Ծաղկազարդի հայ վարպետի շոուն Ռումինիայի Կլուժ քաղաքում
Հունիսի 12-ին Ռումինիայի Կլուժ-Նապոկա քաղաքի Արվեստի թանգարանում տեղի է ունեցել հայտնի ֆլորիստ, Մոսկվայի ֆլորիստական դպրոցի տնօրեն Արայիկ Գալստյանի «Grand World Wedding Show» ծրագրի բացումը: Այն մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ծաղկարվեստի մասնագետների մոտ, միջոցառմանը ներկա են եղել պաշտոնական եւ մշակութային շրջանակների հարյուրավոր ներկայացուցիչներ: Շոուի ընթացքում ներկայացվել են հայազգի ֆլորիստի աշխատանքները, ապա ռումինացի դիզայներների կողմից ստեղծված հագուստները, որոնց համահունչ ծաղկե հարդարանքներ էր ստեղծել անձամբ Արայիկ Գալստյանը:
Ըստ «Արմենպրեսի»՝ ծրագրի աջակիցներից էին Կլուժի Արվեստի թանգարանի տնօրեն Լուչիան Նաստասե-Կովաչը/Lucian Nastasa-Kovacs եւ TVR Cluj-ի հայտնի հեռուստալրագրող, Ռումինիայի Հայոց միության Կլուժի մասնաճյուղի ղեկավար Կարեն Աթիլա Սեբեշին/Karen Sebesi, որն էլ բացել է միջոցառումը, կատակելով, թե հայերը ներկա են այնտեղ, որտեղ ծաղիկներ ու քաղցրավենիք կա, հղում անելով, որ միջոցառմանն աջակցել են նաեւ բնական հյութեր ու ռումինական շոկոլադ արտադրող կազմակերպություններ:
Շոու ծրագրից առաջ հունիսի 8-11-ին տեղի է ունեցել նաեւ սեմինար ֆլորիստիկայի վերաբերյալ: Արայիկ Գալստյանի Միջազգային Հարսանեկան ծրագրի/International Wedding Project կազմակերպիչ ու տնօրեն Իոանա Կադարը/Ioana Cadar նշել է, որ ֆլորիստ մասնակիցների համար կազմակերպվող սեմինարը Ռումինիայում նորարարական բնույթ է կրում, քանի որ այն փոխում է ռումինացի ու եվրոպացի ֆլորիստների մտածողությունն ու մոտեցումը ծաղիկների, բնական նյութերի ու կառուցվածքի, դրանց համակցությունների վերաբերյալ: Սեմինարին մասնակցել են ավելի քան 20 ֆլորիստ Ռումինիայից, Հայաստանից, Մոլդովայից, Հունգարիայից, Շվեդիայից ու Սերբիայից: Մասնակիցների համար մաստեր կլասով հանդես են եկել Արայիկ Գալստյանը եւ դիզայներ Ռուսլան Վալիեւը:

Шоу «Цахказард» армянского мастера в румынском городе Клуж
В Музее искусств города Клуж-Напока Румынии 12 июня состоялось открытие программы «Grand World Wedding Show» известного флориста, директора Московской флористической школы Араика Галстяна. Она вызвала большой интерес специалистов флористики, на мероприятии присутствовали сотни представителей официальных и культурных кругов. В ходе шоу были представлены работы флориста-армянина, а также созданные румынскими дизайнерами наряды, созвучно которым изготовил цветочные аксессуары Араик Галстян.
Как передает «Арменпресс», программе оказали содействие директор Клужского музея искусств Лучиан Настасе-Ковач и известный тележурналист TVR Cluj Атилла Себеши, который и открыл мероприятие, пошутив, что армяне там, где есть цветы и сладости, заявив, что содействие мероприятий оказали также румынские компании-производители натуральных соков и шоколада.
До проведения шоу-программы, 8-11 июня состоялся также семинар по флористике. Организатор и директор «Международной свадебной программы» Араика Галстяна (International Wedding Project) �?оанна Кадар отметила, что организуемый для специалистов-флористов семинар в Румынии носит новаторский характер, ибо он меняет мышление и подходы румынских и европейских флористов относительно цветов, природных материалов и структур, их сочетания. В семинаре участвовали более 20 флористов из Румынии, Армении, Молдовы, Венгрии, Швеции и Сербии. С мастер-классами для участников выступили Араик Галстян и Руслан Валиев.