«Մեծ սիրով եմ կատարում Կոմիտաս».Անի Աղաբեկյան
Ջութակահարուհի Անի Աղաբեկյանը 2004 թվականին ավարտել է Երևանի պետական կոնսերվատորիան և մեկնել Գերմանիա՝ ուսումը շարունակելու:
Այժմ Անին բնակվում է Գերմանիայում, դասավանդում է, համերգներով հանդես գալիս տարբեր բեմերում:
2011 թվականին ստեղծել է Գերմանահայկական երաժշտական միությունը: Միությունն աջակցում է հայ երաժիշտներին, նպաստում հայ երաժշտության տարածմանը:
«Ամեն տարի Կարցուե քաղաքում կազմակերպում ենք գերմանահայկական համերգաշար: Տարբեր ազգերի հանրահայտ երաժիշտներ կատարում են գերմանական և հայկական երաժշտություն»,-նշում է Անի Աղաբեկյանն ու շարունակում:- Այս տարի մայիսին մեր միությունն առաջին անգամ Երևանում կազմակերպեց ջութակի վարպետության դասեր, որին մասնակցեց 12 ջութակահար՝ Հայաստանից, Արցախից, Կորեայից և Գերմանիայից: Նախագիծը մեծ հաջողություն ունեցավ, և այն շարունակական կլինի:
Նպատակ ունենք նաև տպագրել մի գիրք, որտեղ կներառվեն հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները հայերեն և գերմաներեն լեզուներով»:
Այս անգամ Անի Աղաբեկյանը Երևան էր ժամանել՝ մասնակցելու «Կոմիտաս Վարդապետ» համահայկական փառատոնին.
«Ես անչափ հպարտ եմ, որ հրավեր ստացա մասնակցելու փառատոնին: Գերմանիայում միշտ մեծ հպարտությամբ ու սիրով եմ կատարում Կոմիտաս. շատ եմ սիրում հատկապես «Կռունկը»: Եթե Հայաստանի հետ կապված միջոցառում է լինում, անպայման այդ ստեղծագործությունն եմ կատարում:
Գերմանիայում իմ մագիստրոսական աշխատանքը նվիրված է եղել Կոմիտասին: Մեծ խնդիրների առաջ կանգնեցի, որովհետև անդրադարձել էի նաև Ցեղասպանությանը, մեծ վեճեր եղան, բայց ես կարողացա պայքարել ու աշխատանքս ավարտին հասցնել:
Մեծ է Կոմիտասի արժեքը: Նրա հավերժական ներկայությունը, ժառանգությունն ու ստեղծագործությունները մեր ամենամեծ հարստություններից են»:

Ani Aghabekyan: “I perform the works of Komitas with great pleasure”
In 2004, violinist Ani Aghabekyan graduated from Yerevan Komitas State Conservatory and left for Germany to continue her studies.
Currently, Ani lives in Germany, teaches and gives concerts.
In 2011, she founded the German-Armenian Music Society, which supports Armenian musicians and contributes to the dissemination of Armenian music.
“Every year in Karzue, we organize a series of concerts featuring performances of German and Armenian music by famous musicians of different nationalities,” says Ani Aghabekyan, adding: “In May, the Society organized master violin classes in Yerevan for the first time, bringing together 12 violinists from Armenia, Artsakh, Korea and Germany. The project was a great success and will be ongoing.
We also intend to publish a book that will include the works of Armenian composers in German and Armenian.”
This time, Ani Aghabekyan was in Yerevan to participate in the “Komitas Vardapet” Pan-Armenian Festival.
“I’m very proud to have received the invitation to take part in this festival. I always perform the works of Komitas with great pleasure and pride in Germany. I especially love the song “Krunk” and always perform it whenever there’s an event devoted to Armenia.
My Master’s thesis was devoted to Komitas. I faced many problems because I had touched upon the Armenian Genocide and there were many disputes, but I was able to defend my thesis until the end.