«Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի մասնակիցների ելույթները Շիրակի մարզում
Հոկտեմբերի 1-ին «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի մասնակիցները ուղևորվեցին Շիրակի մարզ: Առավոտյան մասնակիցները եղան հնագույն միջնադարյան հայկական վանքերից մեկում` Հառիճավանքում` այնտեղ, որտեղ հայ ազգի մեծ երգահան Կոմիտասը ծառայել է և զբաղվել բանահավաքությամբ:
Այնուհետև Գյումրի քաղաքի թիվ 21 «Օյունջյան» դպրոց-վարժարանի դահլիճում իրականացվեց համերգային ծրագիր: Ելույթներով հանդես եկան Ռուսաստանի Դաշնության Հյուսիսային Օսեթիայի Հայ Առաքելական Եկեղեցու «Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ» կամերային երգչախումբը (գեղ. ղեկավար` Ադելինա Գրիգորյան), Ռուսաստանի Դաշնությունից «Նորահրաշ» երգեցիկ խումբը և «Օվսաննա» երգչախումբը (գեղ. ղեկավար` Ելենա Բեգլարյան), Թբիլիսիի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար` Լևոն Չիդիլյան), Բաթումի Հայ Առաքելական «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու «Աղբյուր» մանկական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար` Ռուզաննա Օվանեսյան), Իրանի Թեհրան քաղաքի Արարատ կազմակերպության «Արարատ» երգչախումբը (գեղ. ղեկավար` Արաքս Խաչատրյան), Ճապոնիայից ժամանած կոտոյահար Ասուկա Յոշիզակին և ջութակահար Կարեն Իսրայելյանը, Գերմանիայից` դաշնակահարուհի Սոնա Տալյանը, Լիբանանից` երգիչ Գևորգ Հաճյանը, Արցախից` երգիչ Սար Սարգսյանը` դաշնակահարուհի Էմմա Առաքելյանի նվագակցությամբ:

Выступления участников фестиваля «Вардапет Комитас» в Ширакской области
Участники фестиваля «Вардапет Комитас» 1 октября направились в Ширакскую область. Утром они побывали в одном из древнейших армянских монастырей – Ариджаванке, где великий армянский композитор Комитас служил и занимался сбором фольклорных произведений.
Затем в зале школы-гимназии №21 «Оюнджян» города Гюмри состоялась концертная программа. Выступили камерный хор «Сурб Григор Лусаворич» Армянской Апостольской церкви Северной Осетии Российской Федерации (художественный руководитель Аделина Григорян), хоры «Нораграш» и «Овсанна» из Российской Федерации (художественный руководитель Елена Бегларян), хор «Сурб Нерсес Шнорали» культурного центра «Айартун» Тбилиси (художественный руководитель Левон Чидилян), детский хор «Ахбюр» Армянской Апостольской церкви Сурб Пркич Батуми (художественный руководитель Рузанна Ованесян), хор «Арарат» организации Арарат иранского города Тегеран (художественный руководитель Аракс Хачатрян), прибывшая из Японии мастер игры на кото Асука Йошизаки и скрипач Карен �?сраелян, пианистка из Германии Сона Талян, певец из Ливана Геворг Ачян, арцахский певец Сар Саркисян в сопровождении пианистки Эммы Аракелян.