Աքշեհիրի հայկական եկեղեցին և պատմական բաղնիքն ավերակ վիճակում են
Թուրքիայում ավերված վիճակում են գտնվում Աքշեհիրի հայկական եկեղեցին և Գյավուր անունը կրող պատմական բաղնիքը: Այդ մասին, ըստ Akunq.net-ի, հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները:
Աղբյուրի համաձայն` Գյավուր անվամբ բաղնիքն արդեն քանդվելու վտանգի տակ է, իսկ պատմական եկեղեցու պատերին մեծ ճաքեր են առաջացել: Սույն եկեղեցու վերականգնման ուղղությամբ տարիներ շարունակ ոչ մի զարգացում չի արձանագրվել, եկեղեցի, որի սեփականության վկայականը պատկանում է Աքշեհիրի քաղաքապետարանին:
Աքշեհիրում 19-րդ դարում տեղի հայկական համայնքի կողմից կառուցված և հետագայում ժամանակ առ ժամանակ մշակութային միջոցառումների նպատակով օգտագործված այս եկեղեցին այդպես էլ չի վերականգնվել թուրքական իշխանությունների կողմից` չնայած բազմիցս տրված խոստումներին:
Ինչպես ընդգծվում է հրապարակման մեջ, պատմական եկեղեցին և Գյավուր կոչվող բաղնիքն անհետ կորչելու վտանգի տակ են:

Армянская церковь и историческая баня в Акшехир в разоренном состоянии
В разоренном состоянии находятся в Турции армянская церковь и историческая баня под названием «Гявур» в Акшехир. Об этом как передает Akunq.net, сообщают турецкие СМ�?.
Согласно источнику, баня под названием «Гявур» уже под угрозой разрушения, а на стенах исторической церкви образовались большие трещины. В плане реставрации церкви за долгие годы ничего не предпринималось, между тем она является собственностью мэрии Акшехира.
Эта церковь, построенная в Акшехире в XIX веке армянской общиной и время от времени использовавшаяся для культурных мероприятий так и не была восстановлена турецкими властями, несмотря на неоднократные обещания.
Как подчеркивается в публикации, историческая церковь и баня под названием «Гявур» находятся под угрозой бесследного исчезновения.