Ապրիլյան ձեռնարկներ Իրանում. լուսանկարներ
Ապրիլի 23-ի երեկոյան Թեհրանի Ս. Սարգիս եկեղեցու շրջաբակում, ուր տեղադրված է Հայոց Ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանը, հավաքվել էին դեսպաններ, պաշտոնական անձինք, կառույցների ներկայացուցիչներ և մեծ թվով թեհրանահայեր՝ մասնակցելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կազմակերպված ծաղկեմատույցին: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում է Իրանի «Արաքս» շաբաթաթերթը:
Ծրագիրն սկսվեց եկեղեցական արարողությամբ, որից հետո հերթաբար հուշարձանին մոտեցան պաշտոնական և համայնքային ներկայացուցիչներն ու գլուխ խոնարհեցին 1,5 միլիոն նահատակների հիշատակի առջև՝ սրտներում պահելով ցասում ու պահանջ: Արարողությանը ներկա էին Իրանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արտաշես Թումանյանն ու դեսպանատան ողջ անձնակազմը, Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Լևոն Ջաղարյանը, Թեմի առաջնորդը և հոգևոր դասը, միությունների և մամուլի ներկայացուցիչներ:

Events being held in Iran in April (photos)
On the evening of April 23, ambassadors, state officials, members of organizations and a large number of Armenians of Tehran gathered at the monument to the victims of the Armenian Genocide in the yard of the St. Sargis Armenian Church of Tehran to lay a wreath and commemorate the victims of the Armenian Genocide, as reported Iran’s Arax Weekly to Hayern Aysor.
The program began with a church ceremony, after which state officials and members of the local Armenian community approached the Armenian Genocide monument and bowed in memory of the 1.5 million martyrs, with demands and the feeling of wrath. Among the attendees were Ambassador of the Republic of Armenia to Iran Artashes Tumanyan and the entire personnel of the Armenian embassy, Ambassador of the Russian Federation Levon Jagharyan, the leader and clergy of the Diocese, as well as members of unions and media representatives.