Զորակցություն Արցախում զոհված հայ մայորի ընտանիքին
Օրերս Նյու Յորքի հայ համայնքի ներկայացուցիչները հանգանակություն են կազմակերպել՝ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում քառօրյա պատերազմի ընթացքում զոհված մայոր Սուրեն Մելքումյանի ընտանիքի համար: Այս մասին Նյու Յորքից «Հայերն այսօրին» տեղեկացրեց օպերային երգիչ Վաղարշակ Օհանյանը:
«Դրսում գտնվելով՝ սրտի ցավով ենք հետևում Արցախում տեղի ունեցող իրադարձություններին և հոգու պարտք համարում  ինչ-որ ձևով օգտակար լինել մեր հայրենակիցներին, այս անգամ նախաձեռնեցինք զորակցություն հայտնել զոհված հայորդու ընտանիքին, որը չորս երեխա ունի, իսկ կինը սպասում է 5-րդ բալիկի ծնվելուն»,-ասաց օպերային երգիչը:
Հավելենք նաև, որ 37-ամյա Սուրեն Մելքումյանն իր 5 ընկերների հետ անհետացել էր ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը: Ընտանիքը մինչև ապրիլի 10-ը որևէ լուր չուներ նրանից: Միայն ապրիլի 10-ին է նրա դին հանձնվել հայկական կողմին:

Поддержка семье погибшего в Арцахе армянского майора
На днях представители армянской общины Нью-Йорка организовали сбор средств для семьи майора Сурена Мелкумяна, погибшего в четырехдневной войне на карабахо-азербайджанской линии соприкосновения. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщил из Нью-Йорка оперный певец Вагаршак Оганян.
«Находясь вдали от Родины, с болью в сердце следим за событиями, происходящими в Арцахе и считаем долгом совести чем-то быть полезными нашим соотечественникам. На этот раз решили организовать поддержку семье погибшего майора, имеющего четырех детей, а супруга ждет пятого», – сказал оперный певец.
Добавим также, что 37-летний Сурен Мелкумян со своими 5 товарищами пропал в ночь с 1 на 2 апреля. До 10 апреля семья не имела о нем никаких сведений. Только 10 апреля его прах был передан армянской стороне.