Աքշեհիրի հայկական եկեղեցին և պատմական բաղնիքն ավերակ վիճակում են
Թուրքիայում ավերված վիճակում են գտնվում Աքշեհիրի հայկական եկեղեցին և Գյավուր անունը կրող պատմական բաղնիքը: Այդ մասին, ըստ Akunq.net-ի, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները:
Աղբյուրի համաձայն` Գյավուր անվամբ բաղնիքն արդեն քանդվելու վտանգի տակ է, իսկ պատմական եկեղեցու պատերին մեծ ճաքեր են առաջացել: Սույն եկեղեցու վերականգնման ուղղությամբ տարիներ շարունակ ոչ մի զարգացում չի արձանագրվել, եկեղեցի, որի սեփականության վկայականը պատկանում է Աքշեհիրի քաղաքապետարանին:
Աքշեհիրում 19-րդ դարում տեղի հայկական համայնքի կողմից կառուցված և հետագայում ժամանակ առ ժամանակ մշակութային միջոցառումների նպատակով օգտագործված այս եկեղեցին այդպես էլ չի վերականգնվել թուրքական իշխանությունների կողմից` չնայած բազմիցս տրված խոստումներին:
Ինչպես ընդգծվում է հրապարակման մեջ, պատմական եկեղեցին և Գյավուր կոչվող բաղնիքն անհետ կորչելու վտանգի տակ են:

Armenian church and historic bathhouse of Akshehir at risk of collapse
The Armenian church of Akshehir and the historic bathhouse called Gyavur are in a devastating situation in Turkey, as reported Turkish presses, according to Akunq.net.
According to the source, the Gyavur bathhouse is already at risk of collapse, and there are cracks in the walls of the historic Armenian church. For years, there hasn’t been any progress made in the restoration of the church, the certificate of ownership of which pertains to the Municipality of Akshehir.
Built by the Armenian community of Akshehir in the 19th century and later used for cultural events from time to time, the church hasn’t been restored by the Turkish authorities, in spite of many promises.
As highlighted in the press release, the historic church and the Gyavur bathhouse are at risk of extinction.