Եվրոպայի խորհուրդը միասնական կարծիք չունի Ցեղասպանության վերաբերյալ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում երեկ ելույթ ունեցավ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը և պատասխանեց պատգամավորների հարցերին։
Ըստ Panorama.am-ի՝ գլխավոր քարտուղարին հարց ուղղեց նաև ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանը՝ ասելով, որ հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագը գրեթե միաձայն ընդունեց Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև, որից առաջ և հետո Գերմանիայի պատգամավորների նկատմամբ գործածվել են ճնշումներ, իսկ Թուրքիայի նախագահը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ այդ որոշմանը տվեցին բավականին կոշտ և վիրավորական որակավորումներ։
«Նախագահ Էրդողանը նույնիսկ կոչ արեց ստուգել բոլոր այն ազգությամբ թուրք պատգամավորների արյունը, ովքեր կողմ էին քվեարկել: Դժբախտաբար, այսպես կոչված «մաքուր արյան» գաղափարը շատ ծանոթ է Եվրոպային դեռևս Նացիստների գաղափարախոսությունից։
Ինչպես եք Դուք վերաբերում պատգամավորների հանդեպ գործածվող ճնշումներին, ինչպես կարող է Եվրոպայի Խորհրդի մեկ անդամ պետությունը այսպիսի վերաբերմունք ունենալ մյուս անդամ պետության հանդեպ՝ իր իսկ խորհրդարանում արդար և ժողովրդավարական քվեարկություն անցկացնելու պատճառով»,-հարցրեց Նաիրա Կարապետյանը։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարն ի պատասխան ասաց, որ իր կարծիքն այն է, ինչ առկա է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված հայտնի Ցյուրիխյան արձանագրություններում, որով նախատեսվում էր, որ պատմաբանները պետք է գտնեն հարցի պատասխանը, թե ինչ է տեղի ունեցել։
Գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ Եվրոպայի խորհուրդը չունի միասնական կարծիք այս հարցում։
«Ես տեսնում եմ, որ մյուսներն ունեն այլ կարծիք, ազգային խորհրդարաններն ընդունել են բանաձևեր այս կապակցությամբ, սակայն ես այս պահին չգիտեմ, թե ԵԽԽՎ-ն ինչ պետք է անի այս հարցում։ Սակայն կարծում եմ, որ պատմության հետ ճիշտ վարվելու համար պետք է այն թողնել նրանց, ովքեր զբաղվում են դրանով։ Ամեն անգամ, երբ ես հանդիպում են Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարներին, ես կոչ եմ անում նրանց վերադառնալ ստորագրված արձանագրություններին, որը սակայն իրատեսական չէ այժմ»,-ասաց Թորբյորն Յագլանդը։

Совет Европы не имеет единого мнения о Геноциде армян
Вчера на Парламентской Ассамблее Совета Европы выступил генеральный секретарь СЕ Турбьёрн Ягланд, ответивший на вопросы депутатов.
Как передает Panorama.am, вопрос Генсеку задала и член делегации Армении в ПАСЕ Наира Карапетян, сказавшая, что 2 июня Бундестаг Германии почти единогласно принял резолюцию, осуждающую Геноцид армян, до и после чего в отношении немецких депутатов применялось давление, а президент Турциит и другие высокопоставленные чиновники дали этому решению достаточно жесткие и оскорбительные эпитеты.
«Президент Эрдоган даже призвал проверить кровь всех депутатов-турок, которые проголосовали за. �?дея так называемой «чистой крови», к сожалению, хорошо знакома Европе еще из идеологии нацистов.
Как Вы относитесь к применению в отношении депутатов давлению, как может одно государство-член Совета Европы проявлять такое отношение к другому государству-члену по причине проведения в своем парламенте справедливого и демократичного голосования», – задала вопрос Наира Карапетян.
В ответ генеральный секретарь ЕНС сказал, что его мнение таково, какое присутствует в подписанных Арменией и Турцией известных Цюрихских протоколах, которыми предусматривается, что историки должны найти ответ на вопрос, что же произошло.
Генсек отметил, что ЕС не имеет единого мнения по этому вопросу.
«Я вижу, что другие придерживаются иного мнения, национальные парламенты приняли резолюции в этой связи, но я в данный момент не знаю, что должна предпринять ПАСЕ в этом вопросе. Однако полагаю, что для правильного обращения с историей нужно оставить ее тем, кто этим занимается. Каждый раз, когда я встречаюсь с руководителями Армении и Турции, я призываю их вернуться к подписанным протоколоам, что однако, ныне нереально», сказал Турбьёрн Ягланд.