Չեխական «Պլավ»-ի բացառիկ համարը՝ նվիրված հայ գրականությանն ու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին
2015-ի հունիսին լույս տեսավ չեխական «Պլավ» գրական ամսագրի հատուկ համարը՝ նվիրված հայ գրականությանը եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։ Համարի պատրաստումը իրականացրել է ամսագրի խմբագիր Պավլա Նեհասիլովան՝ համագործակցությամբ ՕՐԵՐ եվրոպական ամսագրի։ Առաջին անգամ չեխերենով ներկայացվում են Հայոց ցեղասպանության թեմային նվիրված հայ ժամանակակից գրականության նմուշներ, որոնք վերջին տասնամյակներին արժանացել են ոչ միայն պետական մրցանակների, այլեւ ընդունելություն գտել ընթերցողների շրջանում։ Այս մասին հայտնում է Orer.eu-ն:
Համարի շապիկը, որի վրա գրված է «100 տարի անց», զարդարում է պրահայաբնակ գեղանկարիչ Հովիկ Մուրադյանի հատուկ այս համարի համար պատրաստած կտավի գունեղ պատկերը։
«Ցեղասպանությունը լոկ մեկ ազգի ողբերգությունը չէ, այլ ողջ մարդկության» վերանագրով է բացվում ամսագրի առաջին հարցազրույցը գրաքննադատ, արձակագիր եւ թարգմանիչ Ալեքսանդր Թոփչյանի հետ, որը վարել է ՕՐԵՐ ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանը։ Զրույցում անդրադարձ է կատարվում ցեղասպանության թեմայով լույս տեսած գրականությանը եւ մասնավորապես Թոփչյանի «Եվ անգամ մահից հետո» ու «Բանկ Օտոման» վեպերին։ Ի դեպ, ամսագրում տպագրվել է մի հատված առաջին վեպից, որը թարգմանել է չեխ հայագետ Միլադա Կիլյանովան։ Չեխ հայագետ Աննա Սոխովայի թարգմանությամբ էլ հրատարակվել է արձակագիր Վահագն Գրիգորյանի «Ժամանակի գետը» վեպից մի հատված՝ նվիրված ցեղասպանության պատմությանը։ Սոխովայի թարգմանությամբ տեղ է գտել նաեւ արձակագիր Արմեն Շեկոյանի «Իգդիր» պատմվածքը։ Լիբոր Դվորժակի թարգմանությամբ ներկայացվել է հայտնի դերասանուհի, արձակագիր եւ թարգմանիչ Անահիտ Թոփչյանի ՙԽենթ աղջիկ՚ պատմվածքը՝ «Lady S.D.F. » ժողովածուից։ Առաջին անգամ չեխերենով ներկայացվում է նաեւ մի հատված ռումինահայ հայտնի գրող, սենատոր Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյանը» գրքից, որն արդեն թարգմանվել է եվրոպական տասնյակից ավելի լեզուներով եւ 2015-ի վերջին լույս կտեսնի նաեւ չեխերենով։ Գիրքը թարգմանել է չեխ ռումինագետ Յարմիլա Հորակովան։
Հայ ժողովրդի պատմությանը, մշակույթին, գրականությանն ու ցեղասպանությանն է նվիրված ռուսագետ Ռադկա Ռուբիլինայի «Հայաստան. տարածության, ժամանակի ու սահմանների միջեւ» էսսեն։ Ռադկան աշխատում է Երեւանում՝ ԵԱՀԿ գրասենյակում։ «Պլավ»ի այս համարում տեղ են գտել նաեւ արեւմտահայ պոեզիայի նմուշներ՝ Դանիել Վարուժանի ու Սիամանթոյի բանաստեղծությունները։ Հրատարակվել է Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգություն»ից մի հատված։ Պոեզիայի նմուշները տողացի թարգմանել են Հայկ Ութիջյանը, Միլադա Կիլյանովան, Մարտինա Պիչմանովան, իսկ հանգավորումը կատարել է Լուդեկ Լիշկան։ Առաջին անգամ չեխերենով ներկայացվում է նաեւ հայ դասական Հովհաննես Թումանյանի «Մի կաթիլ մեղրը» գործը՝ Անդրան Աբրահամյանի թարգմանությամբ։ Պոեզիան չեխերենին զուգահեռ ներկայացվում է նաեւ հայերենով։ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված գրականության մասին է խմբագիր Հակոբ Ասատրյանի հոդվածը, որին իր մասնակցությունն է բերել նաեւ թարգմանչուհի Մ.Կիլյանովան։ Հեղինակը անդրադարձ է կատարում ոչ միայն ցեղասպանության թեմայով հայերենով լույս տեսած գեղարվեստական գրականությանը, այլեւ չեխերենով հրատակարված գրքերին։

Эксклюзивный номер чешского «Плав», посвященный армянской литературе и 100-летию Геноцида армян
В июне 2015 года вышел в свет специальный номер чешского литературного журнала «Плав», посвященный армянской литературе и 100-летию Геноцида армян. Подготовку номера осуществила редактор журнала Павла Негасилова в сотрудничестве с европейским журналом «Орер». Впервые на чешском языке представлены образцы современной армянской литературы, посвященные теме Геноцида армян, которые за последние 10-летия удостоились не только призов, но и были восприняты читателями. Об этом сообщает Orer.eu.
Обложку номера, на которой написано «Спустя 100 лет» украшает красочное изображение картины, специально для этого номера написанной пражским художником Овиком Мурадяном.
«Геноцид – трагедия не только одного народа, но всего человечества» – таков заголовок первого интервью номера с литературным критиком, прозаиком и переводчиком Александром Топчяном, которое провел главный редактор журнала «Орер» Акоп Асатрян. В беседе затрагивается литература, изданная по тепе Геноцида, и в частности романы Топчяна «�? даже после смерти» и «Банк Оттоман». Кстати, в журнале опубликованы несколько отрывков из первого романа, переведенные чешским арменоведом Миладой Киляновой. В переводе же другого чешского арменоведа, Анны Соховой, опубликован отрывок из книги «Река времени» прозаика Ваагна Григоряна, посвященной истории Геноцида армян. В переводе Соховой помещен также рассказ «�?гдир» прозаика Армена Шекояна. В переводе Либора Дворжака представлен рассказ известной актрисы, прозаика и переводчицы Анаит Топчян «Сумасбродная девчонка» из сборника «Lady S.D.F.». Впервые на чешском языке представлен и отрывок из «Книги шепотов» известного писателя, румынского сенатора Варужана Восканяна, уже переведенного на десятки европейских языков и в конце 2015-го выйдет в свет также на чешском.  Книга переведена чешским румыноведом Ярмилой Гораковой.
�?стории армянского народа, его культуре, литературе и Геноциду посвящено эссе «Армения: сквозь пространство, время и границы» русоведа Радки Рубилиной, работающей в офисе ОБСЕ в Ереване. В этом номере «Плав»  нашли место также образцы западноармянской поэзии – стихи Даниела Варужана и Сиаманто.  Помещен также отрывок из «Книги скорбных песнопений» Григора Нарекаци. Подстрочный перевод поэзии выполнен Айком Утичяном, Миладой Киляновой, Мартиной Пичмановой, а рифмование осуществил Лудек Лишка. Впервые на чешском языке представлено также  произведение «Капля меда» классика армянской литературы Ованеса Туманяна в переводе Андрана Абрамяна. Параллельно с чешским, поэзия представлена также на армянском языке. О литературе, посвященной Геноциду армян, также статья редактора Акопа Асатряна, в которой приняла участие также переводчица М.Килянова. Автор затрагивает не только художественную литературу на тему Геноцида, изданную на армянском языке, но и изданные на чешском книги.