Բոստոնահայ աշակերտները՝ Արցախի ու հայ զինվորի կողքին
Մայիսի 13-ին Բոստոնի Ս. Ստեփանոս ազգային վարժարանում տեղի կունենա դպրոցի ամենամյա տոնավաճառը, որտեղ կվաճառվեն նաև Արցախի զինվորների համար դպրոցի աշակերտների պատրաստած արվեստի գործերը:
«Արցախի մեր ժողովրդին և սահմանները պաշտպանող զինվորներին աջակցելու համար Ս. Ստեփանոս ազգային վարժարանի սաները նամակներ են գրում մեր զինվորներին, նկարահանում են տեսանյութ, յուրաքանչյուր աշակերտ պատրաստում է նաև արվեստի գործեր, որոնք կվաճառվեն դպրոցի տարեկան տոնավաճառում»,- «Հայերն այսօրին» հայտնում է վարժարանի տնօրեն Հուրի Բոյամյանը:
Հավելենք նաև, որ Ս. Ստեփանոս ազգային վարժարանը այլ հայկական կազմակերպությունների հետ համաֆինանսավորել է ապրիլի 29-ին Բոստոնի Հայկական մշակութային և կրթական կենտրոնում կազմակերծված «Արցախի հետ միասին» բարեգործական համերգը:

Boston-Armenian students stand with Artsakh and Armenian soldiers
On May 13, the St. Stepanos Armenian School of Boston will host its annual school fair where students will sell their works of art made for the soldiers of Artsakh.
“To support the Armenians of Artsakh and the soldiers defending the borders, students of the St. Stepanos Armenian School are writing letters to our soldiers, making a video, and each student is making a work of art that will be sold at the school’s annual fair,” Principal of the St. Stepanos Armenian School Houri Boyamian told Hayern Aysor.
The St. Stepanos Armenian School, in association with other Armenian organizations of Boston, co-funded the “With Artsakh” charity concert that was organized at the Armenian Cultural and Educational Center in Boston on April 29, 2016.
All proceeds of the concert ($20,000 dollars) will be transferred to Artsakh through the Armenian Relief Society.