Հայոց ցեղասպանությունը վերաբերում է բոլոր ազգերին. «Ով սպանեց հայերին» ֆիլմի եգիպտացի պրոդյուսեր
Հայոց ցեղասպանությունը պատմության կարեւորագույն մասերից է, որը ոչ միայն հայերին է վերաբերում, այլեւ բոլոր ազգերին: Այս մասինNEWS.am-ի թղթակցին ասաց Ցեղասպանության նվիրված «Ո՞վ սպանեց հայերին» վավերագրական ֆիլմի պրոդյուսեր, եգիպտացի Միրիամ Զաքին, որն այսօր Երեւանում Սերժ Սարգսյանի կողմից մրցանակ ստացավ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ունենալու համար:
«Շատ կարեւոր էր արաբ հանդիսատեսին բացատրել, թե ինչ է Հայոց Ցեղասպանությունը: Այսօր վստահաբար կարող եմ ասել, որ բոլոր եգիպտոսցիները գիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին եւ այսօր այլ բարեկամություն է երկու ազգերի միջեւ»,- ասաց Զաքին:
Եգիպտացի պրոդյուսերը համոզված է, որ Ցեղասպանությունը վերաբերում է բոլոր ազգերին. «Երբ նայում ես 1915թ. խաղացողներին, նրանք այսօր էլ կան՝ 2015թ.-ին, 2016թ.-ին, մենք նրանց դեռ տեսնում ենք, նրանք նույն տերմիններն են օգտագործում, նույն տակտիկան: Ժամանակն է արթնանալու: Կարծում եմ՝ եթե հայերն այսքան երկար տարիներ չլռեին, այլ իրավիճակ կլիներ այսօր»:
Հիշեցնենք, որ «Ով սպանեց հայերին» ֆիլմը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ առաջին արաբերեն փաստագրական ֆիլմն է:
Ֆիլմի պրոդյուսերներն են Մուհամմադ Խանաֆին և Մարիամ Զաքին: Ժապավենում ներկայացված են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության վերաբերյալ լուսանկարներ և արխիվային նյութեր: Նկարահանումներն անցկացվել են Հայաստանում, Եգիպտոսում և Լիբանանում: Ֆիլմի պրեմիերան կայանացել է 2015թ. նոյեմբերի 8-ին:

Египетский продюсер: Геноцид армян касается всех народов
Геноцид армян является одной из важных частей истории, которая касается не только армян, но и всех народов. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am продюсер документального фильма «Кто убил армян?», египтянка  Мириам Заки, которая за значительный вклад в дело признания Геноцида армян 26 мая удостоилась  награды президента Армении.
«Очень важно было объяснить арабскому зрителю, что такое Геноцид армян. Сегодня уверенно могу сказать о том, что все египтяне знают о Геноциде армян и сегодня иная дружба между двумя народами», – заявила Заки.
По ее словам, Геноцид относится ко всем народам. «Когда смотришь на игроков 1915 года, они и сегодня есть, в 2015-ом, 2016-ом, мы их еще видим, они употребляют те же термины, ту же тактику. Настало время для того, чтобы проснуться. Думаю, если бы армяне на протяжении долгих лет  не молчали, сегодня была бы иная ситуация», – отметила египетский продюсер.
Напомним, что фильм «Кто убил армян?»– первая документальная картина о Геноциде армян на арабском языке.
Продюсерами фильма являются Мухаммад Ханафи  и Мириам Заки. В нем представлены фотографии и архивные материалы, рассказывающие о первом геноциде 20 века. Съемки были проведены в Армении, Египте и Ливане. Премьера картины состоялась 8 ноября 2015 года.