Հրանուշ Հակոբյան.«Հայաստանի ու հայ ժողովրդի ապագան քո ձեռքերում է, հա՛յ ուսանող»
Ուսանողության միջազգային օրվա առթիվ իմ շնորհավորական խոսքն եմ ուղղում հայ ուսանողին՝ Հայաստանում և նրանից դուրս:
Այս օրը, սկսված երկրորդ աշխարհամարտի օրերին, ֆաշիզմի դեմ պայքարում և ողբերգական իրադարձությունների ելքով՝ չեխ ուսանողության կորուստների և համակենտրոնացման ճամբար գերեվարմամբ հիշատակվեց: Օր, որ հետագայում դառնալու էր ուսանողության ազատամտության, իրենց հայրենիքների անկախության, աշխարհում խաղաղության համար պայքարի ուժի, կամքի դրսևորման միջազգային օր: Սրանով հանդերձ, տոնը ևս մեկ անգամ շեշտում է ուսանողության՝ երիտասարդ լինելու և իր ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու կարևորությունը, նշանակությունը որպես հասարակության ավանգարդային ուժ, երկրի ապագան կերտող:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Հայաստանի բուհերում և աշխարհի տարբեր երկրների համալսարաններում, միջին մասնագիտական հաստատություններում սովորող հայ երիտասարդներին, ովքեր անցկացնում են իրենց կյանքում, ուսանողական, թերևս ամենաթանկ ու քաղցրահուշ տարիները:
Հայ ուսանողությունն այսօր քաջ գիտակցում է, որ երկրի տնտեսական, սոցիալական բնագավառներում, հասարակական կենսագործունեության տարբեր ոլորտներում առկա համազգային բազմաթիվ և դժվար խնդիրների լուծումը պայմանավորված է առաջին հերթին հենց իրենով, որ Հայաստան երկրի՝ իր Հայրենիքի ապագան իրենն է, և որ պետության, հասարակության զարգացման գործընթացներում, նորագույն տեխնոլոգիաների հարաճուն փոփոխման և զարգացման պայմաններում ինքն ունի մեծ դերակատարություն: Այսօրվա ուսանողությունը, երիտասարդությունն է հանդիսանում հազարամյակներով ձեռք բերված հոգևոր-մշակութային ազգային արժեքների կրողը, և, պահպանելով ու զարգացնելով դրանք՝ պետք է փոխանցի հաջորդ սերունդներին:
Այսօրվա հայ ուսանողը, առաջատար է նորարարության, ՏՏ ոլորտներում, բազմաթիվ հաջողություններ է գրանցել թե՛ մեր երկրում և թե՛ միջազգային մակարդակով, քանի որ բանիմաց է, կիրթ է ու բարձր արժեքներ է կրում: Եվ ամենակարևորը՝ պատրաստ է ներդնելու իր ներուժն ու կարողությունները հանուն մեր երկրի բարօրության:
Առանձնապես ուզում եմ շնորհավորել Հայաստանում սովորող սփյուռքահայ ուսանողներին, որոնց առջև ավելի մեծ խնդիրներ են դրված. վերադառնալով իրենց բնակության երկրներ և կայանալով որպես մասնագետներ, իրականացնել օտար երկրներում ապրող հայ սերունդների հայապահպանության առաքելություն, ստեղծել հայկական ընտանիք, ապահովել Հայրենիքի հետ իրենց համայնքների, հայկական կառույցների կապն ու գործակցությունը՝ ի շահ Հայաստանի զարգացման:
Առանձնահատուկ դերակատարություն ունեն արտերկրի համալսարաններում սովորող հայաստանցի ուսանողները, ովքեր Հայաստանից մեկնելով արտերկիր` պատասխանատվություն են կրում Հայրենիքի հանդեպ. նրանք Հայաստանի յուրատեսակ դեսպաններն են և պետք է ամեն ինչ անեն հայրենի պետության անունն ու հեղինակությունը բարձր պահելու և իրենցով սփյուռքի մեր հայրենակիցներին, ինչու չէ` բնակության երկրի հանրությանը Հայաստան երկիրը առավել ճանաչելի ու սիրելի դարձնելու համար: Եվ, որ ամենակարևորն է, ստանալով մասնագիտական որակավորում, վերադառնան և իրենց գիտելիքները ծառայեցնեն իրենց երկրի բարգավաճմանը:

Грануш Акопян: «Будущее Армении и армянского народа в твоих руках, армянский студент»
По случаю Международного дня студентов шлю свои поздравления армянским студентам – в Армении и за ее пределами.
Этот день, начиная с периода Второй Мировой войны, отмечается в память о чешских студентах, павших в борьбе против фашизма и сосланных в концентрационные лагеря. День, впоследствии ставший Международным днем проявления свободомыслия студенчества, его силы, воли в борьбе за независимость своей родины и мир во всем мире. При этом праздник еще раз подчеркивает важность молодости студенчества и наиболее эффективного использования его потенциала, значение как авангардной роли общества, строителей будущего страны.
Горячо поздравляю армянскую молодежь, обучающуюся в вузах Армении и различных университетах мира, в средних профессиональных заведениях, которые проводят самые дорогие и приятные студенческие годы своей жизни.
Армянское студенчество сегодня прекрасно сознает, что решение многочисленных общенациональных и сложных проблем, имеющихся в экономической, социальной сферах страны, в различных сферах общественной жизнедеятельности в первую очередь обусловлено именно им, что будущее Армении, его Родины, в его руках и что в процессах развития государства, общества, в условиях постоянного изменения и развития новейших технологий ему отведена важная роль. Сегодняшнее студенчество, молодежь являются носителями духовно-культурных национальных ценностей, накопленных за тысячелетия, и сохраняя и развивая их, должны передать последующим поколениям.
Сегодняшнее армянское студенчество – в авангарде новаторства, сферы �?Т, зафиксировало множество успехов как в нашей стране, так и на международном уровне, поскольку является знающим, образованным носителем высоких ценностей. �? самое главное – готово посвятить свой потенциал и возможности процветанию нашей страны.
Особо хочу поздравить обучающихся в Армении студентов из числа армянской Диаспоры, перед которыми стоят еще более масштабные задачи: по возвращении в страны постоянного проживания и состоявшись как специалисты, осуществлять миссию сохранения армянства проживающих на чужбине поколений армян, создавать армянские семьи, обеспечивать связь и взаимодействие с Родиной их общин, армянских школ на благо развития Армении.
Особая роль возлагается на студентов из Армении, обучающихся в зарубежных университетах, которые, отправившись из Армении за рубеж, несут ответственность перед Родиной: они являются своеобразными послами Армении и должны сделать все, чтобы высоко держать имя и авторитет родного государства, сделать еще более узнаваемой и любимой страну Армения для наших соотечественников в Диаспоре, и, почему бы нет, общественности страны пребывания. �? самое главное – получив профессиональную квалификацию, возвратиться и поставить свои знания на службу процветания Родины.