Անկարան արձագանքել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի որոշմանը
Թուրքիայի ԱԳՆ-ի խոսնակ Թանժու Բիլգիչը նախօրեին արձագանքել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից «Հավասարություն և քաղաքացիություն» կոչվող օրինագծի փոփոխությունների ընդունմանը, որով պատիժ է սահմանվում մարդկության դեմ գործած բոլոր հանցագործությունները, այդ թվում Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու և հերքելու համար:
ԱԳՆ-ի կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ նշվում է, որ թուրքական կողմը ուշադրությամբ հետևել է փոփոխությունների փաթեթի պատրաստման և ընդունման գործընթացին:
Ըստ թուրքական ԱԳՆ-ի` փաստաթղթի` այս տեսքով ընդունումը խոսքի ազատության սահմանափակման լուրջ ռիսկեր է պարունակում:
«Բնականաբար մենք կշարունակենք հետևել այս դեռևս օրենքի ուժ չստացած բանաձևի հետ կապված զարգացումներին Ֆրանսիայի սենատում: Մենք սպաում ենք, որ սենատը բանաձևից դուրս կթողնի խոսքի ազատության սահմանափակումներ պարունակող տարրերը»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հայտարարության մեջ:

Анкара отреагировала на решение парламента Франции
Пресс-секретарь М�?Д Турции Танжу Билгич накануне отреагировал на принятие нижней палатой парламента Франции изменений в законопроекте «Равенство и гражданство», которым устанавливается наказание за отрицание всех преступлений против человечества, в том числе Геноцида армян.
В заявлении, помещенном на сайте М�?Д, отмечается, что турецкая сторона внимательно следила за процессом подготовки и принятия поправок.
По мнению М�?Д Турции, принятие документа в таком виде содержит в себе серьезные риски ограничения свободы слова.
«Естественно, мы будем продолжать следить за развитиями в Сенате Франции, связанными с этой пока не получившей силы закона резолюцией. Мы ждем, что Сенат изымет элементы, содержащие ограничение свободы слова», – как передает ermenihaber.am, говорится в заявлении.