Թուրքիայում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակման արարողություններ են սկսվել
Ստամբուլի Գալաթասարայի հրապարակում «Շաբաթ օրվա մայրեր» (Թուրքիայի բանտերում սպանվածների մայրեր- araratnews.am-ի խմբ) անունը կրող կազմակերպությունը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված սգո միջոցառում է կազմակերպել։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակoս»-ը «Շաբաթ օրվա մայրեր» կազմակերպության անդամները Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը մասնակցել են 1915-ի ապրիլի 24-ին սպանված հայերի լուսանկարներով։
Միջոցառմանը ելույթ է ունեցել ընդդիմադիր «Ժողովրդա-հանրապետական» (CHP) կուսակցության փոխնախագահ Սեզգին Թանրըքուլուն՝ շեշտելով, որ 101 տարի անց միայն Թուրքիայի խորհրդարանում հարգել են սպանված հայ մտավորականների հիշատակը։

В Турции начались церемонии поминовения жертв Геноцида армян
На площади Галатасарая Стамбула организация под названием «Субботние мамы» (матери убитых в турецких тюрьмах – araratnews.am) организовала скорбное мероприятие, посвященное памяти жертв Геноцида армян.
Как передает армянский «Акос» Стабула, члены организации «Субботние мамы» участвовали в мероприятии поминовения жертв Геноцида армян с фотографиями армян, убитых 24 апреля 1915 года.
На мероприятии выступил вице-председатель оппозиционной народно-республиканской партии Сеггин Танркулу, подчеркнувший, что только спустя 101 год в парламенте Турции почтили память убитых представителей армянской интеллигенции.