Մահվան մահճում աղոթում էր հայերեն. միսիոներ Աննա Հեդվիգ Բյուլի մասին նոր ֆիլմը համացանցում է
Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված «Աննա Հեդվիգ Բյուլ» կամ «Վերջին աղոթքը» փաստավավերագրական ֆիլմը համացանցում է: Կինոնկարը պատրաստել են «Sharm Pictures»-ը և «Yan Team Production»-ը` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի պատվերով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Sharm Pictures»-ից, ֆիլմը պատմում է էստոնացի միսիոներ Աննա Հեդվիգ Բյուլի մասին, ով 1909 թվականին առաջին անգամ ոտք դրեց Արևմտյան Հայաստան, Մարաշ, Կիլիկիա և այդ ժամանակվանից դարձավ  հայերի մեծ բարեկամը` հետագայում իր կյանքը նվիրելով Եղեռնից փրկված հայ որբերին և այրիներին: Նա իր գործունեությունը շարունակեց նաև Սիրիայում, Հալեպում` զբաղվելով տարագիր հայերի կենսական կարևորության հարցերով, դարձավ հազարավոր որբերի Մայրը, իսկ այրիների համար եղավ քույր:
26 րոպե տևողությամբ ֆիլմը հիմնված է իրական փաստերի, Բյուլի և նրան հասցեագրված որբերի նամակների վրա: Ֆիլմում տեղ են գտել նաև 1909-ից  մինչև 1980 ական թվականներին հայերի ճակատագրին վերաբերող   պատմական ակնարկներ: Ներկայացվում է նաև Հայոց ցեղասպանության պատմական իրողությունը, ինչպես նաև Հալեպում հայերի կյանքը` 1915 թվականից հետո:
Կյանքի վերջին տարիները Բյուլ Մայրիկն անցկացրել է գերմանական ծերանոցներից մեկում։  90-անց զառամյալ կինը՝ մահվան մահճում պառկած, մոռացել էր այն 6 լեզուները, որոնց նա ազատորեն տիրապետում էր և աղոթում էր հայերեն։
«Իմ սիրտը հայկական է», -այսպես է ասել Բյուլ Մայրիկը: Եվ այդ սիրտը միշտ նրանց հետ էր, ում ջերմացրել էր, փրկել:  Հայերի մեկ սերունդ չէ, որ փայփայում է նրա մասին հիշողությունները:
Սցենարի հեղինակը Սոնա Ալեքսանյանն է, ռեժիսորը Վահե  Յանը: Օպերատորը`  Ռոբերտ Խարազյանը, իսկ պրոդյուսերը՝ Կարեն Ղազարյանը:

На смертном одре она молилась по-армянски: новый фильм о миссионерке Анне Хедвиг Бюль уже в интернете
Документально-хроникальный фильм “Анна Хедвиг Бюль или последняя молитва” уже в интернете. Картина подготовлена компаниями “Sharm Pictures” и “Yan Team Production” по заказу Государственной комиссии, координирующей мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян.
Как сообщили “Арменпресс” из компании“Sharm Pictures”, фильм рассказывает об эстонской миссионерке Анне Хедвиг Бюль, которая в 1909 году впервые ступила на землю Западной Армении – в Мараш, Киликию – и с тех пор стала большим другом армян, посвятив в дальнейшем свою жизнь спасшимся от Геноцида армянским сиротам и вдовам. Она продолжила свою деятельность также в Сирии – в городе Алеппо, занимаясь жизненно важными для беженцев-армян вопросами, став Матерью для тысяч сирот и сестрой для многих вдов.
Фильм продолжительностью в 26 минут основан на реальных фактах – переписке между Бюль и сиротами. В фильме, вобравшем в себя события с 1909 по 1980 годы, нашли место исторические очерки, посвященные судьбам армян, показаны исторические реалии о Геноциде, а также то, как сложилась судьба беженцев-армян в Алеппо после 1915 года.
Последние годы жизни Мама Бюль провела в одном из немецких домов престарелых. Уже очень старая женщина, за 90, на смертном одре забыла все 6 языков, которыми она свободно владела, но молилась на армянском!
“У меня армянское сердце”,- так считала Мама Бюль. �? оно всегда с теми, кого спасло и обогрело. Уже не одно поколение армян трепетно бережет ее имя.
Автор сценария фильма – Сона Алексанян, режиссер – Ваге Ян, оператор – Роберт Харазян, продюсер – Карен Казарян.