Փարիզի ահաբեկչությունները կարելի է խորհրդանշական մարտահրավեր համարել. Ֆրանսահայ գործիչ
Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների շարքը վերջին մի քանի տասնամյակի ընթացքում աննախադեպ է Ֆրանսիայի Հանրապետության համար. այդ մասին է խոսում զոհերի թիվը՝ շուրջ 150 մարդ: Հայտարարված է համապետական արտակարգ դրություն, մշտապես մարդաշատ մայրաքաղաք Փարիզի փողոցները, որտեղ տեղի են ունեցել ահաբեկչական գործողությունները, դատարկ են: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) նախագահ Մուրադ Փափազյանը:
Նրա խոսքով՝ ահաբեկչությունները կարելի է խորհրդանշական մարտահրավեր համարել, քանի դրանք տեղի են ունեցել համաժողովրդական միջոցառումների ընթացքում եւ դրանց անցկացման վայրերում:
Ըստ Մուրադ Փափազյանի, երկրի ուժային բոլոր կառույցները բերվել են արտակարգ ռեժիմի:
Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների հետեւանքով զոհվածների եւ պատանդառվածների շրջանում ազգությամբ հայերի առկայության մասին տեղեկություններ, CCAF նախագահի խոսքով, այս պահի դրությամբ չկան:
Նշենք, որ Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում ահաբեկչությունների շարք է գրանցվել յոթ տարբեր վայրերում։ Վերջին տվյալներով, զոհերի թիվն առնվազն 150 է, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են։ Ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն» խմբավորումը։

The terrorist acts in Paris can be considered a symbolic challenge: French-Armenian figure
The series of terrorist acts that have taken place in Paris over the past several decades are unprecedented in the history of the Republic of France. Evidence of that is the fact that the terrorist acts have taken the lives of nearly 150 people. The government has declared a state of emergency in the country, and the crowded streets of Paris where the terrorist acts took place are empty. This is what Chairman of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France (CCAF) Mourad Papazian said in an interview with NEWS.am.
According to him, the terrorist acts can be considered a symbolic challenge since they have taken place during all nation-wide events and at the venues of those events.
Mourad Papazian says all of the country’s force structures are operating under a special regime.
Papazian says there is still no information about any Armenians who have been killed or taken hostage during the terrorist acts that have taken place in Paris.
Let us mention that terrorist acts have been recorded in seven different areas of Paris. Based on the latest statistics, there are at least 150 victims and dozens of injured people. ISIS has taken responsibility for the terrorist acts.