Սոչիի հայ համայնքի օգնությունը՝ Արցախի գյուղերին
«Յուրաքանչյուր հայ պարտավոր է մասնակցություն ունենալ ապիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանի սադրիչ ռազմական գործողությունների պատճառով դժվարին կացության մեջ հայտնված արցախցիներին և հերոս-զինվորներին օգնելու գործում. դա բոլորիս հոգու պարտքն է: Այդ ուղղությամբ մենք արդեն Սոչիի հայ համայնքին համախմբվածության կոչ ենք հղել »,-«Հայերն այսօրին» թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սոչիի ՌՀՄ-ի խորհրդի անդամ Թումաս Վարդանյանը և հավելեց, որ ապրիլի 9-ին Սոչիի հայ գործարարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Ռուսաստանի հայերի միության Սոչիի տարածաշրջանի արտահերթ նիստը:
Նիստում, արձագանքելով ԼՂՀ կառավարության և ՀՀ սփյուռքի նախարարության Արցախին օժանդակելու կոչին, որոշում է կայացվել Արցախի գյուղերին համայնքի կողմից 15 УАЗ մակնիշի ամենագնաց մեքենաներ նվիրաբերել, որոնց անհրաժեշտությունն առաջնային հարց է գյուղացիների համար: Այդ հարցը քննարկվել է նաև ԼՂՀ կառավարության հետ:
Թումաս Վարդանյանը նաև տեղեկացրեց, որ Սոչիի Հայ Առաքելական Սուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքում պարբերաբար համայնքային ներկայացուցիչների հավաք-հանդիպումներ են տեղի ունենում, որի ժամանակ քննարկումներ են ծավալում հետագա աշխատանքները համակարգելու համար:
«Շատ կարևոր է Արցախի բնակիչներին սատար կանգնել, որոնք պատերազմական օրերին ոչ միայն չլքեցին իրենց բնակավայրերն, այլև սեփական օրինակով աշխարհին ցույց տվեցին հայ ժողովրդի միասնականությունը»,-իր խոսքը եզրափակեց Թումաս Վարդանյանը:

Помощь армянской общины Сочи селам Арцаха
«Каждый армянин обязан принять участие в оказании помощи арцахцам и героям-военнослужащим, оказавшимся в тяжелейшем положении вследствие провокационных военных действий Азербайджана в ночь с 1 на 2 апреля – это священный долг каждого из нас. В этой связи мы уже обратились к армянской общине Сочи с призывом сплотиться», – в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» сказал член Сочинского совета САР Тумас Варданян, добавив, что 9 апреля состоялось внеочередное заседание Сочинского регионального отделения Союза армян России с участием армян-предпринимателей Сочи.
На заседании, откликнувшись на призывы правительства НКР и Министерства Диаспоры РА оказать помощь Арцаху, принято решение подарить от имени общины селам Арцаха 15 вездеходов марки УАЗ, потребность в которых – первоочередной вопрос для сельчан. Этот вопрос обсужден также с правительством НКР.
Тумас Варданян сообщил также, что на территории Армянской Апостольской церкви Св. Саркис Сочи периодически проводятся сборы-встречи общинных представителей, на которых обсуждаются вопросы координации дальнейших действий.
«Очень важно поддержать жителей Арцаха, которые в дни войны не только не покинули свои населенные пункты, но и на собственном примере продемонстрировали миру сплоченность армянского народа», – заключил Тумас Варданян.