«20 տարի շարունակ դրսում եմ, բայց 20 տարի շարունակ ցանկանում եմ Հայրենիք վերադառնալ». Զառա Հարությունյան
Մեզանում երբեմն անտեսվում է հոգեբանի աշխատանքի կարևորությունը, հաճախ էլ ոչ թե անտեսվում,  այլ պարզապես ազգային մտածելակերպի կարծրատիպն է դրան խանգարում: Հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն գրեթե  բոլորը՝ անկախ ազգային պատկանելությունից,  սեռից,  տարիքից,  ապրելակերպից:  Միայն անձնական,  նյութական, հոգեկան վիճակը  չէ,  որ կարող է պատճառ դառնալ ցնցումների.  եթե մարդը զգայուն է, ավելին՝ դյուրազգաց,  ապա առօրյա կյանքում, աշխատանքում  հանդիպող  բազմաթիվ խոչընդոտները, անմարդկային վերաբերմունքը,  անձի իրավական և բարոյական իրավունքների ոտնահարումը նույնպես  կարող են նպաստել  բազմաթիվ և բազմաբնույթ սթրեսների առաջացմանը: Այս և նման այլ հարցերի շուրջ  էլ  «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում  ծավալվեց մեր զրույցը  ՌԴ-ի  Մոսկվա քաղաքից  ՀՀ սփյուռքի նախարարություն այցելած հոգեբան  Զառա Հարությունյանի հետ,  ով  Արցախի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի  հետևանքով սթրեսներ տարած ծնողներին,  զինվորներին ցուցաբերել է  հոգեբանական անվճար օգնություն :
-Տիկի՛ն  Հարությունյան,  խնդրում եմ  պատմեք Ձեր անցած ճանապարհների և Ձեր  մասնագիտական  ձեռքբերումների մասին:
-Ես ծնվել ու մեծացել եմ  Երևանում,  1993-ին տեղափոխվել եմ Մոսկվա,  ուր այժմ աշխատում եմ դպրոցում՝ որպես հոգեբան:  Իմ առաջին մասնագիտությունը սոցիոլոգիան  է,  որից հետո մասնագիտացել եմ հոգեբանության մեջ:  Ե՛վ դժվար է իմ աշխատանքր,  և՛ անչափ պարտավորեցնող ու հետաքրքիր: Մոսկվայում կա հոգեբանական կենտրոն,  ուր ես ունեմ իմ մասնավոր  վարձակալած աշխատասենյակը,  որտեղ ընդունում եմ այցելուներին,  սակայն հաճախ աշխատում եմ տեսակապով, հեռախոսով:  Այցելուները հիմնականում տարբեր ազգերից են, առավելապես՝  30-ից 50 տարեկան կանայք են  դիմում:  Իմ մասնագիտության պահանջարկը շատ է.  այսօր Երկիր մոլորակը  բազմաթիվ թեժ հակամարտությունների խառնարան է դարձել,  դրան զուգահեռ՝ աշխարհագրական տարբեր տարածքներում  իրար են հաջորդում բնական բազմապիսի աղետներ՝ ջրհեղեղներ,  փոթորիկներ,  հրդեհներ,  օդային և ցամաքային փոխադրամիջոցների մեծ ու փոքր վթարներ,  էլ չեմ խոսում ահաբեկչության՝ օրեցօր ահագնացնող վտանգի մասին: Այսինքն՝  ոչ միայն անհատները,  այլև ողջ Երկիր մոլորակն է ցնցման մեջ: Հոգեբանական սթրես  է առաջանում, երբ մարդն  իր հայրենիքից օտար ափեր է մեկնում, հայտնվում  նոր  միջավայրում: Այդ մարդիկ,  անշուշտ,  ունենում են հոգեբանի կարիք,  սակայն  ճիշտ կլիներ, որ  մինչ  իրենց  հայրենիքից մեկնելը դիմեին հոգեբանի օգնությանը, այդ ժամանակ հնարավոր է, որ մարդը չհեռանար իր երկրից:
-Տիկի՛ն Հարությունյան,  Ձեր կարծիքով հոգեբանը բժի՞շկ է:
-Այո՛, անշուշտ:  Եթե հոգեբանը բուժում է,  մարդուն հանում է ծանր վիճակից, իհարկե,  բժի՛շկ է:
-Շա՞տ է մեծ տարբերությունը հոգեբանի և հոգեբույժի միջև:
-Ո՛չ,  աննշան Է  նրանց միջև եղած սահմանը. կա մի տարբերություն՝ հոգեբույժը դեղամիջոցներ է նշանակում, հոգեբանը՝ ոչ.  հոգեբանը բժշկում է խորհուրդներով, խոսքով,  իրավիճակների  ճիշտ վերլուծությամբ և  դրանք գնահատում  ըստ կարևորության ու ծանրության:  Հոգեբանին ծանր բեռ է բաժին ընկնում՝ այցելուին հանել այդ վիճակից,  որպեսզի նա չհասնի ծայրահեղ ծանր վիճակի և հոգեբույժի կարիք չունենա:
-Ըստ Ձեզ  մայրը կամ ուսուցիչը կարո՞ղ է փոխարինել հոգեբանին:
-Դժվա՛ր է ասել.  եթե ծանր դեպք է,  ապա պետք է անպայման դիմել հոգեբանի: Ասեմ,  որ շատ հաճախ հե՛նց ծնողին է պետք հանել հոգեբանական ծանր սթրեսից,  նոր անցնել նրա երեխային…Հատկապես դեռահասության տարիքո՛ւմ են ի հայտ գալիս շատ խնդիրներ,  ծնողների ու երեխաների միջև լինում են  վեճեր,  տարաձայնություններ,  և շատ հաճախ դրանք լուծվում են միայն հոգեբանի օգնությամբ, միջամտությամբ:
-Իսկ ուսուցի՞չը…
-Ես իմ կյանքում շատ լավ , Աստծուց տրված ուսուցիչ չեմ  տեսել:  Ես եղել եմ Լյուդմիլա Հարությունյանի ասպիրանտը,  և միակը  նա է,  ով ինձ համար հրաշալի դասախոսի,  ղեկավարի կատարելատիպ է:  Միայն Աստծուց տրված ուսուցիչները կարող են  փոխարինել հոգեբանին,  սակայն,  ցավոք սրտի, նրանց թիվը շատ քիչ է:
-Անդրադառնանք  Մոսկվայի հայկական համայնքում ծավալած Ձեր մասնագիտական գործունեությանը.  հաճա՞խ են Ձեզ դիմում մեր հայրենակիցները:
-Երբ դիմում են,  կանչում են,  ես անպայման գնում  եմ: Համայնքն ունի կիրակնօրյա  դպրոց, ուր ես սիրով եմ գնում: Մեր համայնքը շատ կազմակերպված մի մեծ ընտանիք է և ամուր թելերով է կապված Հայրենիքին.  մենք  միշտ մեր  համայնքի կողքին ենք և Հայրենիքի կողքին ենք նրա դժվար պահերին:  Ապրիլին  ծավալված պատերազմական գործողությունների  ընթացքում զոհված,  վիրավոր զինվորների ընտանիքներին,  Արցախին  ցուցաբերվող  օգնության իր բաժինն ունեցավ նաև  մեր համայնքը.  դա յուրաքանչյուրիս պարտքն էր,  որովհետև այդ տղաները պահեցին, պաշտպանեցին մեր Հայրենիքի սահմանները:  Մեր արածը չնչին բան է նրանց թափված արյան դիմաց:
-Խոսենք Ձեր բարեգործական աշխատանքների մասին:
-Բարեգործություն ասվածն իմ կողմից հոգեբանական անվճար ծառայություններն են անվճարունակ մարդկանց և առաջին հերթին՝ պատերազմի հետևանքով որդեկորույս մայրերին: Հիմա նրանք արդեն էլ չեն դիմում ինձ,  սակայն հարկ եղած  դեպքում ես պատրաստ եմ  անշահախնդրորեն օգնել:  Տա՛ Աստված,  որ մարդիկ դրա կարիքը չունենան:
-Վերապատրաստվու՞մ եք Ձեր մասնագիտությամբ:
-Մենք անընդհատ սովորում ենք,  մենք ոչ մի բաղադրատոմս չունենք,  պարզապես  լսում ենք նշանավոր հոգեբանների դասախոսությունները:  Սովորում ենք ողջ կյանքում, սովորում ենք հե՛նց մեր գործնական աշխատանքում:
-Տիկի՛ն   Հարությունյան,  հոգեբանության,  մանկավարժության բնագավառում ո՞վ է եղել Ձեր ուսուցիչը:
-Յանուշ Կորչակը:  Ազգությամբ լեհ այդ  մեծ մարդն աշխատում էր հրեական մանկատանը:  Մեծ հայրենականի տարիներն էին,  գերմանացիները   մանկատան հրեա երեխաներին  գալս են տանելու գազախցիկներ,  իսկ Կորչակին,  ով հրեա չէր, ասում են,  որ հեռանա,  սակայն  նա չի լքում երեխաներին և միանում է նրանց խմբին: Այդպիսի հեղինակավոր մասնագետ է եղել նաև Վիկտոր ֆրանկլը,  ով ինձ համար նույնպես մեծություն է.  նա ևս Մեծ հայրենականի ժամանակ գազախցիկում է եղել և մի կերպ է փրկվել:  Հոգեբանը,  մանկավարժը յուրահատուկ նվիրյալ պետք է լինի .  չԷ՞  որ նա գործ ունի մարդկային կյանքի, հոգու հետ:
-Չե՞ք ուզում  Հայրենիք վերադառնալ:
-20  տարի դրսում եմ,  բայց 20 տարի շարունակ ուզում եմ վերադառնալՀայրենիք. երկար է վերադարձի ընթացքը, սակայն  կարևորն այն է,  որ մի օր  վերադարձը երազանքից իրականություն դառնա. կարծում եմ՝ հեռու չէ այդ օրը:
-Շնորհակալությու՛ն  հետաքրքիր զրույցի համար,  մաղթում եմ   համբերություն և երբեք  չվերջակետվող սեր ու նվիրում  Ձեր աշխատանքում:

«20 лет нахожусь за рубежом, и все 20 лет мечтаю вернуться на Родину»: Зара Арутюнян
У нас порой пренебрегается важность работы психолога, зачастую же не пренебрегают, а просто мешает стереотип национального образа мышления. В психологической помощи нуждаются почти все, независимо от национальной принадлежности, пола, возраста, образа жизни. Не только личное, материальное, душевное состояние может стать причиной стрессов: если человек чуткий, чувственный, то встречающиеся в обыденной жизни, работе многочисленные препятствия, бесчеловечное отношение, попрание правовых и нравственных прав личности также могут способствовать возникновению разнообразных стрессов. Об этих и других подобных вопросах развернулась наша беседа в редакции «Армяне сегодня» с посетившей Министерство Диаспоры РА психологом из Москвы Зарой Арутюнян, которая оказала бесплатную психологическую помощь родителям, солдатам, пережившим стресс во время четырехдневной Арцахской войны.
– Госпожа Арутюнян, расскажите пожалуйста о пройденном Вами пути и профессиональных достижениях.
– Я родилась и выросла в Ереване, в 1993-м переехала в Москву, где сейчас работаю в школе психологом. Первая моя специальность социология, после чего специализировалась в психологии. Работа моя и трудная, и чрезвычайно обязывающая, интересная. В Москве есть психологический центр, где у меня есть частный арендованный кабинет: там я принимаю посетителей, однако часто работаю по скайпу, телефону. Посетители в основном разных национальностей, преимущественно женщины в возрасте от 30 до 50 лет. Востребованность моей процессии велика: сегодня планета Земля стала кратером многочисленных жарких конфликтов, наряду с этим в разных географических точках происходят друг за другом разнообразные стихийные бедствия – наводнения, бури, пожары, большие и малые аварии с воздушными и сухопутными средствами передвижения, не говоря уже о нарастающей день ото дня угрозе терроризма. �?наче говоря, не только отдельные люди, но вся планета Земля в потрясениях. Возникает психологический стресс, когда человек уезжает с Родины на чужбину, оказывается в чужой среде. Эти люди, несомненно, нуждаются в помощи психолога, однако было бы вернее, если бы обратились к помощи психолога до отъезда с Родины – в таком случае, возможно, человек и не покинул бы свою страну.
– Госпожа Арутюнян, на Ваш взгляд, психолог является врачом?
– Да, конечно. Если психолог лечит, выводит человека из тяжелого состояния – значит, он врач.
– Велика ли разница между психологом и психиатром?
– Нет, граница между ними незначительна: есть одно различие –психиатр назначает лекарства, психолог – нет. Психолог лечит советами, словами, верным анализом ситуации, оценивая их по степени важности и тяжести. На долю психолога выпадает тяжкая ноша: вывести посетителя из этого состояния, дабы он не оказался в крайне тяжелом положении и не возникла надобность в психиатре.
– На Ваш взгляд, мать или учитель могут заменить психолога?
– Трудно сказать: если случай тяжелый, нужно непременно обратиться к психологу. Скажу также, что очень часто именно родителей нужно выводить из тяжелого психологического стресса, потом только переходить к ребенку… Много проблем проявляются особенно в подростковом возрасте, между родителями и детьми происходят споры, разногласия, и часто они решаются только при помощи и вмешательстве психолога.
– А учитель?..
– Я в жизни не встречала очень хороших, что называется, «от Бога» учителей. Я была аспиранткой Людмилы Арутюнян, и она единственная, кто является для меня идеалом прекрасного педагога, руководителя. Только учитель «от Бога» может заменить психолога, однако число их, увы, крайне мало.
– Коснемся Вашей профессиональной деятельности в армянской общине Москвы: часто наши соотечественники обращаются к Вам?
– Когда обращаются, зовут – я непременно иду. У общины есть воскресная школа, которую я охотно посещаю. Наша община – очень организованная, большая семья, крепкими нитями привязанная к Родине: мы всегда рядом с нашей общиной и рядом с Родиной в трудные мгновения. В помощи, оказываемой семьям погибших, раненых в апрельской войне военнослужащих, Арцаху есть вклад и нашей общины: это долг каждого из нас, ибо эти ребята сберегли границы нашей Родины. Сделанное нами – мелочь по сравнению с пролитой ими кровью.
– Поговорим о Вашей благотворительной деятельности.
– Благотворительность – это моя бесплатная психологическая помощь неплатежеспособным людям, в первую очередь, матерям, потерявшим на войне сыновей. Сейчас они уже не обращаются ко мне, однако при надобности я готова помочь. Дай Бог, чтобы люди в этом не нуждались.
– Вы проходите переподготовку по специальности?
– Мы постоянно учимся, никаких рецептов у нас нет, мы просто слушаем лекции выдающихся психологов. Учимся всю жизнь, учимся именно в своей практической работе.
– Госпожа Арутюнян, кто был Вашим учителем в области психологии, педагогики?
– Януш Корчак. Этот великий человек, поляк по национальности, работал в еврейском детском доме. В годы Великой Отечественной войны немцы приходят забрать еврейских детей в газовые камеры, а Корчаку, который не был евреем, предлагают удалиться, однако он не бросает детей и присоединяется к их группе. Таким же авторитетным специалистом был и Виктор Франкл, которого я также считаю величиной: в годы Великой Отечественной он также попал в газовую камеру и едва спасся. Психолог, педагог должен быть особенно предан – ведь он имеет дело с человеческой жизнью, душой.
– Не хотите возвратиться на Родину?
– 20 лет нахожусь за рубежом, и все 20 лет мечтаю вернуться на Родину: долог процесс возвращения, но главное то, что однажды возвращение из мечты превратится в реальность. Думаю, этот день не далек.