ՀՀ ՍՓՅՈՒՌՔԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ 5 ՏԱՐԵԿԱՆ Է. ԼՈՒՍԱՇՈՂ ՓԱՐՈՍԸ…
Հայաստանի Հանրապետութեան Սփիւռքի Նախարարութիւն  եւ հնգամեակ…:  Բառերը երբ իրարու հետ կ՛ողջագուրուին,  լոյս աշխարհ կուգայ գնահատելի հանգրուան մը՝ ՀՀ Սփիւռքի Նախարարութեան հնգամեակը կամ հնգամեայ ճախրանքը:
Երկրագունդի  հինգ  ցամաքամասերուն մէջ ցրուած, երբեմն մոռցուած հայ համայնքները գաղութները կամ ցիրուցան բեկորները ճանչնալու,  զանոնք ոգեշնչելու ու սրտապնդելու եւ անոնց հետ զօրակցելու ձեռնարկին մէջ Սփիւռքի Նախարարութեան ջանքերը յաջողութեամբ պսակուեցան: Այս չափազանց դժուար ուղիին վրայ ան իրագործեց ներկայ ըղձալի վերելքը, կիրարկելով բազմերանգ եւ խորաթափանց ծրագիրներ:
Աշխարհի չորս ծագերուն վրայ ծաղկող, աճող հայ համայնքները կը նմանին նաւերու,  որոնք կը յառաջանան մօտաւոր եւ հեռաւոր ծովերու կամ ովկիաններու մէջ:
Դարաւոր նաւերուն քով կը տեսնենք նոր,  խոստմնալից նաւեր: Հսկայ եւ հաստատուն նաւերուն քով կը նշմարենք խարխափող, անփորձ եւ դիւրաբեկ նաւեր: Համեստ եւ անկազմակերպ նաւերուն քովն ի վեր կը սուրան փարթամ, ինքնավստահ եւ ինքնագլուխ պերճանաւեր:
Ահա՝ մերթ խաղաղ, մերթ փոթորկալից ծովերու եւ ովկիաններու մէջ անվրդով ու հաստատակամ յառաջացող այս նաւերը մեր աշխարհացրիւ հայ հաւաքականութիւններն են: Սփիւռքի Նախարարութիւնը բոլոր այս նաւերուն լուսատու փարոսն է:
Բոլոր անոնք, որ կը ճամբորդեն ցամաքային ճամբով, չեն կրնար լրիւ ըմբռնել փարոսին առաքելութիւնը եւ արժէքը: Անոնց համար սովորական կառոյց մը կամ ծովափնեայ աշտարակ մըն է ան:
Մինչդեռ մեր համայնքները, որոնք անակնկալներով լեցուն փոթորկալից ծովերու վրայ նաւարկող մէյմէկ նաւ են,  խորապէս կ՛ըմբռնեն թէ ի՞նչ է փարոսի մը գոյութիւնը իրենց ալեկոծ ուղիին վրայ:
Նաւերը« նաւապետները« նաւազները գիտեն փարոսին տեղն ու դերը իրենց նաւագնացութեան կեանքին մէջ:
Ահա՛ Սփիւռքի Նախարարութիւնը այդ փարոսին նման իր փայլատակումներով լուսատու առաջնորդն ու ուղեցոյցն է աշխարհացրիւ Սփիւռքահայութեան:
Սփիւռքի Նախարարութիւնը հայ աշխարհագրութեան եւ մշակոյթի քարտէսին վրայ փայլատակող հնգամեայ լուսաշող հրաշքն է:

Министерству Диаспоры РА исполнилось пять лет . Яркий маяк…
Министерство Диаспоры Республики Армения и пятилетка… Когда соединяются эти слова – получается пятилетка Министерства Диаспоры РА или пятилетний полет.
Успехом увенчались усилия Министерства Диаспоры, выступившего с инициативой узнать, воодушевить, содействовать армянским общинам, колониям, осколкам, разбросанным по пяти континентам Земного шара. На этом чрезвычайно трудном пути оно осуществило желанный взлет, осуществив множество мудрых программ.
Процветающие во всех четырех концах света армянские общины подобны кораблям, движущимся по близким и далеким морям и океанам.
Рядом с многовековыми судами мы видим новые многообещающие корабли. Рядом с огромными, уверенными в себе кораблями видим блуждающие, неопытные и хрупкие кораблики. Рядом со скромными и неорганизованными корабликами проносятся огромные, самоуверенные и самостоятельные шикарные корабли.
Вот эти-то корабли, стремящиеся вперед по то спокойным, то бурным морям и океанам, и составляют единство разбросанного по всему миру армянства. А Министерство Диаспоры служит этим кораблям ярким маяком.
Те, кто путешествуют сухопутными дорогами, не в состоянии в полной мере оценить миссию и ценность маяка. Для них это – обычное строение, прибрежная башня.
Между тем наши общины – одинокие кораблики в бурных морях, преисполненных неожиданностей, – глубоко осознают, чем является существование маяка на их трудном пути.
Корабли, капитаны и моряки знают место и роль маяка в их мореходной жизни.
Подобно этому маяку, Министерство Диаспоры своим светом служит путеводной звездой для разбросанного по всему миру армянства Диаспоры.