«Մեծ սիրով եմ կատարում Կոմիտաս».Անի Աղաբեկյան
Ջութակահարուհի Անի Աղաբեկյանը 2004 թվականին ավարտել է Երևանի պետական կոնսերվատորիան և մեկնել Գերմանիա՝ ուսումը շարունակելու:
Այժմ Անին բնակվում է Գերմանիայում, դասավանդում է, համերգներով հանդես գալիս տարբեր բեմերում:
2011 թվականին ստեղծել է Գերմանահայկական երաժշտական միությունը: Միությունն աջակցում է հայ երաժիշտներին, նպաստում հայ երաժշտության տարածմանը:
«Ամեն տարի Կարցուե քաղաքում կազմակերպում ենք գերմանահայկական համերգաշար: Տարբեր ազգերի հանրահայտ երաժիշտներ կատարում են գերմանական և հայկական երաժշտություն»,-նշում է Անի Աղաբեկյանն ու շարունակում:- Այս տարի մայիսին մեր միությունն առաջին անգամ Երևանում կազմակերպեց ջութակի վարպետության դասեր, որին մասնակցեց 12 ջութակահար՝ Հայաստանից, Արցախից, Կորեայից և Գերմանիայից: Նախագիծը մեծ հաջողություն ունեցավ, և այն շարունակական կլինի:
Նպատակ ունենք նաև տպագրել մի գիրք, որտեղ կներառվեն հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները հայերեն և գերմաներեն լեզուներով»:
Այս անգամ Անի Աղաբեկյանը Երևան էր ժամանել՝ մասնակցելու «Կոմիտաս Վարդապետ» համահայկական փառատոնին.
«Ես անչափ հպարտ եմ, որ հրավեր ստացա մասնակցելու փառատոնին: Գերմանիայում միշտ մեծ հպարտությամբ ու սիրով եմ կատարում Կոմիտաս. շատ եմ սիրում հատկապես «Կռունկը»: Եթե Հայաստանի հետ կապված միջոցառում է լինում, անպայման այդ ստեղծագործությունն եմ կատարում:
Գերմանիայում իմ մագիստրոսական աշխատանքը նվիրված է եղել Կոմիտասին: Մեծ խնդիրների առաջ կանգնեցի, որովհետև անդրադարձել էի նաև Ցեղասպանությանը, մեծ վեճեր եղան, բայց ես կարողացա պայքարել ու աշխատանքս ավարտին հասցնել:
Մեծ է Կոմիտասի արժեքը: Նրա հավերժական ներկայությունը, ժառանգությունն ու ստեղծագործությունները մեր ամենամեծ հարստություններից են»:

Ани АГАБЕКЯН: «С большой любовью исполняю Комитаса»
Скрипачка Ани Агабекян в 2004 году окончила Ереванскую государственную консерваторию т уехала в Германию продолжать учебу.
Ныне Ани живет в Германии, преподает, выступает с концертами на различных сценах.
В 2011 году создала германо-армянский музыкальный союз, который содействует армянским музыкантам, способствует распространению армянской музыки.
«Каждый год в городе Карцуе организуем цикл германо-армянских концертов. �?звестные музыканты разных национальностей исполняют немецкую и армянскую музыку, – отмечает Ани Агабекян, и продолжает: – В мае этого года наш союз впервые организовал в Ереване  мастер-классы по скрипке, в которых участвовали 12 скрипачей из Армении, Арцаха, Кореи и Герании. Проект увенчался большим успехом и будет продолжен.
Поставили перед собой также цель издать книгу, в которую будут включены произведения армянских композиторов с аннотациями на армянском и немецком языках».
На этот раз Ани Агабекян приехала в Ереван для участия в общеармянском фестивале «Вардапет Комитас».
«Я бесконечно горда, что получила приглашение участвовать в фестивале. В Германии всегда с большой гордостью и любовью исполняю Комитаса: очень люблю особенно «Крунк». Если бывает мероприятие, связанное с Арменией, непременно исполняю это произведение.
Моя магистрская работа в Германии была посвящена Комитасу. Столкнулась с боль шимми проблемами, потому что коснулась и Геноцида, возникли большие споры, но я сумела бороться и довести работу до финиша.
Велика ценность Комитаса. Его вечное присутствие, наследие и произведения – из самых великих наших достояний».