Չեխական «Պլավ»-ի բացառիկ համարը՝ նվիրված հայ գրականությանն ու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին
2015-ի հունիսին լույս տեսավ չեխական «Պլավ» գրական ամսագրի հատուկ համարը՝ նվիրված հայ գրականությանը եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։ Համարի պատրաստումը իրականացրել է ամսագրի խմբագիր Պավլա Նեհասիլովան՝ համագործակցությամբ ՕՐԵՐ եվրոպական ամսագրի։ Առաջին անգամ չեխերենով ներկայացվում են Հայոց ցեղասպանության թեմային նվիրված հայ ժամանակակից գրականության նմուշներ, որոնք վերջին տասնամյակներին արժանացել են ոչ միայն պետական մրցանակների, այլեւ ընդունելություն գտել ընթերցողների շրջանում։ Այս մասին հայտնում է Orer.eu-ն:
Համարի շապիկը, որի վրա գրված է «100 տարի անց», զարդարում է պրահայաբնակ գեղանկարիչ Հովիկ Մուրադյանի հատուկ այս համարի համար պատրաստած կտավի գունեղ պատկերը։
«Ցեղասպանությունը լոկ մեկ ազգի ողբերգությունը չէ, այլ ողջ մարդկության» վերանագրով է բացվում ամսագրի առաջին հարցազրույցը գրաքննադատ, արձակագիր եւ թարգմանիչ Ալեքսանդր Թոփչյանի հետ, որը վարել է ՕՐԵՐ ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանը։ Զրույցում անդրադարձ է կատարվում ցեղասպանության թեմայով լույս տեսած գրականությանը եւ մասնավորապես Թոփչյանի «Եվ անգամ մահից հետո» ու «Բանկ Օտոման» վեպերին։ Ի դեպ, ամսագրում տպագրվել է մի հատված առաջին վեպից, որը թարգմանել է չեխ հայագետ Միլադա Կիլյանովան։ Չեխ հայագետ Աննա Սոխովայի թարգմանությամբ էլ հրատարակվել է արձակագիր Վահագն Գրիգորյանի «Ժամանակի գետը» վեպից մի հատված՝ նվիրված ցեղասպանության պատմությանը։ Սոխովայի թարգմանությամբ տեղ է գտել նաեւ արձակագիր Արմեն Շեկոյանի «Իգդիր» պատմվածքը։ Լիբոր Դվորժակի թարգմանությամբ ներկայացվել է հայտնի դերասանուհի, արձակագիր եւ թարգմանիչ Անահիտ Թոփչյանի ՙԽենթ աղջիկ՚ պատմվածքը՝ «Lady S.D.F. » ժողովածուից։ Առաջին անգամ չեխերենով ներկայացվում է նաեւ մի հատված ռումինահայ հայտնի գրող, սենատոր Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյանը» գրքից, որն արդեն թարգմանվել է եվրոպական տասնյակից ավելի լեզուներով եւ 2015-ի վերջին լույս կտեսնի նաեւ չեխերենով։ Գիրքը թարգմանել է չեխ ռումինագետ Յարմիլա Հորակովան։
Հայ ժողովրդի պատմությանը, մշակույթին, գրականությանն ու ցեղասպանությանն է նվիրված ռուսագետ Ռադկա Ռուբիլինայի «Հայաստան. տարածության, ժամանակի ու սահմանների միջեւ» էսսեն։ Ռադկան աշխատում է Երեւանում՝ ԵԱՀԿ գրասենյակում։ «Պլավ»ի այս համարում տեղ են գտել նաեւ արեւմտահայ պոեզիայի նմուշներ՝ Դանիել Վարուժանի ու Սիամանթոյի բանաստեղծությունները։ Հրատարակվել է Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգություն»ից մի հատված։ Պոեզիայի նմուշները տողացի թարգմանել են Հայկ Ութիջյանը, Միլադա Կիլյանովան, Մարտինա Պիչմանովան, իսկ հանգավորումը կատարել է Լուդեկ Լիշկան։ Առաջին անգամ չեխերենով ներկայացվում է նաեւ հայ դասական Հովհաննես Թումանյանի «Մի կաթիլ մեղրը» գործը՝ Անդրան Աբրահամյանի թարգմանությամբ։ Պոեզիան չեխերենին զուգահեռ ներկայացվում է նաեւ հայերենով։ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված գրականության մասին է խմբագիր Հակոբ Ասատրյանի հոդվածը, որին իր մասնակցությունն է բերել նաեւ թարգմանչուհի Մ.Կիլյանովան։ Հեղինակը անդրադարձ է կատարում ոչ միայն ցեղասպանության թեմայով հայերենով լույս տեսած գեղարվեստական գրականությանը, այլեւ չեխերենով հրատակարված գրքերին։

Czech Plav magazine has released a special issue dedicated to Armenian literature and to the 100th anniversary of the Armenian Genocide
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/10/Plav-04-2015-330.jpg)
In June 2015, Plav literary magazine of the Czech Republic released a special issue dedicated to Armenian literature and to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The issue was prepared by the magazine’s editor Pavla Nehasilova, in association with ORER European magazine. Samples of modern Armenian books devoted to the Armenian Genocide, which have received state awards and have become popular among readers over the past decades, are presented in Czech for the first time, reports ORER.
The cover of the issue reads “100 Years Later” and features the colorful image of the painting that Prague-based Armenian painter Hovik Muradyan created especially for this issue of the magazine.
“Genocide is not merely the tragedy of one nation, but all mankind”=this is the title of the first interview by ORER magazine’s editor-in-chief Hakob Asatryan with literary critic, prose writer and translator Alexander Topchyan. In the interview, Topchyan reflects on the books that have been devoted to the Armenian Genocide and particularly Topchyan’s novels “And Even After Death” and “Ottoman Bank”. The magazine includes an excerpt from the first novel, which has been translated by Czech Armenologist Milada Kilyanova. A part of prose writer Vahagn Grigoryan’s novel “River of Time”, which is devoted to the history of the genocide, has been translated by Czech Armenologist Anna Sokhova and has been printed in the magazine. Prose writer Armen Shekoyan’s short story entitled “Igdir” has also been translated by Sokhova and is also included in the magazine. Libor Dvorzhak’s Czech translation of the short story entitled “Crazy Girl” from the “Lady S.D.F.” collection of famous actress, prose writer and translator Anahit Topchyan is also presented in the magazine. For the first time, readers of the magazine are introduced to an excerpt from famous Romanian-Armenian writer and Senator Varoujan Vosganian’s novel “Book of Whispers”, which has already been translated into more than ten European languages and will also be released in Czech later this year. The translator of the Czech version is expert on Romanian studies Yarmila Horakova.
Russologist Radka Rubilina’s essay entitled “Armenia: Between Space, Time and Borders” is devoted to the history, culture and literature of the Armenia people and the Armenian Genocide. Radka works at the Office of the OSCE in Yerevan. This issue of Plav magazine also includes samples of Western Armenian poetry, particularly the poems by Daniel Varoujan and Siamanto. A part of Grigor Narekatsi’s “Book of Tragedies” has also been printed. The samples of the poems have been translated by Haik Outijyan, Milada Kilyanova and Martina Pichmanova in lines, and the rhymes have been done by Ludek Lishka. Andran Abrahamyan’s Czech translation of classic Armenian writer Hovhannes Tumanyan’s work “A Drop of Honey” (Mi Katil Meghr) is also presented for the first time. The poems are presented in both Czech and Armenian languages. Editor Hakob Asatryan’s article is about books devoted to the Armenian Genocide, and translator M. Kilyanova also participated in writing the article. The author reflects not only on the books in Armenian, but also the books published in Czech.