Հայ կոչվելու համար պարտադիր չէ հայկական անձնագիր ունենալ. արաբ գրող
Օրերս Արցախում էր լիբանանցի գրող, հրատարակիչ, բազմազգ մշակույթի ջատագով մտավորական, հայասեր Նաժի  Նաամանը: Նաժի Նաամանն ունի 20-ից ավելի հրատարակված, հայ ժողովրդի մասին պատմող գրքեր, որոնցում արտացոլված է գրողի սերը հայ ժողովրդի պատմության, մշակույթի ու արվեստի նկատմամբ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով լույս է տեսել գրողի՝ «Հարյուր… եւ ցեղասպանությունը շարունակվում է» գիրքը, որի շնորհանդեսով Լիբանանում սկսվել են 100-րդ տարելիցի միջոցառումները: Նաամանի նշանաբաններից է՝ «Մշակույթը չի կարող գնվել կամ վաճառվել», կամ՝ «Ազատ և բաց մշակույթը խաղաղություն է կերտում»:
«Հայերն այսօրը» ներկայացնում է «Ապառաժի» հարցազրույցը լիբանանցի գրողի հետ:
– Ձեր գրքերում եւ ստեղծագործություններում մեծ սեր ու ակնածանք է արտահայտված հայ ժողովրդի հանդեպ: Ինչպե՞ս ծնունդ առավ Ձեր  հետաքրքրությունը հայության հանդեպ
– Հայության հանդեպ իմ հետաքրքրությունը սկսվեց դեռ պատանեկությունից: Այն թաղամասում, որտեղ ես ապրում էի, շատ հայ ընկերներ ունեի: Նրանց հետ շփելու ընթացքում տարբեր մտքեր էինք փոխանակում: Ինձ մոտ սկսվեց հետաքրքրություն առաջանալ հայերի հանդեպ: Հետո իմացա որոշ պատմական տեղեկություններ, ծանոթացա ցեղասպանության խնդրին: Համալսարանական տարիներիս խորացրի գիտելիքներս: Սկսեցի ուսումնասիրել Մերձավոր Արեւելքում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների պատմությունները, այդ թվում՝ հայերինը` ավելի խորը կերպով, քան` մյուսներինը: Հետագայում՝ 1979 թվականին, ես հիմնեցի իմ հրատարակչությունը, եւ այնպես եղավ, որ շենքը, որտեղ ես դա հաստատեցի, Զմմառի հայ կաթողիկե միաբանության սեփականությունն էր: Սեփականատիրոջ եւ վարձակալի հարաբերությունները վերածվեցին ընկերական հարաբերությունների: Ես սկսեցի հրատարակել նաեւ նրանց ստեղծագործությունները: Իմ հրատարակչությունում 350-ից ավելի գրքեր են լույս ընծայվել, որոնց զգալի մասը վերաբերում են հայերին կամ հայերի կողմից են հեղինակված: Դրանց շարքում են՝ Գևորգ ծայրագույն վարդապետ Եղիայանի «Օրեր և տեսիլներ», Իգնատիոս Մալոյանի «Մարդը, նահատակը և երանելին», «Քրիստոնյաները՝ արևելքի թթխմորն ու գինին» հատորները եւ այլն:
Ես շատ եմ կապված հայ ժողովրդի հետ, եւ գիտեմ, որ այս ժողովուրդը հերոսական, մարտիրոս ժողովուրդ է, ունի արդարացի իրավունքներ՝ իր հող ու ջրին տեր լինելու: Նրա պայքարը արդարացի է, եւ ես իմ պարտավորությունն եմ համարում զորակցելու այդ  պայքարին: Որտեղ անիրավություն կա, մարդ արարածը պարտավոր է զորակից լինել դրա ոչնչացմանը: Եթե անիրավությունը մնում է, այն շարունակական է դառնում:  Պատահական չէ, որ ցեղասպանության մասին իմ գրքում ես նշում եմ, որ ցեղասպանությունը շարունակվելու  է այնքան, քանի ոճրագործը չի պատժվել. անպատժելիությունը ծնունդ է տալու նոր չարիքների:
– Ձեր հեղինակած  «Հարյուր…եւ ցեղասպանությունը շարունակվում է» գիրքը, ինչպես դուք եք նշել, կոչված է Հայոց ցեղասպանության մասին արաբական աշխարհին իրազեկելու: Ինչպիսի՞ արձագանք գտավ գիրքը այդ շրջանակում:
–  Անհամեստություն չլինի` ասեմ, որ գիրքը լավագույն արաբերեն հրատարակությունն էր ցեղասպանության թեմայով, որը հենց 100-րդ տարելիցին լույս ընծայվեց Լիբանանում: Այն մեծ արձագանք գտավ Լիբանանում, հատկապես՝ արաբների շրջանում: Իսկ այն, ինչը լավագույնն է համարվում Լիբանանում, անկասկած, լավագույնն է համարվում նաեւ արաբական աշխարհում:
Գրքի լավագույն ընդունելության ապացույցներից է այն, որ այն ներկայացվեց մի ձեռնարկի ժամանակ, որը կայացավ Լիբանանի Ամերիկյան համալսարանում: Գրքի մասին արտահատվեցին լիբանանյան երեք հայտնի դեմքեր՝ Լիբանանի նախկին նախագահ Ամին Ժմայելը, նախկին վարչապետ Միշել Աունը եւ կարդինալ Բեշարա Ռայը:
Թեեւ Լիբանանում կա մամուլի ազատություն, բայց շեշտեմ այն փաստը, որ հայկական թեմաների մասին լիբանանյան մամուլը մի քիչ զգուշավոր է, որովհետեւ վախենում են, որ կլինեն կոշտ արձագանքներ թուրքերի կողմից: Սակայն ինձ զարմանալի թվաց տեղի թուրքերի արձագանքը: Նրանք նույնիսկ, կարելի է ասել, դրական արձագանքեցին. հաճախ էին ինձ զանգահարում, հետաքրքրվում գրքով:
Իմ գրքում ես դիտմամբ չներառեցի որևէ հայ գործչի մտքեր կամ գնահատականներ ցեղասպանության վերաբերյալ, այլ միայն 256 միջազգային դեմքերի, 14 լեզվով, 80-ը՝ իմ բարեկամների, օտարազգիների:
Դուք Ձեր հարցազրույցներից մեկում արտահայտել էիք այն միտքը, որ  այսօրվա թուրքերը այն մտածելակերպով չեն առաջնորդվում, ինչ իրենց նախնիները: Ուրեմն, ըստ Ձեզ, ի՞նչն է պակասում նորօրյա սերնդին` ճանաչելու իրենց պապերի կատարածը:
– Առաջինը` թուրքերին պակասում է խիզախությունը՝ առերեսվելու սեփական պատմությանն ու ճշմարտությանը: Եթե նրանք ընդունեն իրենց պապերի կատարածը, առաջին հերթին իրենք հոգեկան հանգստություն կունենան, որովհետեւ մեղավորը, եթե ընդունում է իր մեղքը,  մեծ խիզախություն է: Եթե պարոն Էրդողանը ցանկանում է մտնել պատմության մեջ բարի անունով, ապա նա պետք է փոխի իր գործելաոճը՝ առաջինը ճանաչելով Ցեղասպանությունը: Այսօր դատապարտելի է նրա վարքը Իրաքում ու Սիրիայում: Նա խթանում է նոր ցեղասպանությունների իրականացմանը…
Ցեղասպանության ճանաչումը, իհարկե, պիտի հաջորդի հատուցմամբ: Ինչպես անհնար է պատկերացնել Լիբանանն առանց մայրիների անտառների, այնպես էլ հայերի սրբազան լեռը պետք է վերադարձվի իր իրական տերերին:
Առաջին անգա՞մ եք Արցախում: Ի՞նչ տպավորություններ ստացաք Արցախից:
-Ինձ միշտ հետաքրքել է Արցախը: Ես որոշեցի Արցախի մասին տեղեկություններ իմանալ ոչ թե համացանցի միջոցով, այլ ինքս այցելել այստեղ: Կարծում եմ՝ Արցախը իրական զբոսաշրջային վայր է, եւ զբոսաշրջիկը, եթե անաչառ մարդ է, պետք է միայն լավագույնը խոսի այստեղի մասին: Կարծում եմ՝ այցս շարունակական կլինի, որովհետեւ վերադառնում եմ անասելի դրական տպավորություններով: Կարծում եմ՝ հետագայում Արցախը եւս տեղ կգտնի իմ ստեղծագործություններում:
Այսօր տեղի է ունենում պատերազմ հին քաղքակրթության ժողովրդի ու անքաղաքակիրթ մի երկրի միջեւ: Կիսաքոչվորները ցանկանում են քանդիչ գործողություններ իրականացնել հայկական քաղաքակրթական արժեքների դեմ: Դա անթույլատրելի է:
– Ձեր  ստեղծագործություններից մեկն ավարտվում է հետեւյալ տողերով՝ ես հա՛յ եմ, ես հա՛յ եմ, հայ ազգի զավակ: Սրանք սրտաբուխ խոսքե՞ր են, թե՞  Ձեր արմատներում կան հայկական շառավիղներ
– Փորձել եմ իմ ապուպապերի մեջ հայկական արմատներ փնտրել, եւ պարզել եմ, որ Եգիպտոսում կա Նաաման ընտանիք: Նրանք ծագումով հայեր են, ովքեր տեղափոխվել են Դամասկոսից:  Առայժմ չեմ կարող արմատներ գտնել մեր եւ այդ տոհմի միջեւ: Կարծում եմ՝ պարտադիր չէ հայկական անձնագիր ունենաս, որպեսզի հայ կոչվես: Ես ինձ հայ եմ համարում, ես քրիստոնյա եմ, հայ ազգի զավակ: Կարծում եմ՝ Հայկական հարցը համամարդկային հարց է, եւ ես էլ ինձ համարում եմ այդ հարցի մի մասնիկը:

An Armenian doesn’t need to have an Armenian passport to be referred to as an Armenian: Arab writer
Lebanese writer, publisher and intellectual Naji Naaman, who is a friend of the Armenian people and a supporter of a multi-ethnic culture was recently in Artsakh. Naji Naaman has over 20 books devoted to the Armenian people. In his books, the author shows his love for the Armenian people, as well as Armenian history and culture. On the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the writer has released his book “Hundred…And the Genocide Continues”, the presentation of which marked the launch of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Lebanon. One of Naaman’s mottos is “Culture can’t be bought or sold” or “A free and open culture shapes peace”.
Hayern Aysor presents “Aparaj”’s interview with the Lebanese writer.
Aparaj: You express great love for and admiration of the Armenian people in your books. What sparked your interest in the Armenians?
Naji Naaman: I have been interested in the Armenians since my teenage years. I had a lot of Armenian friends in the neighborhood that I grew up in. We would exchange different thoughts and ideas, and that sparked my interest. Later, I learned about the history and was introduced to the issue of the Armenian Genocide. I enhanced my knowledge during my years of study at the university. I started conducting research on the histories of ethnic minorities of the Near East, including the history of the Armenian people, and I conducted a more in-depth study on the Armenians than the others. Later, in 1979, I founded my publishing house, and it happened that the building in which I established my publishing house was the property of the Armenian Catholic Congregation of Zmmar. I became friends with the owner, and I began to publish the Congregation’s works as well. My publishing house has released over 350 books, most of which are devoted to the Armenians or are written by Armenians. Among them are Supreme Archimandrite Gevorg Yeghiayan’s book “Days and Visions”, the volumes “Man, the Martyr and the Blessed” and “Christians: The Yeast and Wine of the East” by Ignatios Maloyan and more.
I am very connected to the Armenian people, and I know that this nation is a nation of heroes and martyrs and has its just rights to land and water. The struggle of the Armenians is just, and I consider it my duty to support that struggle. It is the duty of a human being to eliminate injustice, wherever there is injustice. If injustice remains, it becomes ongoing. It’s not by chance that in my book about the genocide I mention that the genocide will continue as long as the criminal hasn’t been punished. Impunity will lead to more evil.
Aparaj: As you mentioned, your book “Hundred…And the Genocide Continues” is called for raising the awareness of the Arab World about the Armenian Genocide. How was the book received in the Arab World?
N. N.: It wouldn’t be immodest to say that this book is the best book about genocide in Arabic, and it was released in Lebanon on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. It was very well received in Lebanon, especially among the Arabs, and what is considered the best in Lebanon is unquestionably considered the best in the Arab World.
One of the best proofs of how well the book was received is the fact that it was presented during an event at the American University in Lebanon. Three famous Lebanese figures, including former President of Lebanon Amin Jmael, former Prime Minister Mishel Aun and Cardinal Beshara Rai expressed their views on the book.
There is freedom of press in Lebanon, but I must emphasize the fact that Lebanese media outlets are a little precautious when it comes to talking about topics related to the Armenians because they’re afraid that the Turks might respond sharply. However, what amazed me was the local Turks’ reaction. It’s safe to say that they even gave a positive response. They would often call me and ask about the book.
I intentionally didn’t include in my book the thoughts or evaluations of any Armenian figure on the genocide, but only the thoughts or evaluations of 256 international figures in 14 languages, and 80 of those figures were my friends and foreigners.
Aparaj: In one of your interviews, you said modern-day Turks aren’t guided by the mindset of their ancestors. So, what do you think the new generation needs to acknowledge what their forefathers did?
N. N.: The first thing that the Turks lack is courage to confront their history and the truth. If they acknowledge what their forefathers did, they’ll first have peace of mind because if the culprit acknowledges his guilt, that is great courage. If Mr. Erdogan wants to go down in history with a good name, he has to change his working style, and he can do that by recognizing the Genocide first. His line of conduct in Iraq and Syria is condemnable. He is fostering the perpetration of new genocides…
Of course, recognition of the Armenian Genocide must be followed by reparations. Just like it is impossible to picture Lebanon without its cedar trees, the sacred mountain of the Armenians needs to be returned to its rightful owners.
Aparaj: Is this your first visit to Artsakh? What are your impressions?
N. N.: I have always been interested in Artsakh. I decided to learn about Artsakh by visiting Artsakh, not via the Internet. I believe Artsakh is really a touristic site, and if the tourist is impartial, he can only talk about the good sides. I believe I’ll visit again because I’m returning with indescribably good impressions. I believe I’ll have books devoted to Artsakh in the future.
We are currently seeing a war between a nation with an old civilization and an uncivilized country. The semi-nomads want to destroy the values of Armenian civilization, and that’s unacceptable.
Aparaj: One of your books ends with the following lines: ��?I am Armenian! I am Armenian, the son of the Armenian nation!’ Are these heartfelt words, or do you have Armenian descendants?
N. N.: I have tried to find out if I have Armenian roots, and I have found that there are Naamans living in Egypt. They are of Armenian descent and moved from Damascus. Currently, I can’t find my roots tracing back to my family and their family. I don’t think an Armenian needs to have an Armenian passport to be referred to as an Armenian. I consider myself Armenian. I am Christian and the son of the Armenian nation. I believe the Armenian Cause is a universal issue, and I consider myself a small part of that issue.