Իրկուտսկի հայկական համայնքի հաղթանակը
ՌԴ Իրկուտսկ քաղաքի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած «Իրկուտսկի լավագույն ազգային-մշակութային կենտրոն-2015» ամենամյա մրցույթի հաղթող է ճանաչվել Իրկուտսկի հայ համայնքը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Իրկուտսկի հայկական մշակութային կենտրոնի նախագահ Սամվել Ոսկանյանը:
«Անկեղծ ասած՝ հաղթանակը սպասելի էր, քանի որ 2015 թվականի ընթացքում համայնքը բուռն գործունեություն է ծավալել, բարեգործական տարբեր միջոցառումների մասնակցել: Բարձր մակարդակով ենք կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները: Ցեղասպանության անմեղ նահատակներին նվիրված հուշակոթող ենք բացել: Փաստորեն, մեր կատարած աշխատանքերը չվրիպեցին Իրկուտսկի պետական կառույցների ուշադրությունից»,-ասաց պարոն Ոսկանյանը:
Մրցույթի արդյունքներն ամփոփել է 11 հոգուց բաղկացած ժյուրին, որի կազմում ընդգրկված են եղել պատգամավորներ և պետական այլ պաշտոնյաններ:
Իբրև խրախուսական մրցանակ՝ համայնքը դրամական պարգև և պատվոգիր է ստացել: Ամբողջ գումարը ծախսվել է երեխաների համար Ամանորյա միջոցառում կազմակերպելու և նվերներ գնելու համար:
Կարևորելով նման նախաձեռնությունների իրականացումը՝ Սամվել Ոսկանյանը ընդգծեց.«Գտնվելով օտար հողի վրա՝ ոգևորվում և ուժ ենք ստանում, որ Իրկուտսկի քաղաքային իշխանությունները գնահատում են հայ ժողովրդին՝ արժանացնելով ջերմ վերաբերմունքի: Սակայն հավելեմ, որ այդ ամենին հասել ենք մեր համախմբվածության և աշխատասիրության շնորհիվ»:
Խոսելով համայնքի մասին՝ Սամվել Ոսկանյանն ասաց, որ կենսունակ համայնք է: Համայնքային կյանքում կարևոր նշանակություն ունի Հայկական մշակութային միությունը: Գործում է նաև Կիրակնօրյա դպրոց, որտեղ դասավանդվում է հայոց լեզու, հայ գրականություն, հայոց պատմություն և այլ առարկաներ:
Հայ երեխաները հայկական մշակույթին հաղորդակից դառնալու համար հնարավորություն ունեն հաճախելու «Ուրարտու» պարախումբ, որի գեղարվեստական ղեկավարը Գայանե Բրսոյանն է:
Երկար տարիների պատմություն ունի նաև Մարտին Ղազարյանի հիմնած «Հիանալի յոթնյակ» դուդուկահարների խումբը:
Խոսելով համայնքի հաջողությունների մասին՝ Սամվել Ոսկանյանը նաև նշեց, որ համայնքի ֆուտբոլի և ՈւՀԱ-ի թիմերը հաղթող են ճանաչվել համապատասխան մրցաշարերում:
Զրույցի վերջում համայնքի ղեկավարը հավելեց, որ համայնքում աշխուժություն է առաջացրել նաև 2014 թվականից Իրկուտսկի թիվ 32 դպրոցին կից գործող Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի դպրոցը, որի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանն ու Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ Սմբատ Լպուտյանը: Դպրոց են հաճախում շուրջ 60 շախմատասերներ, ոչ միայն հայեր, այլև ռուսներ, ուզբեկներ, տաջիկներ:

Победа армянской общины �?ркутска
Победителем ежегодного конкурса «Лучшие национально-культурный центр �?ркутска-2015», состоявшимся в мэрии города �?ркутск РФ признана армянская община �?ркутска. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщил председатель культурного центра общины Самвел Восканян.
«Честно говоря, победа была ожидаемой, поскольку в течение 2015 года община развила бурную деятельность, участвовала в различных благотворительных мероприятиях. На высоком уровне организовали мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян. Открыли памятник, посвященный памяти невинных жретв Геноцида армян. Фактически, проделанная нами работа не осталась незамеченной государственными структурами �?ркутска», – сказал господин Восканян.
�?тоги конкурса подвело жюри в составе 11 человек – депутаты, государственные чиновники.
В качестве поощрительного приза община получила денежную премию и Почетную грамоту. Вся сумма была израсходована на организацию новогоднего праздника для детей и приобретение подарков.
Отмечая важность реализации подобных мероприятий, Самвел Восканян подчеркнул: «Находясь на чужбине, воодушевляемся и получаем заряд от осознания того, что городские власти �?ркутска ценят армянский народ, удостаивая теплого отношения. Однако добавлю, что этого мы достигли благодаря своей сплоченности и трудолюбию».
Говоря об общине, Самвел Восканян сказал, что она жизнеспособна. Важное значение в общинной жизни имеет Армянский культурный центр. Функционирует также воскресная школа, где преподаются армянский язык, литература, история и другие предметы.
Армянские дети для приобщения к армянской культуре имеют возможность посещать танцевальную группу «Урарту», художественным руководителем которой является Гаяне Брсоян.
Многолетнюю историю имеет и группа дудукистов «Великолепная семерка», основанная Мартином Казаряном.
Говоря об успехах общины, Самвел Восканян отметил также, что команды футболистов и КВН общины признаны победителями соответствующих турниров.
В завершение беседы руководитель общины добавил, что оживление в общине вызвала также шахматная школа имени Тиграна Петросяна, функционирующая с 2014 года при �?ркутской школе №32. На открытии школы присутствовали также заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян и учредитель-президент Шахматной академии Армении Смбат Лпутян. Школу посещают около 60 любителей шахмат, причем не только армяне, но и русские, узбеки, таджики.