Գյումրիում տեղի է ունեցել Հայ Կաթողիկե «Սրբոց Նահատակաց» եկեղեցու օծման արարողությունը. լուսանկարներ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Գյումրիում ներկա է գտնվել Հայ Կաթողիկե «Սրբոց Նահատակաց» Աթոռանիստ եկեղեցու օծման արարողությանը և Սուրբ պատարագին, որը տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդի ներքո՝ տարելիցի հիշատակի ու ոգեկոչման շրջանակներում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Եկեղեցին «Սրբոց Նահատակաց» անվանումը կրում է ի նշան Հայոց ցեղասպանության Սուրբ նահատակների անմար հիշատակի:
Սրբազան արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ պաշտոնատար անձինք, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, Հայ Կաթողիկե եկեղեցու Սինոդոսի անդամ եպիսկոպոսներ, ինչպես նաև եկեղեցու կառուցման բարերարները, աշխարհիկ հյուրեր տարբեր երկրներից:
Արարողությունը կատարվել է Վատիկանի Արևելյան եկեղեցիների նախագահ Վսեմաշուք Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրիի և Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու նորընտիր Կաթողիկոս Պատրիարք Ամենապատիվ Տեր Գրիգոր Պետրոս Ի Գապրոյանի համանախագահությամբ:
Եկեղեցու բացման կապակցությամբ Պապական Նվիրակ Մարեկ եպիսկոպոս Սոչինսկին ընթերցել է Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի ուղերձը, իսկ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի՝ եպիսկոպոսներից բաղկացած պատվիրակությունը ներկայացրել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Հայրապետական օրհնության խոսքը:
****
ԵԿԵՂԵՑՈՒ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Գյումրիում Հայ Կաթողիկե Աթոռոնաիստ եկեղեցի կառուցելու նպատակ է ունեցել և առաջին քայլերն իրականացրել է Հայ Կաթողիկե եկեղեցու Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի թեմի առաջին առաջնորդ երջանկահիշատակ Գ.Տ. Ներսես արք. Տեր-Ներսիսյանը: Նախապատրաստական գործողությունները շարունակել է երկրորդ առաջնորդ Գ.Տ. Նշան արք. Կարաքեհեէյանը, շինարարական աշխատանքներն սկսվել են Առաքելական պատվիրակ նշանակված, Հ. Վահան ծ.վրդ. Օհանյանի օրոք 2010 թվականից՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ, ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:
Եկեղեցու շինարարական աշխատանքները շարունակել և ավարտին է հասցրել 2011 թվականից թեմի առաջնորդի պաշտոնը ստանձնած Գ.Տ. Ռաֆաել արքեպիսկոպոս Մինասյանը, ում որոշմամբ էլ՝ որպես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշ, ի նշան նահատակների անմար հիշատակի, եկեղեցին կրում Սրբոց Նահատակաց անվանումը:
Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու կառուցման հիմնական աջակիցներն են՝ Վատիկանի Սուրբ Աթոռը, Արևելյան Եկեղեցիների ժողովը, Իտալիայի Եպիսկոպոսների խորհուրդը, ԱՄՆ Կաթողիկե Եպիսկոպոսների խորհուրդը, Ռենովաբիս կազմակերպությունը, Կիրխե Ին Նոթը, Կաթողիկե Եկեղեցու Քյոլնի թեմը, «Աշխատանք Արևելքում» ասոցիացիան, Հռոմի քահանայապետական Լևոնյան վարժարանը, Սուրբ Վլաս եկեղեցին, Կապորալե ընտանիքը Իտալիայից:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու բակում տեղադրվել է նահատակների հիշատակը հավերժացնող խաչքար:

В Гюмри состоялась церемония освящения Армянской Кафедральной Католической церкви Србоц Наатакац
Президент Серж Саргсян сегодня присутствовал в городе Гюмри на церемонии освящению Армянской Кафедральной Католической церкви Србоц Наатакац и Священной Литургии, состоявшейся под знаком 100-летия Геноцида армян – в рамках поминовения годовщины. Об этом сообщили из пресс-службы аппарата Президента РА.
Церковь названа Србоц Наатакац,  в вечную память  о святых мучениках Геноцида армян.
На священной церемонии присутствовали должностные лица РА, руководители аккредитованных в Армении иностранных дипломатических представительств и международных организаций, епископы – члены Синода Армянской Католической церкви, а также благотворители строительства церкви, светские гости из разных стран.
Церемония проходила под сопредседательством префекта восточных церквей Ватикана кардинала Леонардо Сандри и новоизбранного Католикоса-Патриарха Армянской Католической церкви Григора Петроса XI.
В связи с открытием церкви Папский легат епископ Марек Сочинский зачитал послание Папы Римского Франциска, а делегация епископов Первопрестольного Святого Эчмиадзина представила Патриаршее благословение Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II.
О строительстве церкви
Строительство в Гюмри Армянской Кафедральной Католической церкви поставил своей целью и предпринял первые шаги первый предстоятель епархии Армянской Католической церкви в Армении, Грузии, России и Восточной Европе блаженной памяти архиепископ Нерсес Тер-Нерсисян. Подготовительные работы продолжил второй предстоятель архиепископ Ншан Каракехеэян, строительные работы начались при назначенном апостольским легатом протоархимандрите Ване Оганяне в 2010 году с благословения Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II и при содействии правительства РА.
Строительные работы церкви продолжил и завершил вступивший в 2011 году в должность прелдстоятеля епархии архиепископ Рафаел Минасян, чьим решением в качестве символа 100-летия Геноцида армян и в ознаменование бессмертной памяти мучеников церковь названа Србоц Наатакац.
Большую поддержку в строительстве церкви Србоц Наатакац оказали Священный Престол Ватикана, Собрание Восточных Церквей, епископский совет �?талии, Совет католических епископов США,  организация Реновабис, Кирхе �?н Нот, Кельнская епархия Католической церкви, ассоциация «Работа на Востоке», Римская гимназия Левонян, церковь Св. Влас, семья Капорале из �?талии.
В рамках 100-летия Геноцида армян во дворе церкви Србоц Наатакац установлен хачкар, увековечивающий память мучеников.