Վալերի Բուայե. Ստրասբուրգում հանդիպման ժամանակ Էրդողանը չմեղադրեց ԻԼԻՊ-ին
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Բուայեն հարցում է ուղղել ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսին: Ըստ News.am-ի՝ հարցման տեքստը Բուայեն հրապարակել է Facebook-ի իր էջում:
Կիրակի՝ հոկտեմբերի 4-ին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանին առաջարկել են էթնիկ-կրոնական մոտիվներով հանդիպել 15 հազար հոգու հետ: Հանդիպումը, ըստ Բուայեի, կայացել է մարդու իրավունքների մայրաքաղաք Ստրասբուրգում: «Միլիոնավոր ձայներ ընդդեմ ահաբեկչության» անվանումով հանդիպմանը մասնակցել են քաղաքացիներ Ֆրանսիայից եւ Գերմանիայից, ինչպես նաեւ Բելգիայից եւ Շվեյցարիայից:
«Հանդիպման առիթով, որի ընթացքում կանայք եւ տղամարդիկ նստել են դահլիճի տարբեր ծայրերում, էրդողանը Եվրոպայի երկրներում ապրող թուրքերին կոչ է արել պահպանել իրենց մշակույթը՝ այդպիսով դիմակայելով ձուլմանը: Նախագահ էրդողանի՝ 2 ժամ տեւած ելույթը լի էր իսլամիստական եւ ազգայնական բովանդակությամբ կոչերով: Նա հիշատակեց նաեւ ահաբեկչության մասին, բայց չմեղադրեց ԻԼԻՊ-ին:
1915 թվականի փախստականների ժառանգները, որոնք ներկայում բնակվում են ֆրանսիական հողում, ստիպված են հանդուրժել ամբողջ Եվրոպայից թուրք ազգայնականների ժամանումը՝ համընդհանուր անտարբերության ֆոնին:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Թուրքիան դեռեւս չի ճանաչել Ցեղասպանությունը: Կցանկանայի իմանալ, թե ինչպե՞ս կարող էր այդպիսի հանդիպումն անցկացվել մեր երկրում: Կցանկանայի իմանալ Կառավարության դիրքորոշումը ֆրանս-թուրքական հարաբերությունների շուրջ»,- ասված է հայտարարությունում:

Валери Буайе: На встрече в Страсбурге Эрдоган не обвинял �?Г�?Л
Депутат Национального Собрания Франции Валери Буайе обратилась с запросом к министру иностранных дел Лорану Фабиусу. Текст обращения Буайе выложила на своей страничке в Facebook.
В воскресенье, 4 октября 2015 года, президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану предложили встречу с 15 тысяч сочувствующими по этно-религиозным мотивам.  Встреча прошла в Страсбурге, столице прав человека, отметила Буайе.
На встречу, названную «Миллионы голосов против терроризма» прибыли представители из Франции и Германии, но в основном из Бельгии и Швейцарии, отмечают организаторы.
«На этой встрече, где женщины и мужчины были разделены по разным концам зала, Эрдоган призвал турок, живущих в странах Европы, сохранять свои культуры и тем противостоять ассимиляции.
Двухчасовая речь президента Эрдогана была полна исламистского и националистического содержания. Упомянул он и о терроризме, но не обвинял �?Г�?Л.
Дети беженцев 1915 года, живущие сейчас на французской земле, принуждены терпеть прибытие турецких националистов  со всей Европы, посреди всеобщего безразличия.
В год 100-летия Геноцида армян Турция все ещё не признаёт Геноцид армян. Хотелось бы знать, как такая встреча могла пройти в нашей стране. Хотелось бы и узнать позицию Правительства о французско-турецких отношениях», – говорится в заявлении.