Հայրս՝ Թաթուլ Կրպեյանը
Մեկ տարեկան երկու ամսական էի, երբ հայրս զոհվեց: Մայրիկս կամուրջ դարձավ իմ և հայրիկիս միջև: Թեև քիչ ժամանակ հասցրինք միասին անցկացնել, այնուամենայնիվ, մեր փոքրիկ ընտանիքի պատմությունը լի է հիշարժան պահերով: Անվանս ընտրությունը դրանցից մեկն է: Հայրս և մայրս որոշել էին, որ եթե աղջիկ ծնվի` հայրս կընտրի անունը, իսկ եթե տղա` մայրս: Եվ ծնվեցի ես, ու հայրս, քանի որ Ասպրամ անունը շատ էր սիրում, ինձ հենց այդպես էլ անվանակոչեց` ոգեշնչված Մուրացանի «Գևորգ Մարզպետունի» վեպից,-«Մայրս միշտ ասում է, որ իմ մեջ հայրիկիս սկզբունքայնությունն ու համառությունն է տեսնում, իր մշտական պայքարը հանուն արդարության»:
«Հայրս երիտասարդության և ուսանողության առաջամարտիկն էր: Նա առաջիններից էր, ով հասկացավ, որ փողոցային պայքարն արդյունավետ չէ, և պետք է զենք վերցնել հայրենիքը թշնամուց պաշտպանելու համար: Նա նաև առաջիններից էր, որ իր կյանքը նվիրաբերեց հայրենիքի զոհասեղանին` փրկելով հազարավորների: Եվ հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար ընդամենը 26 տարեկանում պարգևատրվեց Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն` «Հայրենիք» շքանշանով: Հպարտ եմ, որ հայրիկիս և իր զինակից ընկերների օրինակը ոգեշնչեց և դաստիարակեց հայրենասեր սերունդ, որի ներկայացուցիչը նաև ես եմ: Այսօր մեր առջև ծառացած խնդիրները թեև այլ են, բայց կան առաջնահերթություններ` հայրենիքի պաշտպանություն, մայրենի լեզվի, ազգային արժեքների պահպանություն և այլն, որոնք միշտ էլ արդիական են, և երիտասարդությունը` լինելով հասարակության շարժիչ ուժը, պետք է ակտիվորեն մասնակցի այս գործընթացներին»:
Հայրս` նորանկախ պետության ամենաերիտասարդ Ազգային Հերոսը, ընկավ 1991 թվականի ապրիլի 30-ին, Գետաշենում, վայրկյան անգամ չմտածելով հայրենի հողը զիջելու մասին, դրսևորելով հայ մարդուն հատուկ կամքի ուժ:
Չկա մի օր, որ մենք հայրիկին չհիշենք և իր ներկայությունը չզգանք մեր կյանքում: Լինեն կենցաղային, ընտանեկան տարբեր իրավիճակներ, թե մարդկային տարբեր փոխհարաբերություններ, և մայրս է, որ հիշեցնում է, թե հայրս այս կամ այն դեպքում ինչպես կվարվեր, ինչ կասեր, ինչ խորհուրդ կտար, ինչ արտահայտություններ կօգտագործեր: Բայց ամենից կարևոր պատգամը, որը մայրս փոխանցել է հայրիկիցս` անմնացորդ նվիրումն է ընտանիքին, հայրենիքին:

Мой отец – Татул Крпеян
Мне было год и два месяца, когда погиб отец. Мама стала мостом между мною и отцом. Хотя мы и мало времени провели вместе, тем не менее, история нашей маленькой семьи полна памятных мгновений. Одно из них – выбор моего имени. Отец с матерью решили, что если родится девочка, имя ей подберет отец, если же мальчик – мать. �? родилась я, и отец, поскольку очень любил имя Аспрам, именно так и назвал меня, воодушевленный романом Мурацана «Геворг Марзпетуни». Мать часто повторяет, что видит во мне принципиальность и упорство отца, вечную борьбу за справедливость.
Отец всегда был среди активной части молодежи и студенчества. Одним из первых он понял, что уличная борьба неэффективна и для защиты Родины нужно браться за оружие. Одним из первых он и жизнь свою принес на алтарь Родины, спасая тем самым тысячи. �? за исключительные заслуги перед Родиной в свои 26 лет был награжден высшим орденом Республики Армения – «Родина». Горжусь, что пример отца и его соратников по оружию воодушевил и воспитал патриотичное поколение, представителем которого являюсь и я. Сегодня перед нами стоят другие проблемы, но есть приоритеты – защита Родины, сохранение родного языка, национальных ценностей и др, – которые всегда актуальны и молодежь, будучи движущей силой общества, должна активно участвовать в этих процессах.
Отец, самый молодой Национальный Герой обретшего независимость государства, пал 30 апреля 1991 года в Геташене, ни на мгновение не задумываясь о том, чтобы уступить родную землю, проявив присущую армянину силу воли.
Не бывает дня, чтобы мы не вспоминали отца, не ощущали его присутствия в нашей жизни. Будь то различные бытовые, семейные ситуации, или всевозможные человеческие взаимоотношения – мама напоминает, как поступил бы отец в той или иной ситуации, что бы сказал, посоветовал, как бы выразился. Но самый главный завет, который мама передала мне от отца – безграничная преданность семье, Родине.