Его Святейшество подчеркнул, что подобные визиты имеют также большое значение для проживающих здесь армян, переживающих особую радость, видя, как их братья в Диаспоре живут армянской жизнью.
В ходе беседы был затронут серьезный вклад Диаспоры в обустройство Армении. В этой связи Его Святейшество высказал свою оценку паломников за полезное служение Родине.
На встрече были затронуты вызовы, стоящие перед Армянской церковью и армянским народом, усилия, направленные на их преодоление.