Հայ պատգամավորը Թուրքիայի խորհրդարանում բարձրացրել է հայատյացության հարցը
Թուրքիայի խորհրդարանում ազգային խտրականությունների թեմայի վերաբերյալ վեճ է տեղի ունեցել: Թուրքական «Habertürk» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ մեջլիսի հայ պատգամավոր, քրդամետ ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ՔԴԿ-HDP) ներկայացուցիչ Գարո Փայլանը ցուցադրել է մի շենքի պատին արված («Հայ բճեր» /Ermeni piçleri) գրությամբ լուսանկարը:
«Ցավոք, սա միայն անվտանգության ուժերը չեն անում: Վարչապետն էլ Բինգյոլում ասել էր. «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հայ հրոսակախմբերը համագործակցել էին ռուսների հետ»: Այսօր և թուրքերն են «Իսլամական պետության»-ը (ԻՊ-İŞİD) անդամակցում, և քրդերը: Հիմա եթե ես ասեմ՝ «թուրք հրոսակախմբերը», դա ինչպիսի՞ խտրականություն կլինի, էդպես կարելի՞ է: Պարոն վարչապետն էլ է բացահայտ խտրականություն դրսևորել», -ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է հայ պատգամավորը:
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ-AKP) կուսակցության խորհրդարանական խմբի փոխնախագահ Նաջի Բոսթանջըն հակադարձել է, թե իրականում ազգային ատելություն է դրսևորում հենց Փայլանը: «Վարչապետը գրքեր ունի, ելույթներ ունի, նրա խոսքը հստակ է: Նրա կողմից ոչ մի դեպքում ոչ մի ազգի հանդեպ ատելության որևէ դրսևորման մասին խոսք լինել չի կարող»:
Իսկ ընդդիմադիր «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (ԱՇԿ-MHP) խորհրդարանական խմբի փոխնախագահ Օքթայ Վուրալը հայտարարել է, թե Փայլանը իրավունք չունի թուրք ազգին «ոճրագործ» անվանել:
Հիշեցնենք, որ Փայլանի ներկայացրած լուսանկարն արվել էր հունվարին Թուրքիայի հարավարևելյան Շըրնաք նահանգի Սիլոփի շրջանի փողոցներում: Այստեղ երկարատև պարետային ժամի դադարից հետո վերջապես հասանելի դարձած բնակավայրի անմխիթար տեսարանների և շենքերի պատերին արված գրությունների ֆոնին հատկապես ուշադրություն էր գրավել  «Հայ բճեր» (Ermeni piçleri) գրությունը:

Депутат-армянин в парламенте Турции поднял вопрос арменофобии
В парламенте Турции состоялись дебаты на тему национальной дискриминации. Как передает турецкий информационный сайт «Habertürk», депутат-армянин Меджлиса, представитель оппозиционной прокурдской «Партии демократии народов» Гаро Пайлан продемонстрировал фотографию надписи «Армянские бастарды» («Ermeni piçleri»), сделанной на стене.
«К сожалению, это делают не только силы безопасности. Премьер в Бингеле заявил: «Во время Первой мировой войны армянские банды сотрудничали с русскими». Сегодня и турки сотрудничают с «�?сламским государством», и курды. Если сейчас я скажу «турецкие банды» – это будет проявлением дискриминации? Разве так можно? Господин премьер-министр тоже продемонстрировал неприкрытую дискриминацию», – как передает ermenihaber.am, сказал депутат-армянин.
Вице-председатель фракции правящей в Турции партии «Справедливость и развитие» Наджи Бостанч возразил, что в действительности национальную ненависть демонстрирует сам Пайлан. «У премьера есть книги, выступления, его слово четко. О проявлении с его стороны ненависти в отношении какой либо нации не может быть и речи».
А вице-председатель фракции оппозиционной партии «Националистическое движение» Октай Вурал заявил, что Пайлан не имеет права называть турецкую нацию «преступником».
Напомним, что представленная Пайланом фотография была сделана в январе на улицах района Силоп провинции Шрнак на юго-востоке Турции. На фоне надписей, сделанных на стенах зданий в населенных пунктах, наконец-то ставших доступными после продолжительного комендантского часа, внимание привлекла именно надпись  «Армянские бастарды» («Ermeni piçleri»).