«Հայոց ցեղասպանությունը պատմության չփակված էջն է». Աշոտ Ջազոյան
Այս տարվա մարտին Հայաստանում տեղի է ունեցել «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա համաժողովը, որին մասնակցել է ավելի քան 150 լրագրող՝ աշխարհի 35 երկրներից:
Մեդիամաքսի խնդրանքով միջոցառման կազմակերպիչներից մեկը՝ «Լրագրողների ընկերակցություն» մեդիա կոնգրեսի խորհրդի ղեկավար, ՌԴ Լրագրողների միության քարտուղար Աշոտ Ջազոյանն ամփոփել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումների լուսաբանումը համաշխարհային մամուլում:
Աշոտ Ջազոյանի «Սիրով Էրմիտաժ» («Эрмитаж с любовью») վավերագրական ֆիլմը վերջերս Յալթայում՝ «Միասին» («Вместе») ХVI միջազգային հեռուստա-կինոհամաժողովի շրջանակում, «Գաղափարի թարմության եւ փայլուն ռեժիսորական աշխատանքի համար» արժանացել էր ԱՊՀ մասնակից երկրների Միջխորհրդական վեհաժողովի հատուկ պարգեւին:
– Պարոն Ջազոյան, այս տարի Ձեր ղեկավարած մեդիա կոնգրեսի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա համաժողովը, որի հիմնական թեմաներից էր Հայոց ցեղասպանությունը: Ի՞նչ արձագանք ունեցավ այն:
– «Արարատի ստորոտին» մեդիա համաժողովը լրագրողների մասնագիտական հանդիպում էր, որի արձագանքն անմիջապես ձեւավորվեց մամուլի էջերում, հեռուստառադիոալիքներում, միջազգային լրատվական գործակալությունների կայքերում: Այս տարի Հայաստան այցելեցին 35 մոտ եւ հեռավոր երկրներից ավելի քան 150 առաջատար լրագրողներ՝ սկսած Հարավային Կորեայից մինչեւ Արգենտինա, այնպես որ կարելի է խոսել մեդիա հարթակում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ կապված ծավալուն եւ արդյունավետ ուղերձի ստեղծման մասին:
Ի դեպ, կցանկանայի հիշեցնել, որ մենք այսօր պետք է հիշենք ու նշենք այն լրագրողների, միսիոներների ու ակտիվիստների նվիրվածությունը, որոնք դիվանագետների ու պետական գործիչների հետ հավասար տարածում եին ԶԼՄ-ներում 1895-1923 թթ. հայերի դեմ կատարած սարսափելի ոճրագործության մասին տեղեկությունները: Լրագրողական համախմբվածությունն արտահայտվեց նաեւ համաժողովի օրերին, երբ Ցեղասպանության զոհերի «Ծիծեռնակաբերդ» հուշահամալիրում լրագրողները «Հիշողության եւ դատապարտման շրջան» կազմեցին հավերժական կրակի մոտ՝ միջազգային հանրությանը ցուցադրելով իրենց միասնականությունը՝ Հայոց ցեղասպանության քաղաքականության դատապարտման հարցում:
Խոսելով Հայաստան կատարած այցի հետ կապված լրագրողական մեկնաբանությունների մասին՝ ես կցանկանայի հատուկ նշել, որ դրանց բովանդակությունը մեծապես պայմանավորված էր մեդիա համաժողովի մասնակիցների առջեւ ՀՀ նախագահի ելույթով: Բացառապես փաստերի վրա հիմնված ու գնահատականների տեսակետից զուսպ նրա խոսքը, ինչպես նաեւ վստահությունը, որ Հայաստանը չունի թշնամիներ, գտավ իր արձագանքը միջազգային լրատվամիջոցներում:
Սակայն Հայաստանի մասին սկսում են ավելի հաճախ խոսել որպես միջազգային քաղաքականության օբյեկտի, այլ ոչ թե սուբյեկտի մասին: Մինչդեռ, ինձ թվում է, որ երկիրն ունի ներուժ, եւ առաջին հերթին մտավոր, իր խոսքն ասելու միջազգային դիվանագիտության ոլորտում՝ նախ վերանայելով սեփական աշխարհաքաղաքական դերը տարածաշրջանում:
Այլ կերպ ասած, այսօր մեր երկիրը չի կարող բավարարվել փակուղային մի իրավիճակով: Հայաստանը կարող է հանդես գալ սեփական նոր եւ արդյունավետ նախաձեռնություններով տարածաշրջանում, որտեղ հատվում են առաջին հերթին Ռուսաստանի, Իրանի ու Վրաստանի շահերը:
– Հաճախ նշվում է, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը դառնալու է նոր փուլի սկիզբ: Ըստ Ձեզ՝ որո՞նք պետք են լինեն Հայաստանի հետագա գործողությունները:
– Մարդկության դեմ գործված հանցագործությունները, ինչպիսին Ցեղասպանությունն է, չունեն վաղեմության ժամկետ, հետեւաբար որեւէ տարելից, այդ թվում՝ նույնիսկ 100-ամյակը, չի կարող բեկումնային պահ լինել:
Ցեղասպանությունը պատմության շրջված, սակայն չփակված ողբերգական գլուխն է՝ եւ ոչ միայն հայ ժողովրդի համար: Այստեղ ժամանակի հասկացողությունը պարզապես բացակայում է: Կարծում եմ՝ իրեն ժամանակակից քաղաքակրթության հետ կապող ցանկացած պետության պարտականությունն է ճանաչել եւ դատապարտել ХХ դարի առաջին ցեղասպանությունը:
Բնականաբար, «Ծիծեռնակաբերդ» հուշահամալիրի մոտ ապրիլի 24-ին ես կցանկանայի տեսնել ՄԱԿ-ի բոլոր երկրների ղեկավարներին: Դա կնշանակեր, որ աշխարհը թեւակոխել է ընդհանուր բարոյական արժեքների քաղաքակրթության մի նոր փուլ: Սակայն, ցավոք, դա ամենեւին այդպես չէ: Նոր դարի առաջին 15 տարիների ընթացքում մենք դարձել ենք նոր ողբերգության, միջազգային լարվածության նոր աճի, երկակի ստանդարտների, միայն այժմեական շահերից ելնող քաղաքական քայլերի ականատես, եւ այդ ամենը հանգեցրել է Հայաստանի սահմանի մոտակայքում նոր չարիքի ստեղծմանը եւ աճին՝ ISIS անունով:
Եթե խոսենք ՀՀ քաղաքականության նոր հեռանկարների մասին, ապա, կարծում եմ, որ դա պետք է լինի Հայաստանի՝ Արեւմուտքն ու Արեւելքը իրար միացնող կամուրջի պատմական նշանակության վերականգնումը:
Հայաստանը եզրափակում է Եվրոպայի քրիստոնեական գիծը՝ միեւնույն ժամանակ լինելով ասիական առաջին դարպասը: Հենց այստեղ՝ Արարատի ստորոտին, կարող է մեկնարկել նոր Նոյի տապանի շինարարությունը՝ որպես վերածննդի ու միջքաղաքակրթական երկխոսության խորհրդանիշ: Նոր փուլը, իհարկե, կապված է էլիտաների փոփոխման, նոր քաղաքական ուժերի իշխանության գալու հետ, որոնց համար ապագան կենսական տարածության բնական թարմացումն է:
Ես նկատի ունեմ երիտասարդությունը, որը սակագների հետ կապված թեժ, էլեկտրականացված ամռան ընթացքում ցուցադրեց իր տարիքի համար ցնցող գիտակցություն ու զսպվածություն, եւ, ինչը կարեւոր է, տեղի չտվեց առանձին քաղաքական գործիչների փորձերին՝ իրենց տեղավորելու այժմեական միջազգային ու գաղափարական կուսակցական արժեքների համակարգում:
– Իսկ ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի ու Սփյուռքի համագործակցությունը Ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
– Այդ բաժանումը ես շատ պայմանական եմ համարում: Նախ եւ առաջ`մենք մի ազգ ենք, մեկ պատմական ճակատագիր ունեցող մարդիկ, որոնք, թերեւս, ապրում են տարբեր երկրներում: Այդ բոլոր մարդկանց միավորում է մեկ Հայրենիքը՝ Հայաստանը: Դա թույլ տվեց ոչ միայն միավորել բոլոր հայերին Ցեղասպանության ճանաչման հարցում, այլեւ ընդունել Համահայկական հռչակագիրը, որն արտահայտում է հայերի դիրքորոշումը պատմական իրադարձությունների եւ մոտեցումները ապագայի հանդեպ: Եվ այստեղ, ինձ թվում է, հետագա կարեւորագույն ռազմավարական քայլը պետք է լինի Հայաստանից դուրս ապրող ազգակիցների ներգրավվումը հանրապետության ոչ միայն քաղաքական, այլ նաեւ տնտեսական կյանքում:
Այս տարի ընդունված հռչակագրին պետք է հետեւի Համահայկական տնտեսական ծրագիրը, որը կառուցված կլինի ոչ միայն անձնական նվիրաբերությունների, այլ եւփոխադարձ շահերի վրա: Եվ առաջին հերթին դա վերաբերում է ռուս-հայկական հարյուրավոր ձեռնարկությունների գործունեության արդյունավետությանը:
Արդյունաբերական լճացումը թուլացնում է երկիրը եւ խթանում է արտագաղթը: Բարգավաճող հայրենիքն անհրաժեշտ է ոչ միայն Հայաստանի բնակիչներին, այլեւ արտասահմանում, այդ թվում, իհարկե, Ռուսաստանում, բնակվող հայերին: Բայց դրա համար պետք է տնտեսությունը հիմնել մարդկանց շահերի հիման վրա եւ այդ ժամանակ հանրապետությունը կդադարի արտագաղթի վայր լինել՝ դառնալով հայության եւ հարեւան երկրների համար ձգողության կենտրոն: Եվ վերադառնալով նախորդ հարցին՝ տնտեսապես բարգավաճող պետության փաստարկները միշտ ավելի ծանրակշիռ են միջազգային հարթակում:
– Վերջին տարիներին Թուրքիայում ավելի շատ է խոսվում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին: Որքանո՞վ են, ըստ Ձեզ, անկեղծ այդ ձգտումները:
– Կարծում եմ՝ ամեն բան կախված է այդ գործողությունների պատճառներից: Եթե դա այսօրվա քաղաքական ղեկավարության խաղերն են, որը քաջություն չունի հրաժարվելու Օսմանյան կայսրության ֆաշիստական գաղափարախոսությունից, որի հետեւանքով տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանությունը, ապա ես չէի վստահի այդ ամենին: Սակայն բացառված չէ, որ շատ գործողություններ առաջ են քաշվել թուրքական հանրության առաջատար հատվածի կողմից, եւ այդ դեպքում անարդարացի կլիներ կասկածամտություն դրսեւորել:
Անհրաժեշտ է վերլուծել յուրաքանչյուր առանձին փաստ եւ մշակել համարժեք պատասխան քայլեր: Ես կվստահեի Թուրքիայի ԵՄ հարցերով նախարարին. այդ խիզախ քաղաքական գործիչը ոչ միայն չվախեցավ ապրիլի 24-ին ներկա գտնվել Անկարայի հայկական եկեղեցում հիշատակման ծեսին, այլ նաեւ հետագայում հաստատել է Ցեղասպանության հետ կապված իր դիրքորոշումը մի շարք ելույթներում:
Կասկած չկա,որ թուրք հասարակությունը, որն ընտրել է ժողովրդավարական զարգացման ուղին, պետք է ճանաչի իր մեղքը 15 թվի դեպքերի համար: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա թուրք ժողովուրդը երբեք չի եղել մեր երկրի թշնամին: Այդ պատճառով պետք է խուսափել տեղի ունեցած ողբերգությունը որպես միջկրոնական հակամարտություն գնահատելուց: Շատ հայեր փրկվեցին՝ փախչելով Լիբանան, Սիրիա եւ այլ մուսուլմանական երկրներ: Մարդկանց սպանում էին ազգային հողի վրա, Օսմանյան կայսրության, ինչպես արդեն նշեցի, ֆաշիստական քաղաքականության արդյունքում:
– Ի՞նչ հնարավորություններ կան հայ եւ թուրք հասարակությունների միջեւ երկխոսության հաստատման հարցում:
– Ի տարբերություն քաղաքական գործիչների՝ հասարակությունը սահմաններ չի փակել: Կարծում եմ՝ հայերը, ինչպես եւ թուրք հասարակության առաջադեմ հատվածը, բաց են երկխոսության համար: Ինչ վերաբեում է լրագրողներին, ապա «Արարատի ստորոտին» մեդիա համաժողովին ներկա էին 4 թուրք լրագրողներ: Վատ մեկնարկ չէ երկխոսության համար:
«Լրագրողների ընկերակցություն» միջազգային մեդիա կոնգրեսը պատրաստ է հայ եւ թուրք լրագրողների համար հանդիպում կազմակերպել: Այն կարող է տեղի ունենալ փակ սահմանի փշալարի մոտ, Հայաստանում, Թուրքիայում կամ որեւէ այլ երկրում: Մենք գիտենք մեր գործընկերների մասնակցելու պատրաստակամության մասին, մեզ ծանոթ է եւ Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշումը: Պակասում են միայն թուրքական կառավարության երաշխիքները առ այն, որ նման միջոցառման մասնակիցները հետագայում ճնշումների չեն ենթարկվելու:
Ինչպես արդեն նշեցի, թուրք հասարակությունը եւ թուրքական կառավարությունը հաճախ տարաձայնություններ են ունենում պատմական ու ժամանակակից իրողությունների բարոյական գնահատականների հարցում:
– Կարո՞ղ ենք արդյոք խոսել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների արդյունավետության մասին:
– Կազմկոմիտեի մտածված էր աշխատում: Այստեղ աշխատեց ամեն ինչ. եւ ճիշտ ընտրված խորհրդանիշը՝ անմոռուկը, եւ կարգախոսը՝ «Հիշում եմ եւ պահանջում», ինչպես նաեւ տարեկան միջոցառումների ծրագիրը: Ինձ թվում է՝ դրական դեր ունեցավ նաեւ կազմկոմիտեի ղեկավարի պաշտոնում հայ մտավորականության երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչ Վիգեն Սարգսյանի նշանակումը: Սակայն ես չէի առանձնացնի 100-ամյակն այն ամենից, ինչ արվել էր նախորդ տարիներին:
Որոշ տարրեր թվում էին ինչպես հայկական պետության, այնպես էլ արտասահմանյան հայկական կենտրոնների երկարատեւ աշխատանքի տրամաբանական ավարտ: Որոշներն էլ նոր հեռանկարներ էին պարունակում: Այն, որ Հայաստանի ձայնը լսելի դարձավ ամբողջ աշխարհում, անկասկած, կարեւոր է: Սակայն ավելի կարեւոր է ինձ համար, այսպես ասած, ներքին էֆեկտը: Դա ապացույցն էր այն բանի, որ միավորվելով մեկ գաղափարի շուրջ՝ մենք՝ որպես ազգ, ձեռք ենք բերում ուժ, որն ընդունակ է ազդելու ոչ միայն Հայաստանի հետագա ճակատագրի, այլ նաեւ, ու առաջին հերթին, տարածաշրջանային քաղաքական գործընթացների վրա:

Ашот Джазоян: Геноцид армян – перевернутая, но не закрытая глава истории
Эксклюзивное интервью с председателем Совета Медиаконгресса, секретарем Союза журналистов РФ Ашотом Джазояном
В марте этого года в Армении прошел международный медиафорум «У подножия Арарата», на который приехало более 150 журналистов из 35 стран мира. Медиамакс попросил подытожить освещение в мировой прессе мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян, одного из организаторов этого мероприятия, председателя Совета Медиаконгресса, секретаря Союза журналистов России Ашот Джазояна, который совсем недавно на ХVI Международном телекинофоруме «Вместе» в Ялте был награжден специальным призом Межпарламентской Ассамблеи государств-участников СНГ «За новизну идеи и блестящую режиссерскую работу» за документальный фильм «Эрмитаж с любовью».
– Г-н Джазоян, в этом году в Армении по инициативе возглавляемого Вами Медиаконгресса состоялся международный медиафорум «У подножия Арарата», одной из важнейших тем которого стал Геноцид армян. Какие отзывы он получил?
– Медиа форум «У подножия Арарата» – это профессиональная встреча журналистов, и отзыв о нем формировался непосредственно на страницах печати, телерадиоканалах, сайтах международных средств информации. В этом году в Армению приехало более 150 ведущих журналистов из 35 стран ближнего и дальнего зарубежья – от Южной Кореи до Аргентины, так что можно говорить о создании массивного и эффективного большого мессиджа в медиапространстве, касающегося признания Геноцида армян в Османской империи. Кстати, хочу напомнить, что мы должны сегодня отметить и вспомнить самоотверженность журналистов, миссионеров и активистов, которые, наряду с дипломатами и государственными деятелями, распространяли в СМ�? информацию об ужасных преступлениях, совершенных против армян в 1895-1923 годах. Журналистская солидарность проявилась и в дни форума, когда в Мемориальном комплексе памяти жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» журналисты, взявшись за руки вокруг Вечного огня, создали «Круг памяти и осуждения», продемонстрировав мировому сообществу единство в вопросе осуждения политики отрицания Геноцида армян.
Говоря о журналистских комментариях по поводу визита в Армению, мне особо хотелось бы подчеркнуть, что их содержание во многом определилось выступлением перед участниками медиа форума президента Армении. Его основанное исключительно на фактах, сдержанное в оценках слово, как и заверение о том, что у Армении нет врагов, нашли отклик в мировых СМ�?. Однако об Армении чаще говорят не как о субъекте, а как об объекте мировой политики. Между тем, мне кажется, у страны есть потенциал, прежде всего интеллектуальный, сказать свое слово в международной дипломатии, прежде всего переосмыслив свою геополитическую роль в регионе. �?ными словами, сегодня страну не может устраивать ситуация, схожая с тупиковой. Армения может выступить со своими новыми и эффективными инициативами в регионе, где сходятся интересы, прежде всего России, �?рана, Грузии.
– Часто отмечалось, что столетняя годовщина Геноцида станет началом нового этапа. Какими, по-вашему, должны быть дальнейшие действия Армении?
– Преступления против человечества, такие как Геноцид, не имеют срока давности, поэтому никакая дата, ни даже столетие не могут стать переломным моментом. Геноцид – перевернутая, но не закрытая печальная глава истории, и не только для армянского народа. Понятие времени тут просто отсутствует, я думаю, это долг каждого государства, относящего себя к современной цивилизации, признать и осудить первый геноцид ХХ века. Конечно, у мемориального памятника в Цицернакаберде 24 апреля мне хотелось бы видеть лидеров всех государств ООН: это означало бы, что мир вступил в новую фазу цивилизации единых моральных ценностей. Но, к сожалению, это далеко не так, в первые 15 лет нового века мы стали свидетелями горя, новой эскалации международной напряженности, двойных стандартов, политических шагов, оправданных лишь сиюминутной выгодой, приведших к взращиванию недалеко от границ Армении нового монстра зла и мракобесия под названием �?Г�?Л.
Если говорить о новых перспективах политики армянской республики, я думаю, в условиях современного мира это реставрация ее исторического значения как политического и экономического моста между Востоком и Западом. Армения замыкает христианскую ось Европы и, в то же время, это первые врата в Азию. �?менно здесь, у подножия Арарата может начаться строительство нового Ноева Ковчега как символа возрождения и межцивилизационного диалога. Новый этап, конечно, связан и со сменой элит, и с приходом новых политических сил, для которых будущее – это естественное обновление жизненного пространства. Я имею в виду молодежь, которая во время жаркого наэлектризованного лета, связанного с повышением тарифов, проявила поразительную не по годам сознательность и сдержанность и, что важно, не поддалась попыткам отдельных политиков вставить ее в сиюминутные международные и идеологические партийные стандарты.
– А как Вы оцените сотрудничество Армении и армянской Диаспоры в вопросе признания Геноцида?
– Это разделение мне кажется слишком условным: прежде всего, это один народ, люди одной исторической судьбы, хотя и проживающие в разных странах. Всех объединяет одна Родина – Армения. Это позволило не только объединить всех армян в вопросе признания Геноцида, но и принять Панармянскую декларацию, отображающую как позицию народа Армении в отношении исторических событий, так и его взгляд в будущее. �? тут, мне кажется, ближайшим важнейшим стратегическим шагом должно стать привлечение живущих за приделами Армении соотечественников не только к политической, но и экономической жизни республики. За принятой в этом году декларацией должна последовать некая Панармянская экономическая программа, построенная не на принципе только личных пожертвований, а на взаимной выгоде, и в первую очередь это касается эффективности действий сотен российско-армянских предприятий. Промышленный застой ослабляет страну и способствует взрывному росту миграции. Процветающая Родина нужна не только жителям Армении, но и армянам, проживающим за рубежом, и, конечно, России. Но для этого необходимо развернуть экономику к конкретному человеку, и тогда республика перестанет быть местом оттока, а станет притягивающим центром для армянства и сопредельных государств. �?, возвращаясь к предыдущему вопросу, аргументы экономически процветающей страны всегда весомей на международной политической арене.
Фото: из личного архива
– В последние годы в Турции стали все чаще говорить о Геноциде армян и налаживании отношений с Арменией. Насколько искренни, по-вашему, эти стремления?
– Думаю, все зависит от причин этих шагов. Если это игры сегодняшних политических лидеров страны, которым не хватает смелости отказаться от профашистской идеологии Османской империи, результатом которой и стал Геноцид – я бы не верил. Но не исключено, что многие действия спровоцированы прогрессивной частью турецкого общества, и тогда было бы несправедливо скептически относиться к ним. Необходим анализ каждого отдельного факта и разработка адекватных ответных шагов. Я бы поверил министру по делам ЕС Турции, этот смелый политик не только не побоялся присутствовать 24-го апреля на поминальном богослужении в армянской церкви в Анкаре, но и подтвердил свою позицию по признанию Геноцида в ряде своих последующих выступлений. Нет сомнения в том, что турецкому обществу, если оно выбрало демократический путь развития, признание вины за события 15-го года просто необходимо. Что же касается Армении, турецкий народ никогда не был ее врагом. Вот почему надо всячески избегать попыток оценки пережитой трагедии как результата религиозного конфликта. Многие из армян спаслись, бежав в Ливан, Сирию и другие мусульманские страны. Людей убивали по национальному признаку, как я уже сказал, в результате профашистской политики Османской империи.
– Какие возможности существуют для установления диалога между армянским и турецким обществами, и какова роль журналистов в этом деле?
– Общество, в отличие от политиков, не закрывало границ. Я думаю, армяне, как и прогрессивная часть турецкого общества, открыты к диалогу. Что касается журналистов, то на форуме «У подножия Арарата» присутствовали 4 журналиста из Турции. Неплохое начало для диалога. Международный медиаконгресс «Содружество журналистов» готов к организации встречи армянских и турецких журналистов, которая может состояться у колючей проволоки закрытой границы, в Армении, Турции или в любой третьей стране. Мы знаем о готовности коллег принять в ней участие, знакома нам и позиция руководства Армении. Чего не хватает, так это гарантий турецкого правительства в том, что участники подобного диалога в дальнейшем не подвергнуться гонениям. Как я уже упоминал, турецкое общество и турецкое правительство часто расходятся в этической оценке исторических и современных событий.
– Можем ли мы говорить об эффективности мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян?
– Продуманная работа оргкомитета объединила в достижении одной цели различные идеи, рождающиеся в ходе подготовки нестандартные инициативы. �? тут сработало все: и правильно выбранный символ, которым стала незабудка, и лемма «Помним и требуем», и продуманная годовая программа мероприятий. Мне кажется, положительную роль сыграло и назначение председателем оргкомитета представителя нового поколения армянских интеллектуалов Вигена Саргсяна. Но все же я не отделял бы 100-летие от всего того, что было сделано за многие годы. Что-то выглядело логическим воплощением длительной работы, проводимой как армянским государством, так и армянскими зарубежными центрами, в чем-то вырисовывались новые перспективы. То, что голос Армении был услышан во всем мире, – это, безусловно, важно, но куда значимей для меня, так сказать, внутренний эффект – новое доказательство тому, что, объединившись вокруг одной идеи, мы как нация обретаем ту силу, которая способна повлиять не только на дальнейшую судьбу Армении, но и, в первую очередь, на региональные политические процессы.