ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Սենատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի Սենատը բանաձեւ է ընդունել՝ 2016թ. ապրիլը հռչակելով «Ցեղասպանությունների կանխման եւ իրազեկման ամիս»:
Ինչպես հաղորդում է ԱՄՆ Հայկական համագումարը, բանաձեւը նշում է, որ «շրջանառության մեջ դնելով «ցեղասպանություն» տերմինը՝ Ռաֆայել Լեմկինը սկսել է հետաքննել 1915թ. ապրիլից սկսած՝ հայ բնակչության եւ քրիստոնյա մյուս համայնքների հարկադրված ուծացումը, արտաքսումը եւ ոչնչացումը՝ մատնանշելով Ադոլֆ Հիտլերի 1939թ. հայտնի արտահայտությունը, թե «Այս ամենից հետո ո՞վ է հիշում հայերի ջարդերի մասին»»:
Բանաձեւը վկայակոչում է Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին եվրոպացի հրեաների Հոլոքոստը, ինչպես նաեւ Կամբոջայի, Բոսնիայի, Իրաքի, Ռուանդայի, Սուդանի եւ Սիրիայում ու Իրաքում «Իսլամական պետության» (ISIS/ISIL/Daesh) ներկայիս բռնությունների ցցուն օրինակները:

Сенат штата Джорджия США признал Геноцид армян
Сенат штата Джорджия США принял резолюцию, провозгласившую апрель 2016 года «Месяцем предотвращения и уведомления о геноцидах».
Как сообщает Армянский конгресс США, в резолюции говорится, что «вводя в оборот термин «геноцид», Рафаель Лемкин начал расследовать принудительную ассимиляцию, депортацию и уничтожение армянского населения и других христианских общин, начатую в апреле 1915 года, упомянув известное высказывание Адольфа Гитлера 1939 года: «После всего этого кто вспоминает об истреблении армян».
Резолюция упоминает Холокост евреев в годы Второй мировой войны, а также яркие примеры насилия в Камбодже, Боснии, �?раке, Руанде, Судане, а также в Сирии и �?раке со стороны «�?сламского государства».