Սփյուռքի նախարարության կոչով հայրենիք եկած պատանիներն ամենաշատն են տպավորել Հռոմի պապին
Երեք աննկատ ակնթարթների նման թռան երեք հագեցած օրերը, որոնք Հռոմի պապն անվանեց ուխտագնացություն դեպի առաջին քրիստոնյան երկիր: Օրեր, որոնք դրոշմվեցին ժամանակակիցների մտքում ու սրտում, և որոնց մասին դեռ երկար կխոսի աշխարհն ու մամուլը, քանի որ Սրբազան Քահանայապետի այցը ինչպես պատմական էր իր տեսակի մեջ, այնպես նաև բազմաթիվ հարցադրումներ ու հետևություններ առաջ քաշող: Թուրքիան արդեն իսկ առաջին արձագանքներն է երևան բերում` դժգոհություն հայտնելով Պապի կողմից «Ցեղասպանություն» եզրի գործածման առիթով:
Որոնք էին Հռոմի պապի` Հայաստան եռօրյա այցի գլխավոր հանգրվանները, ինչ հիշարժան դրվագներ եղան այս օրերի ընթացքում ու, ի վերջո, ինչն է ամենից շատ զարմացրել ու հմայել Ֆրանցիսկոս Պապին:
Եվ այսպես, ամեն ինչ` սկզբից… Ավանդական աղուհացի փոխարեն, Հայաստանում Հռոմի պապին դիմավորեցին լավաշով ու ծիրանով, որի արևահամ բույրն անտարբեր չթողեց անգամ Պապին: «Երբ ժամանեցինք Հայաստան, մեր սենյակներից մեկում հայտնաբերեցինք մի սկուտեղ՝ լի սքանչելի հայկական ծիրանով, մեծ հաճույք ստացանք այն ուտելուց: Այս իմաստով, պապը լրիվ իրազեկ է ծիրանի մասին ու շատ է այն գնահատում»,- այցի մեկնարկից ժամեր անց հայտարարեց Հռոմի Սուրբ Աթոռի մամուլի գրասենյակի տնօրեն մոնսինյոր Ֆեդերիկո Լոմբարդին:
«Հիշողությունը չի կարելի ո´չ պղտորել, ո´չ մոռանալ: Հիշողությունը խաղաղության և ապագայի աղբյուրն է». ահա այսպիսի խորհրդածություններով էր Հռոմի պապը բարձրացել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, որտեղ անմար կրակի մոտ նա ծաղիկներ խոնարհեց 1,5 միլիոն անմեղ նահատակների համար:
Հենց այդ հիշողությունն էր, որ հուշեց պապին ՀՀ Նախագահի նստավայրում արտասանված խոսքում փոխել նախապես պատրաստված տեքստի բովանդակությունն ու ի լուր աշխարհի հայտարարել, որ 101 տարի առաջ եղած ողբերգությունը ոչ այլ ինչ էր, եթե ոչ Ցեղասպանություն: Ավելի ուշ` Հռոմ վերադառնալիս, ինքնաթիռում տված հարցազրույցում Ֆրանցիսկոս պապը պարզաբանեց. «Հայերի ոչնչացման վերաբերյալ ես այլ բառ չգիտեի, բացի Ցեղասպանությունից: Իմ ելույթում այդ բառը չկար, բայց այն բանից հետո, երբ ես լսեցի Հայաստանի Նախագահի ելույթի տոնը, իմ կողմից շատ տարօրինակ կհնչեր, եթե ես չասեի նույնը, ինչ և մեկ տարի առաջ»:
Հայկական խորհրդանիշերից մյուսը` Արարատը, Ֆրանցիսկոս պապի առաջ իր ողջ գեցեցկությամբ բացվեց, երբ նա այցելեց Խոր Վիրապ: Հենց այստեղ Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ու կաթոլիկ համայնքի Հովվապետը միասին խորհրդանշական աղավնիներ բաց թողեցին բիբլիական Արարատի ուղղությամբ` խաղաղություն ցանկանալով մեր երկրին, տարածաշրջանին ու ամբողջ աշխարհին:
Ամփոփելով նախորդող երեք օրերը` չենք կարող չնշել նաև Գյումրիում և Էջմիածնում մատուցված հոգեպարար Պատարագները, որոնք յուրահատուկ կերպով ընդգծեցին քույր եկեղեցիների միասնականությունը և առավել լսելի դարձրեցին դրանց Հովվապետերի աղոթքը Խաղաղության համար:
Խաղաղության ընդհանրական աղոթքն էր նաև հունիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության հրապարակում կայացած էկումենիկ արարողության հիմքում, որը եզրափակվեց անչափ գեղեցիկ ու խորհրդանշական կերպով: ՀՀ սփյուռքի նախարարության կոչով Մերձավոր և Միջին Արևելքից ժամանած հայ պատանիներն ու երիտասարդները Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին և Հռոմի սրբազան քահանայապետին մատուցեցին օրհնության համար իրենց երկրներից բերված հողը: Հողը և ջուրն օրհնելու նվիրական արարողությունից հետո այն լցվեց բեմահարթակի վրա դրված Նոյյան տապանի մանրակերտի մեջ:
Ավարտին Հռոմի պապն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը ջրեցին տապանը, որտեղ տնկված էր Նոյ նահապետին խորհրդանշող հայկական խաղողի որթատունը: Ֆրանցիսկոս պապը հեռացավ` իր հետ տանելով այն տապանի մանրակերտը, որը մարդկության փրկության ու վերածննդի խորհրդանիշն է:
Ի դեպ, հատկանշական է, որ հենց այս վերջին արարողությունն է ամենից շատը տպավորել Հռոմի պապին: Այցի ավարտին Հայաստանից ստացած բազմաթիվ նվերների շարքում նա առանձնացրել է տապանի մանրակերտն ու դրանում տնկված խաղողի որթը:
Խորհրդանշական այս արարողությունը, որի կազմակերպչական աշխատանքներն իրականացրել է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, անհնար կլիներ կյանքի կոչել առանց մասնակից երիտասարդների ու պատանիների երկրներում գործող կազմակերպված համայնքի, եկեղեցու, որոնց ներկայացուցիչներն իրենց գործուն մասնակցությունն ունեցան նախապատրաստական գործընթացում:
Շնորհակալությո´ւն բոլոր համայնքների պատասխանատուներին, Հայոց թեմերին ու մասնակիցների ծնողներին` մերօրյա պատմության մի փոքրիկ պատառիկը կերտելու պատրաստակամության համար:
Շնորհակալություն նաև ձե´զ, սիրելի´ երիտասարդներ: Թո´ղ Հռոմի պապից ստացած օրհնությունը ուղեկից լինի ձեզ ողջ կյանքում:

Юноши и девушки, по зову Министерства Диаспоры приехавшие на Родины, произвели самое большое впечатление на Папу Римского
Как три незаметных мгновения промелькнули три насыщенных дня, которые Папа Римский назвал паломничеством в первую христианскую страну. Дни, отпечатавшиеся в умах и сердцах современников, о которых еще долго будут говорить мир и пресса, поскольку визит Святейшего Понтифика был не только историческим в своем роде, но и породил множество вопросов и выводов. Турция уже высказывает первые отклики, проявляя недовольство тем, что Папа употребил термин «геноцид».
Каковы же главные выводы из трехдневного визита Папы Римского в Армению, какие памятные события произошли за эти дни, наконец, что больше всего удивило и восхитило Папу Франциска?
�?так, обо всем по порядку… Вместо традиционных хлеба с солью Папу Римского в Армении встречали лавашем и абрикосами, солнечный аромат которых даже Понтифика не оставил равнодушным. «По прибытии в Армению, в одной из наших комнат обнаружили  блюдо с восхитительными армянскими плодами, получили большое удовольствие. В этом смысле, Папа полностью осведомлен об абрикосах и очень ценит их», – заявил спустя несколько часов после начала визита директор пресс-офиса Святого Престола, монсеньор Федерико Ломбарди
Другой символ Армении – Арарат, раскрылся во всей своей красе перед Папой Франциском во время посещения Хор Вирапа. �?менно здесь Католикос Всех армян Гарегшин II и  пастырь католической общины выпустили символических голубей,желая мира нашей стране, региону и всему миру.
«Память невозможно ни замутить, ни забыть. Память источник мира и будущего», – с такими размышлениями поднимался Папа Римский на мемориальный комплекс Цицернакаберд, где возложил к Вечному огню цветы в память о полутора миллионах невинных мучеников. �?менно эта память подсказала Понтифику в своей речи в резиденции Президента РА внести изменения в заранее подготовленный текст и объявить к сведению всего мира, что трагедия, происшедшая 101ь год назад, ничто иное, как Геноцид. Позднее, возвращаясь в Рим, Папа Франциск в интервью в самолете разъяснил: «В отношении истребления армян я не знал иного слова, кроме Геноцид.  В моей речи этого слова не было, но после того, как я услышал тон речи Президента Армении, с моей стороны было бы очень странно не произнести то же, что и год назад».
Обобщая три истекших дня, невозможно не отметить задушевные Литургии, отслуженные в Гюмри и Эчмиадзине, которые особым образом подчеркнули единство братских церквей и сделали более слышимыми Молитвы двух пастырей о Мире.
Обобщенная Молитва о Мире была также в основе экуменической церемонии, состоявшейся 25 июня на площади Республики Еревана, завершившаяся чрезвычайно красиво и символично. Армянские юноши и девушки, прибывшие из стран Ближнего и Среднего Востока,   поднесли Католикосу Всех армян и Святейшему Понтифику привезенную из своих стран землю. После освящения земли, она была помещена в установленный на сцене макет Ноева ковчега.  По завершении Папа Римский и Католикос Всех армян полили посаженный в Ноевом ковчеге росток виноградной лозы, символизирующий Патриарха Ноя.  Папа Франциск, покидая Армению, увез с собой макет Ноева ковчега – символа спасения и возрождения человечества.
Кстати, примечательно, что именно эта церемония оказала на Папу Римского самое большое впечатление. По завершении визита, среди многочисленных подарков он выделил макет ковчега и посаженную в нем виноградную лозу.
Эта символическая церемония, организационную работу которой осуществило Министерство Диаспоры РА, невозможно было бы претворить в жизнь без организованных общин, функционирующих в странах постоянного проживания юношей и девушек, представители которых приняли деятельное участие в подготовке краткого процесса.
Спасибо всем общинам и родителям участников за готовность участвовать в создании маленького фрагмента нашей современной истории.
Спасибо и вам, дорогая молодежь. Пусть благословение, полученное от Папы Римского, сопутствует вам на протяжении всей жизни.