ՀՀ ՍՓՅՈՒՌՔԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ 5 ՏԱՐԵԿԱՆ Է. ԼՈՒՍԱՇՈՂ ՓԱՐՈՍԸ…
Հայաստանի Հանրապետութեան Սփիւռքի Նախարարութիւն  եւ հնգամեակ…:  Բառերը երբ իրարու հետ կ՛ողջագուրուին,  լոյս աշխարհ կուգայ գնահատելի հանգրուան մը՝ ՀՀ Սփիւռքի Նախարարութեան հնգամեակը կամ հնգամեայ ճախրանքը:
Երկրագունդի  հինգ  ցամաքամասերուն մէջ ցրուած, երբեմն մոռցուած հայ համայնքները գաղութները կամ ցիրուցան բեկորները ճանչնալու,  զանոնք ոգեշնչելու ու սրտապնդելու եւ անոնց հետ զօրակցելու ձեռնարկին մէջ Սփիւռքի Նախարարութեան ջանքերը յաջողութեամբ պսակուեցան: Այս չափազանց դժուար ուղիին վրայ ան իրագործեց ներկայ ըղձալի վերելքը, կիրարկելով բազմերանգ եւ խորաթափանց ծրագիրներ:
Աշխարհի չորս ծագերուն վրայ ծաղկող, աճող հայ համայնքները կը նմանին նաւերու,  որոնք կը յառաջանան մօտաւոր եւ հեռաւոր ծովերու կամ ովկիաններու մէջ:
Դարաւոր նաւերուն քով կը տեսնենք նոր,  խոստմնալից նաւեր: Հսկայ եւ հաստատուն նաւերուն քով կը նշմարենք խարխափող, անփորձ եւ դիւրաբեկ նաւեր: Համեստ եւ անկազմակերպ նաւերուն քովն ի վեր կը սուրան փարթամ, ինքնավստահ եւ ինքնագլուխ պերճանաւեր:
Ահա՝ մերթ խաղաղ, մերթ փոթորկալից ծովերու եւ ովկիաններու մէջ անվրդով ու հաստատակամ յառաջացող այս նաւերը մեր աշխարհացրիւ հայ հաւաքականութիւններն են: Սփիւռքի Նախարարութիւնը բոլոր այս նաւերուն լուսատու փարոսն է:
Բոլոր անոնք, որ կը ճամբորդեն ցամաքային ճամբով, չեն կրնար լրիւ ըմբռնել փարոսին առաքելութիւնը եւ արժէքը: Անոնց համար սովորական կառոյց մը կամ ծովափնեայ աշտարակ մըն է ան:
Մինչդեռ մեր համայնքները, որոնք անակնկալներով լեցուն փոթորկալից ծովերու վրայ նաւարկող մէյմէկ նաւ են,  խորապէս կ՛ըմբռնեն թէ ի՞նչ է փարոսի մը գոյութիւնը իրենց ալեկոծ ուղիին վրայ:
Նաւերը« նաւապետները« նաւազները գիտեն փարոսին տեղն ու դերը իրենց նաւագնացութեան կեանքին մէջ:
Ահա՛ Սփիւռքի Նախարարութիւնը այդ փարոսին նման իր փայլատակումներով լուսատու առաջնորդն ու ուղեցոյցն է աշխարհացրիւ Սփիւռքահայութեան:
Սփիւռքի Նախարարութիւնը հայ աշխարհագրութեան եւ մշակոյթի քարտէսին վրայ փայլատակող հնգամեայ լուսաշող հրաշքն է:

5TH ANNIVERSARY OF THE RA MINISTRY OF DIASPORA: THE SHINING LIGHTHOUSE…
Putting the words “fifth anniversary” and “Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia” together is like declaring the milestone for the Ministry of Diaspora.
The Ministry of Diaspora has achieved success in getting to know, inspiring and supporting the Armenian communities that are scattered across the globe and are sometimes forgotten through its different kinds of programs.
The Armenian communities growing and thriving in all four corners of the globe are like ships that sail on the seas or oceans.
Alongside the “ships” that have been around for centuries, we see new, promising, self-confident and independent “ships”.
These “ships” that sail on peaceful and stormy seas and oceans are the Armenian communities around the world, and the Ministry of Diaspora is the “lighthouse” for all these “ships”.
Those who travel by land can’t fully understand the mission and value of this “lighthouse”. For them, the ministry is simply a typical structure or a tower at the seaside.
However, our communities, which are like ships sailing on stormy seas, deeply understand what having a lighthouse means.
The “captains” know the place and role of lighthouses.
Like a lighthouse, the Ministry of Diaspora shines the light and guides the Diaspora Armenians around the world.
The Ministry of Diaspora, which is marking its 5th anniversary, is the shining wonder for Armenians.