Մեկնարկել է «Տատիկից՝ զինվորին» նախագիծը, որի շրջանակներում սահմանամերձ գյուղերում ապրող տատիկներին «Հայրենիքի դարպասներ» սոցիալական հասարակական կազմակերպության կողմից կտրամադրվի գաթա թխելու և գուլպա գործելու համար անհրաժեշտ մթերքներ և թելեր: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է «Հայրենիքի դարպասներ» սոցիալական հասարակական կազմակերպության Ֆեյսբուքյան էջից:
Հունվարի 28-ին թարմ գաթաները և տաք գուլպաները կհասցվեն այդ սահմանամերձ գյուղերի ու մեր երկրի սահմանների անառիկությունն ապահովող զինվորներին:
Բոլոր մթերքները կգնվեն սահմանամերձ գյուղերից, նախագիծը կիրականացվի «Սահմանամերձ գյուղերի երեխաները Թումոյում» նախագծում ընդգրկված երեխաների ակտիվ մասնակցությամբ:
Մեր տատիկներին ևս մեկ անգամ առողջություն և երկար տարիների կյանք ու մեր երկրի խաղաղությունն ապահովող զինվորներին` բարի ծառայություն մաղթենք:

From an old woman to a soldier
The “From an Old Woman to a Soldier” Project has been launched. Through this project, the “Hayreniki Darpasner” (Gates of the Homeland) social non-governmental organization will provide old women living in Armenia’s bordering villages with the food and strings needed to make the Armenian gata pastry and knit socks, as posted on the Facebook page of the “Hayreniki Darpasner” (Gates of the Homeland) social non-governmental organization, according to Hayern Aysor.
On January 28, the fresh gatas and warm socks will be delivered to the soldiers defending those bordering villages and the entire country.
All foods will be purchased from the bordering villages. The project will be carried out with the active participation of the children engaged in the Children of Bordering Villages at TUMO” Project.
Let us wish old Armenian women health and longevity, and let us wish that our soldiers ensuring peace in our country serve in peace.