Նիդերլանդներում սկսել է գործել նոր՝ «Կիլիկիա» մշակութային միությունը
Դեկտեմբերի 6-ին Նիդերլանդների Պուրմերենդ քաղաքում սկիզբ դրվեց նորաբաց հայկական «Կիլիկիա» մշակութային կենտրոնի գործունեությանը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում է «Նիդերլանդական օրագիրը»:
Մեկնարկին ներկա էին Նիդերլանդների տարբեր վայրերից եկած հայ  համայնքի  150-ից ավելի  ներկայացուցիչներ, որոնց թվում Մաաստրիխտի  Սուրբ Կարապետ եկեղեցու ատենապետ Պրն․Լեւոն Սարգիսը, Դորդրեխտի ծխական խորհրդի ատենապետ պրն․ Հակոբ Փանոսյանը և այլք:
Օրակարգը սկսվեց ՀՀ Ազգային օրհներգով, որից հետո բացման խոսքով ելույթ ունեցավ «Կիլիկիա» մշակութային միության հիմնադիր, ատենապետ դոկտոր Զարեհ Հովհաննեսյանը, ով խոսեց կենտրոնի ապագա անելիքների մասին: Բանախոսի բնորոշմամբ’ Կիլիկիայի հիմնական նպատակը, հայության ջանքերը ի մի բերելն է, միմյանց հետ կապերի ու շփումների  ամրապնդումը։  Յուրաքանչյուր հայ պետք է իրեն լիարժեք կարողանա դրսևորել  կազմակերպության  ներսում, հանդես  բերի իր հնարավորություններն ու կարողությունները  մշակութային, կրթական ու այլևայլ տարբեր ձեռնարկներում։
Կիլիկիայի ձեռնադրումն ամփոփելու է հայկական ավանդական ծեսերն ու տոնակատարությունները՝  պահպանելով և հավատարիմ մնալով  հայ քրիստոնեական ինքնությանը, միաժամանակ փորձելով աջակից ու ներգրավված լինել տեղի հասարակական, քաղաքական կյանքին, դառնալ Նիդերլանդների լիարժեք քաղաքացիները:
«Կիլիկիա»-ի մեկնարկը տրված է. Նիդերլանդներում սկիզբ դրվեց ևս մեկ հայ կառույցի, որը որդեգրել է հայապահպանության նվիրական խնդիրները:
Բացման արարողության մշակութային բաժնում գեղեցիկ ելույթներ ունեցան դաշնակահար Մեղրիկ Կարապետյանը, ասմունքողներ Հովսեփ եւ Շաղիկ Ասատուրյանները, Սեւակ Հովհաննեսյանը (դաշնամուր) եւ այլք։
Միջոցառման պաշտոնական մասին հաջորդեց ճաշկերույթը: Ուրախ սեղանի շուրջ  ներկաները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ միմյանց հետ, շփվել իրենց տպավորություններով, ապագայի համար կազմել տպավորիչ ծրագրեր:
«Կիլիկիա» հայ մշակութային կենտրոնն ունի  նույնանուն կայք, որտեղ զետեղված են անհրաժեշտ տեղեկություններ: Ցանկացողները կարող են կապ հաստատել այցելելով  http://www.kilikia.nl/ կայքը:

New Kilikia Armenian Cultural Center opens its doors in the Netherlands
On December 6, the Kilikia Armenian Cultural Center opened its doors in Purmerend, Netherlands, reports the Diary of the Netherlands to Hayern Aysor.
Among the guests at the opening ceremony were over 150 representatives of Armenian communities from different parts of the country, including chairman of the Saint Karapet Church of Maastricht Levon Sargis, chairman of the parish council of Dordrecht Hakob Panosyan and others.
The event began with a performance of the Armenian national anthem, followed by an opening speech by founding diretor of Kilikia Armenian Cultural Center, Dr. Zareh Hovhannesyan, who talked about the Center’s future activities. According to the speaker, the main purpose of the Center is to consolidate the efforts of Armenians and strengthen their ties and contacts. According to him, every Armenian needs to be able to show his or her potential within the organization and during cultural, educational and other kinds of events.
Traditional Armenian rituals and celebrations will be held at the Center, preserving and staying true to the identity of Christian Armenians and trying to have the Armenians engaged in social and political life and become the full-fledged citizens of the Netherlands.
The Kilikia Armenian Cultural Center has opened its doors and serves as another Armenian organization that has adopted the cherished objectives to preserve the Armenian identity.
The opening ceremony included beautiful performances by pianists Meghrik Karapetyan and Sevak Hovhannesyan, reciting of poems by Hovsep and Shaghik Asaturyans and more.
The official part of the ceremony was followed by a banquet during which the gathered had a chance to get acquainted with each other, share their impressions and form plans for the future.
The Kilikia Armenian Cultural Center has its website where you can find information that you need. You can contact the Center by visiting the website at http://www.kilikia.nl/.