Հայոց ցեղասպանությունը վերաբերում է բոլոր ազգերին. «Ով սպանեց հայերին» ֆիլմի եգիպտացի պրոդյուսեր
Հայոց ցեղասպանությունը պատմության կարեւորագույն մասերից է, որը ոչ միայն հայերին է վերաբերում, այլեւ բոլոր ազգերին: Այս մասինNEWS.am-ի թղթակցին ասաց Ցեղասպանության նվիրված «Ո՞վ սպանեց հայերին» վավերագրական ֆիլմի պրոդյուսեր, եգիպտացի Միրիամ Զաքին, որն այսօր Երեւանում Սերժ Սարգսյանի կողմից մրցանակ ստացավ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ունենալու համար:
«Շատ կարեւոր էր արաբ հանդիսատեսին բացատրել, թե ինչ է Հայոց Ցեղասպանությունը: Այսօր վստահաբար կարող եմ ասել, որ բոլոր եգիպտոսցիները գիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին եւ այսօր այլ բարեկամություն է երկու ազգերի միջեւ»,- ասաց Զաքին:
Եգիպտացի պրոդյուսերը համոզված է, որ Ցեղասպանությունը վերաբերում է բոլոր ազգերին. «Երբ նայում ես 1915թ. խաղացողներին, նրանք այսօր էլ կան՝ 2015թ.-ին, 2016թ.-ին, մենք նրանց դեռ տեսնում ենք, նրանք նույն տերմիններն են օգտագործում, նույն տակտիկան: Ժամանակն է արթնանալու: Կարծում եմ՝ եթե հայերն այսքան երկար տարիներ չլռեին, այլ իրավիճակ կլիներ այսօր»:
Հիշեցնենք, որ «Ով սպանեց հայերին» ֆիլմը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ առաջին արաբերեն փաստագրական ֆիլմն է:
Ֆիլմի պրոդյուսերներն են Մուհամմադ Խանաֆին և Մարիամ Զաքին: Ժապավենում ներկայացված են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության վերաբերյալ լուսանկարներ և արխիվային նյութեր: Նկարահանումներն անցկացվել են Հայաստանում, Եգիպտոսում և Լիբանանում: Ֆիլմի պրեմիերան կայանացել է 2015թ. նոյեմբերի 8-ին:

Egyptian producer of “Who Killed the Armenians?” film: “The Armenian Genocide concerns all nations”
The Armenian Genocide is one of the major parts of history that concerns not only the Armenians, but also all nations. This is what Myriam Zaki, Egyptian producer of the film “Who Killed the Armenians?” devoted to the Armenian Genocide, told NEWS.am. Myriam Zaki received the award of President Serzh Sargsyan for her notable contribution to the recognition of the Armenian Genocide in Yerevan today.
“it was very important for me to explain the Armenian Genocide to the Arabs. Today, it is safe to say that all Egyptians know about the Armenian Genocide and that the Armenians and the Egyptians have friendlier ties,” Zaki said.
The Egyptian producer is certain that the Armenian Genocide concerns all nations. “When you look at the role-players in 1915, they also existed in 2015 and exist in 2016. We see them. They use the same terms and have the same tactics. It is time to wake up. I think if the Armenians hadn’t kept silent for so many years, things would be different today.”
Let us remind that the film “Who Killed the Armenians?” is the first Arabic-language documentary devoted to the Armenian Genocide.
The film is produced by Muhammad Khanafi and Myriam Zaki. It presents photos of and archival materials about the first genocide of the 20th century. Shootings took place in Armenia, Egypt and Lebanon. The premiere was held on November 8, 2015.