ԱՄՆ-ի Հրեական խորհուրդը կոչ է անում երկրին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ-ում գործող Հանրային հարցերի հրեական խորհուրդը (Jewish Council for Public Affairs) կոչ է արել ԱՄՆ իշխանություններին Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ թուրքերի կողմից հայերի կոտորածները որպես ցեղասպանություն ճանաչել՝ տարիներ շարունակ այս հարցի վերաբերյալ նրբորեն խուսանավելուց հետո, հայտնում է Asbarez.com-ը։
Հրեական խորհուրդն անցած շաբաթ անցկացված իր ամենամյա հանդիպման ժամանակ կոչ է արել հրեական կազմակերպություններին Կոնգրեսի և Սպիտակ տան շրջանում լոբբինգով զբաղվել, որպեսզի նրանք պաշտոնապես ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը։ Խորհրդի խոսնակը չորեքշաբթի օրը հաստատել է, որ բանաձևը խմբի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու առաջին փաստն է։ Շատ հրեական կազմակերպություններ մինչև վերջերս դեմ են եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը՝ տարածաշրջանում Իսրայելի կարևոր դաշնակցին՝ Թուրքիային «չնեղացնելու» համար:
Գլխավոր իսրայելամետ խմբերը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ լոբբինգով են զբաղվել։ Այնուամենայնիվ, 2009 թվականին Գազայի պատերազմում պաղեստինյան «Համաս» շարժման դեմ Իսրայելի պատերազմից ի վեր Թուրքիա-Իսրայել հարաբերությունների վատթարացման հետևանքով իսրայելամետ խմբերը դադարել են Թուրքիայի օգտին լոբբինգ իրականացնել։
Բայց քանի որ կոտորածները «ցեղասպանություն» անվանելը Թուրքիայի և այլ պետությունների հարաբերություններում ճգնաժամ է առաջացրել, մինչև հիմա իսրայելամետ խմբերը փորձել են ակտիվ չաջակցել ճանաչմանը: Հայտարարությունում կոչ է արվում հրեական համայնքին սերտորեն աջակցել ամերիկահայ խմբերի հետ՝ Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի համար։

Еврейский совет США призывает страну признать Геноцид армян
Функционирующий в США Еврейский совет по общественным вопросам (Jewish Council for Public Affairs) призвал власти США, после многолетних искусных уклонений, признать истребление армян турками в период Первой мировой войны как геноцид, сообщает Asbarez.com.
Во время проведенной на минувшей неделе своей ежегодной встречи Еврейский совет призвал еврейские организации заняться лоббингом в рамках Конгресса и Белого дома, дабы они официально признали Геноцид армян. Пресс-секретарь Совета в среду подтвердил, что резолюция является первым фактом признания группой Геноцида армян. Многие еврейские организации до недавнего времени выступали против признания Геноцида армян, дабы «не обидеть» важного  союзника �?зраиля в регионе – Турцию.
Главные произраильские группировки занимались лоббингом против признания Геноцида армян. Тем не менее, вследствие ухудшения отношении          Турция-�?зраиль в результате войны �?зраиля против палестинского движения «Хамас» в Газе в 2009 году, произраильские группы перестали осуществлять лоббинг в пользу Турции.
Но поскольку квалификация истреблений как «геноцид» породило кризис в отношениях Турции с другими государствами, до сих пор произраильские группы старались не содействовать активно признанию. В заявлении содержится призыв к еврейской общине тесно содействовать армянским группам Америки в процессе признания Геноцида армян.