Սիրիահայ և հայաստանցի արվեստագետների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ «Կոչեմ ապրողաց» խորագրով համերգը
Նոյեմբերի 24-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Հալեպ» հայրենակցական բարեսիրական հասարակական կազմակերպության համատեղ նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Կոչեմ ապրողաց» խորագրով համերգը: Սիրիահայ և հայաստանցի արվեստագետների մասնակցությամբ համերգը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը, նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, մտավորականներ, հյուրեր՝ Հայաստանից և Սփյուռքից:
Դեյր Զորի մասին պատմող ֆիլմի հատվածներին զուգահեռ՝ սիրիահայ երգիչներ և երաժիշտներ Անի Մոմճյանը, Ցոլեր Կարագուլյանը, Պերճ Քարազյանը, Պողոս Բեյազբեկյանը, Հակոբ Ֆաքճյանը, Շահե Քեշիշյանը, Արսեն Գրիքորյանը (Մրո) հանդես եկան Կոմիտասի և այլ հայ հեղինակների կատարումներով:
Հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ նաև ֆիլմում լսելու 102-ամյա Ներսես Այվազյանին: Ներսես պապը թոռներին էր պատմում էրգրից բերած լուսանկարների պատմությունը:
Համերգի ավարտին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանն ընթերցեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը, որում մասնավորապես նշված էր. «Շնորհակալ ենք Ձեզ, որ, չնայած բազմաթիվ արհավիրքներին, շարունակում եք ստեղծագործել՝ պահպանելով սիրիահայ մշակույթի լավագույն ավանդույթները, շարունակում եք ապրել ու արարել՝ հարստացնելով և զարգացնելով հայկական մշակույթը: Օսմանյան Թուրքիայում նախապես ծրագրված և պետական մակարդակով կազմակերպված կոտորածի հետևանքով ցեղասպանվեց և հայրենազրկվեց մի ամբողջ ժողովուրդ: Ազգի մի ստվար հատված դարձավ աշխարհասփյուռ: Դեյր Զորի ճանապարհով Սիրիա հասած մեր հայրենակիցները չընկրկեցին, չհաձնվեցին, այլ հառնեցին ինչպես փյունիկ` ապացուցելով, որ ոչ մի եղերագործություն չի կարող ընկճել Հայի կենսասեր ոգին»:
Ֆ.Զաքարյանը նշեց, որ հայ ժողովուրդը մշտապես անսահման երախտագիտությամբ է հիշելու արաբ ժողովրդի ցուցաբերած անուրանալի աջակցությունը: «Պատմության խաղացած հերթական չար կատակի հետևանքով սիրիահայությունը կրկին բռնեց գաղթի ճամփան, սակայն այս անգամ արդեն այդ ճանապարհը բերեց Մայր հայրենիք՝ մեկ անգամ ևս հաստատելով ապրելու ու արարելու մեր դարավոր ձգտումն ու իրավունքը», – նշեց նա:

Syrian-Armenian artists and artists of Armenia performed at “Kochem Aproghats” (I Call to the Living) concert
On November 24, Syrian-Armenian artists and artists of Armenia gave a concert called “Kochem Aproghats” (I Call to the Living) and dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. The concert was organized by the RA Ministry of Diaspora and “Aleppo” Compatriotic Charitable Non-Governmental Organization and was held at Komitas Chamber Music Hall in Yerevan.
Among the guests were RA Deputy Minister of Diaspora Vahagn Melikyan, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan, intellectuals and guests from Armenia and the Diaspora.
While parts of a film about Deir ez-Zor were being shown, Syrian-Armenian singers and musicians Ani Momjian, Tsoler Karagulian, Berge Karazian, Boghos Beyazbekian, Hagop Fakjian and Shaheh Keshishian, Arsen Grigoryan(Mro) performed the songs of Komitas and other Armenian composers.
The attendees also had a chance to listen to 102-year-old Nerses Ayvazyan in the film. Nerses was sharing the story of photos brought from the Ergir (Historic Homeland) with his grandchildren.
In the end, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan read Minister Hranush Hakobyan’s welcome speech which particularly read as follows: “We thank you for the fact that, in spite of several disasters, you continue to create, preserve the best traditions of Syrian-Armenian culture and continue to live and work to enrich and help develop Armenian culture. An entire nation was subject to genocide and was deprived of its homeland as a result of the massacres planned and organized by the government in the Ottoman Empire. Most of the nation became scattered across the globe. Our compatriots having reached Syria through Deir ez-Zor didn’t break down and didn’t give up, but rose like the phoenix and proved that no genocide can break the spirit of the Armenians to live.”
Zakaryan mentioned that the Armenian people will always remember the unforgettable support that the Arabs showed to the Armenians. “History played a cruel joke and made the Syrian-Armenians migrate once again, but this time the road led them to the Mother Homeland, affirming once again the right and aspiration that we have had for centuries, that is, the right and aspiration to live and create,” Zakaryan mentioned.