Հայ կոչվելու համար պարտադիր չէ հայկական անձնագիր ունենալ. արաբ գրող
Օրերս Արցախում էր լիբանանցի գրող, հրատարակիչ, բազմազգ մշակույթի ջատագով մտավորական, հայասեր Նաժի  Նաամանը: Նաժի Նաամանն ունի 20-ից ավելի հրատարակված, հայ ժողովրդի մասին պատմող գրքեր, որոնցում արտացոլված է գրողի սերը հայ ժողովրդի պատմության, մշակույթի ու արվեստի նկատմամբ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով լույս է տեսել գրողի՝ «Հարյուր… եւ ցեղասպանությունը շարունակվում է» գիրքը, որի շնորհանդեսով Լիբանանում սկսվել են 100-րդ տարելիցի միջոցառումները: Նաամանի նշանաբաններից է՝ «Մշակույթը չի կարող գնվել կամ վաճառվել», կամ՝ «Ազատ և բաց մշակույթը խաղաղություն է կերտում»:
«Հայերն այսօրը» ներկայացնում է «Ապառաժի» հարցազրույցը լիբանանցի գրողի հետ:
– Ձեր գրքերում եւ ստեղծագործություններում մեծ սեր ու ակնածանք է արտահայտված հայ ժողովրդի հանդեպ: Ինչպե՞ս ծնունդ առավ Ձեր  հետաքրքրությունը հայության հանդեպ
– Հայության հանդեպ իմ հետաքրքրությունը սկսվեց դեռ պատանեկությունից: Այն թաղամասում, որտեղ ես ապրում էի, շատ հայ ընկերներ ունեի: Նրանց հետ շփելու ընթացքում տարբեր մտքեր էինք փոխանակում: Ինձ մոտ սկսվեց հետաքրքրություն առաջանալ հայերի հանդեպ: Հետո իմացա որոշ պատմական տեղեկություններ, ծանոթացա ցեղասպանության խնդրին: Համալսարանական տարիներիս խորացրի գիտելիքներս: Սկսեցի ուսումնասիրել Մերձավոր Արեւելքում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների պատմությունները, այդ թվում՝ հայերինը` ավելի խորը կերպով, քան` մյուսներինը: Հետագայում՝ 1979 թվականին, ես հիմնեցի իմ հրատարակչությունը, եւ այնպես եղավ, որ շենքը, որտեղ ես դա հաստատեցի, Զմմառի հայ կաթողիկե միաբանության սեփականությունն էր: Սեփականատիրոջ եւ վարձակալի հարաբերությունները վերածվեցին ընկերական հարաբերությունների: Ես սկսեցի հրատարակել նաեւ նրանց ստեղծագործությունները: Իմ հրատարակչությունում 350-ից ավելի գրքեր են լույս ընծայվել, որոնց զգալի մասը վերաբերում են հայերին կամ հայերի կողմից են հեղինակված: Դրանց շարքում են՝ Գևորգ ծայրագույն վարդապետ Եղիայանի «Օրեր և տեսիլներ», Իգնատիոս Մալոյանի «Մարդը, նահատակը և երանելին», «Քրիստոնյաները՝ արևելքի թթխմորն ու գինին» հատորները եւ այլն:
Ես շատ եմ կապված հայ ժողովրդի հետ, եւ գիտեմ, որ այս ժողովուրդը հերոսական, մարտիրոս ժողովուրդ է, ունի արդարացի իրավունքներ՝ իր հող ու ջրին տեր լինելու: Նրա պայքարը արդարացի է, եւ ես իմ պարտավորությունն եմ համարում զորակցելու այդ  պայքարին: Որտեղ անիրավություն կա, մարդ արարածը պարտավոր է զորակից լինել դրա ոչնչացմանը: Եթե անիրավությունը մնում է, այն շարունակական է դառնում:  Պատահական չէ, որ ցեղասպանության մասին իմ գրքում ես նշում եմ, որ ցեղասպանությունը շարունակվելու  է այնքան, քանի ոճրագործը չի պատժվել. անպատժելիությունը ծնունդ է տալու նոր չարիքների:
– Ձեր հեղինակած  «Հարյուր…եւ ցեղասպանությունը շարունակվում է» գիրքը, ինչպես դուք եք նշել, կոչված է Հայոց ցեղասպանության մասին արաբական աշխարհին իրազեկելու: Ինչպիսի՞ արձագանք գտավ գիրքը այդ շրջանակում:
–  Անհամեստություն չլինի` ասեմ, որ գիրքը լավագույն արաբերեն հրատարակությունն էր ցեղասպանության թեմայով, որը հենց 100-րդ տարելիցին լույս ընծայվեց Լիբանանում: Այն մեծ արձագանք գտավ Լիբանանում, հատկապես՝ արաբների շրջանում: Իսկ այն, ինչը լավագույնն է համարվում Լիբանանում, անկասկած, լավագույնն է համարվում նաեւ արաբական աշխարհում:
Գրքի լավագույն ընդունելության ապացույցներից է այն, որ այն ներկայացվեց մի ձեռնարկի ժամանակ, որը կայացավ Լիբանանի Ամերիկյան համալսարանում: Գրքի մասին արտահատվեցին լիբանանյան երեք հայտնի դեմքեր՝ Լիբանանի նախկին նախագահ Ամին Ժմայելը, նախկին վարչապետ Միշել Աունը եւ կարդինալ Բեշարա Ռայը:
Թեեւ Լիբանանում կա մամուլի ազատություն, բայց շեշտեմ այն փաստը, որ հայկական թեմաների մասին լիբանանյան մամուլը մի քիչ զգուշավոր է, որովհետեւ վախենում են, որ կլինեն կոշտ արձագանքներ թուրքերի կողմից: Սակայն ինձ զարմանալի թվաց տեղի թուրքերի արձագանքը: Նրանք նույնիսկ, կարելի է ասել, դրական արձագանքեցին. հաճախ էին ինձ զանգահարում, հետաքրքրվում գրքով:
Իմ գրքում ես դիտմամբ չներառեցի որևէ հայ գործչի մտքեր կամ գնահատականներ ցեղասպանության վերաբերյալ, այլ միայն 256 միջազգային դեմքերի, 14 լեզվով, 80-ը՝ իմ բարեկամների, օտարազգիների:
Դուք Ձեր հարցազրույցներից մեկում արտահայտել էիք այն միտքը, որ  այսօրվա թուրքերը այն մտածելակերպով չեն առաջնորդվում, ինչ իրենց նախնիները: Ուրեմն, ըստ Ձեզ, ի՞նչն է պակասում նորօրյա սերնդին` ճանաչելու իրենց պապերի կատարածը:
– Առաջինը` թուրքերին պակասում է խիզախությունը՝ առերեսվելու սեփական պատմությանն ու ճշմարտությանը: Եթե նրանք ընդունեն իրենց պապերի կատարածը, առաջին հերթին իրենք հոգեկան հանգստություն կունենան, որովհետեւ մեղավորը, եթե ընդունում է իր մեղքը,  մեծ խիզախություն է: Եթե պարոն Էրդողանը ցանկանում է մտնել պատմության մեջ բարի անունով, ապա նա պետք է փոխի իր գործելաոճը՝ առաջինը ճանաչելով Ցեղասպանությունը: Այսօր դատապարտելի է նրա վարքը Իրաքում ու Սիրիայում: Նա խթանում է նոր ցեղասպանությունների իրականացմանը…
Ցեղասպանության ճանաչումը, իհարկե, պիտի հաջորդի հատուցմամբ: Ինչպես անհնար է պատկերացնել Լիբանանն առանց մայրիների անտառների, այնպես էլ հայերի սրբազան լեռը պետք է վերադարձվի իր իրական տերերին:
Առաջին անգա՞մ եք Արցախում: Ի՞նչ տպավորություններ ստացաք Արցախից:
-Ինձ միշտ հետաքրքել է Արցախը: Ես որոշեցի Արցախի մասին տեղեկություններ իմանալ ոչ թե համացանցի միջոցով, այլ ինքս այցելել այստեղ: Կարծում եմ՝ Արցախը իրական զբոսաշրջային վայր է, եւ զբոսաշրջիկը, եթե անաչառ մարդ է, պետք է միայն լավագույնը խոսի այստեղի մասին: Կարծում եմ՝ այցս շարունակական կլինի, որովհետեւ վերադառնում եմ անասելի դրական տպավորություններով: Կարծում եմ՝ հետագայում Արցախը եւս տեղ կգտնի իմ ստեղծագործություններում:
Այսօր տեղի է ունենում պատերազմ հին քաղքակրթության ժողովրդի ու անքաղաքակիրթ մի երկրի միջեւ: Կիսաքոչվորները ցանկանում են քանդիչ գործողություններ իրականացնել հայկական քաղաքակրթական արժեքների դեմ: Դա անթույլատրելի է:
– Ձեր  ստեղծագործություններից մեկն ավարտվում է հետեւյալ տողերով՝ ես հա՛յ եմ, ես հա՛յ եմ, հայ ազգի զավակ: Սրանք սրտաբուխ խոսքե՞ր են, թե՞  Ձեր արմատներում կան հայկական շառավիղներ
– Փորձել եմ իմ ապուպապերի մեջ հայկական արմատներ փնտրել, եւ պարզել եմ, որ Եգիպտոսում կա Նաաման ընտանիք: Նրանք ծագումով հայեր են, ովքեր տեղափոխվել են Դամասկոսից:  Առայժմ չեմ կարող արմատներ գտնել մեր եւ այդ տոհմի միջեւ: Կարծում եմ՝ պարտադիր չէ հայկական անձնագիր ունենաս, որպեսզի հայ կոչվես: Ես ինձ հայ եմ համարում, ես քրիստոնյա եմ, հայ ազգի զավակ: Կարծում եմ՝ Հայկական հարցը համամարդկային հարց է, եւ ես էլ ինձ համարում եմ այդ հարցի մի մասնիկը:

Чтобы называться армянином, не обязательно иметь армянский паспорт: арабский писатель
На днях в Арцахе побывал ливанский писатель, издатель, интеллигент – поборник мультикультуры, большой друг армян Нажи Нааман. У него насчитывается более 20 изданных книг, рассказывающих об армянском народе, в которых отражена любовь писателя к истории, культуре и искусству армянского народа. В связи со 100-летием Геноцида армян вышла в свет книга «Сто… и геноцид продолжается», презентацией которых в Ливане начались мероприятия 100-летия Геноцида армян. Один из девизов Наамана – «Культура не может продаваться или покупаться», либо «Свободная и открытая культура создает мир».
«Армяне сегодня» представляет интервью «Апараж» с ливанским писателем.
– В Ваших книгах и произведениях выражена большая любовь и почтение к армянскому народу. Как родился Ваш интерес в армянству?
– �?нтерес к армянству возник еще в юности. В квартале, где я жил, у меня было много друзей-армян. В общении с ними мы обменивались разными мыслями. У меня начал возникать интерес к армянам. Потом узнал некоторые исторические сведения, познакомился с проблемой Геноцида. В годы учебы в университете углубил свои знания. Начал изучать историю национальных меньшинств, проживающих на Ближнем Востоке, в том числе и армян – глубже, чем других. Впоследствии, в 1979 году, я основал свое издательство, и так получилось, что здание, где я обосновал его, являлось собственностью армянской католической конгрегации Зммара.  Отношения владельца и арендатора трансформировались в дружеские отношения. Я начал издавать и их произведения. В моем издательстве вышли в свет более 350 книг, значительная часть которых касается армян или написаны армянами. Среди них – тома «Дни и видения» архимандрита Геворга Егиаяна, «Человек, жертва и блаженный» �?гнатиоса Малояна, «Христиане – закваска и вино Востока» и другие.
Я очень привязан к армянскому народу, и знаю, что это героический народ, народ-мученик, имеет справедливые права быть хозяином своей земли и воды. Его борьба справедлива, и я считаю своим долгом поддерживать эту борьбу. Там, где есть бесправие, человек обязан содействовать его искоренению. Если бесправие остается, оно становится постоянным. Не случайно в своей книге о Геноциде я отмечаю, что геноцид будет продолжаться до тех пор, пока преступник не наказан: безнаказанность порождает новое зло.
– Ваша книга «Сто… и геноцид продолжается», как Вы сами отметили, призвана уведомить арабский мир о Геноциде армян. Какой отклик получила книга в этих кругах?
– Пусть не будет нескромностью, скажу, что книга является лучшим арабоязычным изданием на тему геноцида, и издана в Ливане именно к 100-летию. Она имела большой отклик в Ливане, особенно среди арабов. А то, что считается лучшим в Ливане, несомненно, считается лучшим и в арабском мире.
Доказательством прекрасного приема книги служит то, что она была презентована во время мероприятия, состоявшегося в Американском университете Ливана. Три видных лица Ливана – экс-президент Ливана Амин Жмайел, экс премьер-министр Мишель Аун и кардинал Бишара Рай, – высказались о книге.
Хотя в Ливане есть свобода прессы, однако подчеркну тот факт, что в отношении армянских тем ливанская пресса немного осторожничает – опасаются резкой реакции со стороны турок. Однако меня удивила реакция местных турок. Они даже, можно сказать, отреагировали позитивно – часто звонили мне, интересовались книгой.
В свою книгу я умышленно не включил мысли или оценки какого-либо армянского деятеля о Геноциде, а лишь 256 всемирно известных лиц, на 14 языках, 80 – моих друзей, иностранцев.
– В одном из своих интервью Вы высказали мысль о том, что сегодняшние турки не руководствуются образом мышления, которым руководствовались их предки. Так что же, по Вашему мнению, мешает новому поколению признать содеянное их дедами?
– Прежде всего, туркам не хватает смелости посмотреть в лицо собственной истории и правде. Если они признают содеянное их дедами, в первую очередь, получат душевное спокойствие, потому что признание виновным своей вины – большая смелость. Если господин Эрдоган желает остаться в истории с добрым именем, он должен изменить стиль своей деятельности, первым признав Геноцид. Сегодня его позиция по отношению �?рака и Сирии достойна осуждения. Он стимулирует осуществление новых геноцидов…
Признание Геноцида, конечно, должно сопровождаться возмездием. Как невозможно представить Ливан без кедровых рощ, так и священная гора армян должна быть возвращена ее подлинным хозяевам.
– Вы впервые в Арцахе? Каковы впечатления от посещения?
– Арцах интересовал меня всегда. Решил получить сведения о нем не из �?нтернета, а сам побывать там. Думаю, Арцах – подлинный рай для туристов, и турист – если он человек непредвзятый, – должен говорить об этих местах только хорошее. Думаю, визит будет иметь продолжение, поскольку уезжаю с восхитительными впечатлениями. Полагаю, впоследствии Арцах также найдет место в моих произведениях.
Сегодня идет война между народом древней цивилизации и страной, цивилизацией не обладающей. Полукочевники вознамерились осуществлять разрушительные деяния против армянских цивилизационных ценностей. Это недопустимо.
– Одно из Ваших произведений завершается следующими строками: «Я армянин, я армянин, сын армянского народа». Это слова, идущие из глубины сердца, или имеются армянские корни?
– Я пытался найти армянские корни среди моих предков, и выяснил, что в Египте есть семья Нааман. Они по происхождению армяне, перебравшиеся из Дамаска. Пока не удалось найти общность между нами и этим родом. Думаю, не обязательно иметь армянский паспорт, чтобы называться армянином. Я считаю себя армянином, я христианин, сын армянского народа. Полагаю, Армянский вопрос – общечеловеческая проблема, и я считаю себя частицей этого вопроса.