Դանիայի մշակույթի նախարարը ելույթ է ունեցել Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառմանը
Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում ապրիլի 24-ին տեղի են ունեցել Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Այս մասին տեղեկացում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից՝ հավելելով. «Միջոցառումների սկիզբն ազդարարվեց Կոպենհագենի Տրինիտատիս եկեղեցում, որը յուրահատուկ խորհուրդ ունի, քանի որ հենց այստեղ է 1905թ. հայերին օգնության ձեռք մեկնելու որոշում կայացրել հայտնի դանիացի մարդասեր Մարիա Յակոբսենը Օսմանյան Թուրքիա մեկնելուց առաջ:
Հանդիսավոր արարողության սկզբում տեղի ունեցավ դանիահայերի հոգևոր հայր Տեր Ստեփանոս Հովհաննիսյանի և Տրինիտատիս եկեղեցու քահանա Լոտտե Նիելսեն Ֆորխհամերի կողմից Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների համատեղ բարեխոսության կարգը: Այնուհետև ուղերձով հանդես եկավ Դանիայի մշակույթի և եկեղեցական հարցերի նախարար Բերթել Հորդերը: Իր ելույթում նախարարը նշեց, որ ինքը դպրոցական տարիքից տեղյակ է դանիացի միսիոներուհիներ Մարիա Յակոբսենի և Կարեն Յեփփեի հայափրկիչ առաքելությունների մասին` շեշտելով, որ իրենք հերոսներ են համարվում և հպարտությամբ հիշատակվում դանիացիների կողմից:
Նա նաև ընդգծեց, որ Մարիա Յակոբսենի կողմից գրված 600 էջանոց օրագիրը կարևորագույն վկայություն է պատմաբանների համար` ուսումնասիրելու, թե ինչ է իրականացվել 1.5 միլիոն հայերի դեմ 1915 թվականին: Ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ դեսպան Հրաչյա Աղաջանյանը:
Ներկայացնելով օրվա խորհուրդը` դեսպանը նշեց, որ հիշատակի այս օրերը կարևոր առիթ են նաև հարգանքի տուրք մատուցելու բոլոր նրանց, ովքեր վտանգել են սեփական կյանքը մարդկության դեմ հանցագործություններից հայերին փրկելու համար: Նա խոսեց սկանդինավյան երկու երկրներում՝ Դանիայում և Նորվեգիայում, Հայոց ցեղասպանության հիշատակի կապակցությամբ բազմաթիվ միջոցառումների կազմակերպման մասին և իր երախտիքն արտահայտեց այս երկու ժողովուրդներին իրենց հզոր աջակցության համար:
Դեսպանը նաև խոսեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված քառօրյա ռազմական ագրեսիայի և իր գոյությունը միասնաբար պաշտպանելու Արցախի և Հայաստանի ժողովրդի անկոտրում կամքի և իրավունքի մասին: Տրինիտատիս եկեղեցում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ հատուկ ընթացակարգով ցուցադրության համար բերվել էր Մարիա Յակոբսենի ձեռագիր օրագրի բնօրինակի առաջին հատորը:
Ծրագրի ընթացքում կատարվեց օրագրից թարգմանված հատվածների ընթերցում, որտեղ նկարագրվում էին ցեղասպանության սարսափելի իրադարձությունները և հստակ նշվում, որ հայ ազգին բնաջնջելը Թուրքիայի կողմից մանրակրկիտ կազմակերպված և դաժանորեն իրականացված ծրագիր էր, և որ օրագրում տեղ գտած նկարագրությունները նաև նպատակ ունեն Դանիայի ժողովրդին տեղեկացնելու, թե ինչպիսի աներևակայելի տառապանքներ էին կրում իրենց «հայ եղբայրներն ու քույրերը»:
Միջոցառումը զուգորդվում էր Ջիվան Գասպարյան կրտսերի, Արմեն Ղազարյանի և Վազգեն Մակարյանի դուդուկի եռյակի և դանիաբնակ սոպրանո Զարա Ավագյանի կողմից հայկական շարականների, Կոմիտասի և հանրահայտ ստեղծագործություններից հատվածների կատարմամբ: Արարողությանը ներկա էին Դանիայի քաղաքական և հասարակական շրջանակների, դիվանագիտական կորպուսի, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ և բազմաթիվ դանիացիներ:
Միջոցառումից հետո Տրինիտատիս եկեղեցու մերձակա հրապարակում տեղի ունեցավ բացօթյա մշակութային ծրագիր, որն ուղեկցվեց դուդուկահարների եռյակի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների տարբեր կատարումներով»:

Министр культуры Дании выступил на мероприятии, посвященном годовщине Геноцида армян
В столице Дании Копенгагене 24 апреля состоялись мероприятия, посвященные 101-й годовщине Геноцида армян. Об этом сообщили из управления по прессе, информации и связям с общественностью Министерства иностранных дел РА, добавив: «Начало мероприятий было дано в церкви Тринитатис Копенгагена, обладающей своеобразной символикой, поскольку именно здесь в 1905 году приняла решение помочь армянам известная датская гуманистка Мария Якобсен перед отъездом в Османскую Турцию.
В начале торжественной церемонии духовный отец армян Дании Степанос Ованнисян и иерей церкви Тринитатис Лотте Ниелсе Форхгамер совместно провели заступническую церемонию канонизированных мучеников Геноцида армян. Затем с посланием выступил министр культуры и по церковным вопросам Дании Бертел Хордер. В своей речи министр отметил, что со школьных лет знает о миссии датских миссионерок Марии Якобсен и Карен Эппе по спасению армян, подчеркнув, что они считаются героинями и с гордостью упоминаются датчанами.
Он также подчеркнул, что написанный Марией Якобсен 600-страничный дневник является важнейшим свидетельством для историков при изучении, что же было осуществлено в отношении 1,5 миллионов армян в 1915 году. Выступил также посол РА Грачья Агаджанян.
Представляя тему дня, посол отметил, что эти дни поминовения важный повод также воздать дань уважения всем, кто, подвергая опасности собственную жизнь, спасал армян от преступлений против человечества. Он говорил об организации в двух Скандинавских странах, Дании и Норвегии, множества мероприятий, посвященных поминовению Геноцида армян, и выразил свою признательность двум этим народам за мощную поддержку.
Посол говорил также о четырехдневной военной агрессии Азербайджана и непоколебимой воле и праве народов Арцаха и Армении совместно защищать свое существование. Во время мероприятия в церкви Тринитатис особой процедурой был принесен для демонстрации первый том рукописного дневника Марии Якобсен.
В ходе программы были зачитаны в переводе отрывки из дневника, где описываются ужасные события Геноцида и особо отмечается, что истребление армянской нации было скрупулезно спланированной и жестоко осуществленной программой Турции и что нашедшие в дневнике описания преследуют цель информировать датский народ, какие невообразимые муки терпели их «армянские братья и сестры».
Мероприятие сопровождалось исполнением армянских шараканов, отрывков из произведений Комитаса и известных композиторов в исполнении трио дудукистов Дживана Гаспаряна младшего, Армена Казаряна и Вазгена Макаряна, а также проживающей в Дании сопрано Зары Авагян. На мероприятии присутствовали представители политических и общественных кругов Дании, дипломатического корпуса, армянской общины и многочисленные датчане.
После мероприятия на площади, прилегающей к церкви Тринитатис состоялась художественная программа на открытом воздухе, которая сопровождалась различными исполнениями трио дудукистов и представителей армянской общины.