«Արի տուն-2015». Սաթենիկ Ավետիսյան.««Արի տունը» բացահայտումներով լի էր ինձ համար»
Սաթենիկն ապրում է ԱՄՆ-ի Սիարո Վաշինգտոն քաղաքում, որտեղ շատ քիչ թվով հայեր են ապրում: Իր հասակակիցները օտարազգի են: Ամերիկյան քոլեջ է հաճախում, որովհետև քաղաքում հայկական դպրոց չի գործում:
Սաթենիկը, սակայն, պատմում է, որ ծնողները ջանում են իրեն և եղբորը հայեցի դաստիարակել. Հայաստանի մասին տարբեր պատմություններ են պատմում, համացանցով ցույց տալիս պատմամշակութային վայրերը և այլն:
Աղջկան հայկականությամբ պարուրելու նպատակով մայրը մեծ հույսերով ուղարկել է Հայաստան՝ մասնակցելու ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրին:
Սաթենիկի համար «Արի տունը» բացահայտումներով լի է եղել. վերջին անգամ Հայաստան է ժամանել հինգ տարի առաջ և տարիքի բերումով լավ պատկերացում չի կազմել այն վայրերից, որտեղ հասցրել է գնալ: Իսկ հիմա իր պատմելով՝ կարծես հասուն մարդու աչքերով է նայում բոլոր վայրերին: Իզուր չէ այն հպարտությունն ու ուրախությունը, երբ աղջնակը շրջագայության ընթացքում հայկական հնամենի եկեղեցիներում, թանգարաններում և այլ վայրերում է լինում: Անպայման լուսանկարում է շինությունները, որպեսզի օտարազգի ընկերներին ցույց տա, թե ինչ գեղեցիկ ճարտարապետությամբ երկիր ունի:
Զրույցի ընթացքում Սաթենիկն ասաց, որ եղբայրն է նպաստել ծրագրին մասնակցելու համար: Նա երեք տարի առաջ է եկել «Արի տուն» և վերադառնալով ԱՄՆ՝ անդադար պատմել է Հայաստանում անցկացրած օրերից, շրջագայության ընթացքում տեղի ունեցած զվարճալի պատմություններից, այնքան, որ նրա ոգևորությունը Սաթենիկին է փոխանցվել: «Միայն ընկերներիս հետ հաղորդակցվելիս եմ դժվարություն ունենում, բայց հույս ունեմ՝ հայոց լեզվի դասընթացներին մասնակցելով՝ հայերենի գիտելիքներս կհարստացնեմ»,- զրույցի վերջում ասաց Սաթենիկը:

«Ари тун-2015» Сатеник Аветисян: «Для меня «Ари тун» была полна открытий»
Сатеник живет в городе Сиаро Вашингтон США, где очень мало армян. Ее сверстники иностранцы. Посещает американский колледж, поскольку армянская школа в городе не функционирует.
Сатеник, однако, рассказывает, что родители стараются воспитать ее и брата армянами: рассказывают разные истории об Армении, по �?нтернету показывают историко-культурные места и т. д.
С целью армянского воспитания дочери мать с большими надеждами отправила дочку в Армению участвовать в программе познания Родины «Ари тун» Министерства Диаспоры РА.
Программа «Ари тун» для Сатеник была полна открытий: последний раз была в Армении пять лет назад, и м учетом возраста плохо представляет места, где бывала. Теперь же, по ее рассказу, глазами зрелого человека смотрит на все места. Не напрасна радость и гордость, когда девочка во время экскурсий бывает в древних армянских церквях, музеях и других местах. Непременно фотографирует здания, чтобы друзьям-иностранцам показать, какой замечательной архитектурой обладает ее родина.
В ходе беседы Сатеник сказала, что ее участию в программе посодействовал брат. Он участвовал в программе три года назад и по возвращении в США беспрестанно рассказывал о днях, проведенных в Армении, экскурсиях, веселых историях. «Только при общении с друзьями возникают трудности, но надеюсь, что участвуя в курсах армянского языка, обогащу свои знания армянского», – сказала в заключение беседы Сатеник.