Ճարտարապետների համահայկական 3-րդ համաժողովը շարունակում է իր աշխատանքները
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության, Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության, ՀՀ Ճարտարապետների միության աջակցությամբ՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում մեկնարկած Ճարտարապետների համահայկական 3-րդ համաժողովը շարունակեց իր աշխատանքը:
Դիմելով համաժողովի մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մեկ անգամ ևս շնորհավորեց մասնագիտական տոնի առթիվ և շնորհակալություն հայտնեց հրավերն ըմդունելու համար: Նա մասնավորապես նշեց. «Ճարտարապետների համահայկական 3-րդ համաժողովը գումարվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարում և առաջին խնդրանքս է, որ առավել պատասխանատվությամբ ստանձնեք մեր մշակութային հարուստ ժառանգության կրողի պատվաբեր առաքելությունը: Այդ հսկայական ժառանգությունը կորստից փրկելը, այն դասդասելը, ճշգրտելը, հաշվառելը, նաև հետագա պահանջատիրությունը նաև ճարտարապետների խնդիրն է: Աշխարհում սփռված մեր մշակութային ժառանգությունը պետք է հաշվառենք և շտեմարան ստեղծենք: Նաև դիմում եմ սփյուռքից եկած իմ հայրենակիցներին՝ ճարտարապետության օրենսդրությունն ամբողջացնելու նպատակով ներառել նաև տարբեր երկրների առաջադիմական փորձը: Ճիշտ կլինի աշխատանքային խումբ ստեղծել, որը կզբաղվի այդ հարցերով: Կարևորում եմ նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը ճարտարապետության մեջ: Եվ, վերջապես, համոզված եմ, որ համաժողովի քննարկմանը ներկայացված զեկուցումների առիթով հետաքրքիր և արդյունավետ բանավեճեր կլինեն: Այդ քննարկումների արդյունքում կարող են ծնվել ծրագրեր, որ կստեղծեն քաղաքաշինության նոր ուղղություններ: Փորձենք մեր բոլոր ծրագրերը դարձնել հայկական: Մեր համաժողովի կարևոր արդյունքներից մեկը պետք է լինի տարբեր երկրներում մասնագիտական ցանցի ստեղծումը: Միայն մեր ուժերի մեկտեղումը կարող է դրական արդյունքներ արձանագրել»:
ՀՀ ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը նշեց, որ ճարտարապետությունը զենք է, և երկար դարեր ապացուցում է հայերի ներկայությունը աշխարհի տարբեր վայրերում, որտեղ ապրել է հայ մարդը, թողել է իր կնիքը:
Շինարարների միության նախագահ, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանը կարևորեց ճարտարապետների համաժողովըև նշեց. «Մեր համագործակցության շնորհիվ են ստեղծվում մնայուն ազգային արժեքներ: Տարբեր միջավայրում աշխատած և տարբեր ոճերի տիրապետող մասնագետների համախմբումը մեծ արժեք է: Շնորհավորում եմ և արդյունավետ աշխատանքներ ցանկանում»:
Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության համանախագահ Գոհար Թութունջյանը, ողջունելով համաժողովը և բոլոր պատվիրակություններին, նշեց, որ համաժողովը հնարավոր է դարձել աշխարհի 53 երկրներում հաստատված մեր 41 դեսպանատների, համահայկական կազմակերպությունների, ՀՀ սփյուռքի և քաղաքաշինության նախարարությունների, Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության, ՀՀ Ճարտարապետների միության ջանքերի համախմբման շնորհիվ: Աշխատելով միասին՝ աշխարհում սփռված մեր հայրենակիցները կարող են ստեղծել տվյալների միասնական բազա, երիտասարդ մասնագետների պատրաստման, հայկական ճարտարապետական մտքի քաջալերման ու տարածման, տեղի մասնագետների ներուժի ընդգրկման համահայկական հարթակ»: Նա բոլորին մաղթեց արդյունավետ աշխատանքային օրեր, կոչ արեց ճարտարապետության միջոցով հայապահպանությունը զարգացնելու ծրագրեր ստեղծել»:
Այնուհետև կնքվեց Համաձայնության քառակողմ հուշագիր՝ Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության, ՀՀ ճարտարապետների միության, ՀՀ շինարարների միության, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի միջև:

3-й Общеармянский форум архитекторов продолжает свою работу
3-й Общеармянский форум архитекторов, организованный в рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян Министерством Диаспоры РА при содействии Министерства градостроительства, Общеармянской ассоциацией архитекторов и инженеров, Союза архитекторов РА, 6 октября продолжил свою работу.
Обратившись к участникам форума, министр Диаспоры РА Грануш Акопян еще раз поздравила их с профессиональным праздником и выразила благодарность за то, что приняли приглашение. Она в частности отметила: «3-й Общеармянский форум архитекторов созван в год 100-летия Геноцида армян, и первая моя просьба – чтобы вы с максимальной ответственностью взяли на себя почетную миссию носителя нашего богатого культурного наследия. Спасение от утери этого колоссального наследия, его систематизация, уточнение,  учет, равно как последующее требование является задачей и архитекторов. Мы должны провести учет и создать базу разбросанного по всему миру нашего культурного наследия. Обращаюсь также к приехавшим из Диаспоры нашим соотечественникам: с целью обобщения архитектурного законодательства применять прогрессивный опыт разных стран. Было бы верно создать рабочую группу, которая займется этими вопросами. Придаю важность применению прогрессивных технологий в архитектуре. �? наконец, убеждена, что по поводу представленных на обсуждение форума докладов состоится интересный и полезный диспут. По итогам этих дебатов могут родиться программы, которые создадут новые направления в градостроительстве. Попытаемся сделать все наши программы армянскими. Одним из важных итогов нашего форума должно стать создание профессиональной сети в разных странах. Только объединение наших усилий способно констатировать положительные результаты».
Председатель Союза архитекторов РА Мкртич Минасян отметил, что архитектура- оружие, долгие века доказывающее присутствие армян в разных уголках мира, где бы ни жил армянин – он оставил свой отпечаток.
Председатель союза строителей, ректор Национального архитектурно-строительного университета Армении Гагик Галстян отметил важность форума архитекторов, подчеркнув: «Благодаря нашему сотрудничеству создаются вечные национальные ценности. Сплочение специалистов, работавших в разной среде и владеющих разными стилями – большая ценность. Поздравляю и желаю плодотворной работы».
Сопредседатель Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров Гоар Тутунджян, приветствовав форум и все делегации, отметила, что форум стал возможным благодаря объединенным усилиям 41 нашего посольства в 53 странах мира, общеармянских организаций, Министерств Диаспоры и градостроительства РА, Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров, Союза архитекторов РА. Работая совместно, наши соотечественники, разбросанные по всему миру, способны создать единую базу данных, общеармянскую платформу подготовки молодых специалистов, поощрения и распространения армянской архитектурной мысли, привлечения потенциала местных специалистов. Она пожелала всем плодотворных трудовых дней, призвав посредством архитектуры создать программы, способствующие сохранению армянства.
Затем был заключен четырехсторонний меморандум-соглашение между Общеармянской ассоциацией архитекторов и инженеров, Союзом архитекторов РА, Союзом строителей РА, Национальным архитектурно-строительным университетом Армении.